Prírodný všeliek: Tea Tree Oil

0
rastlina Melaleuca

Zdroj: http://ehealthyland.com

Aromatický Tea Tree Oil asi netreba veľmi predstavovať. Strom Melaleuca, z ktorého sa vyrába, pochádza z Austrálie, no dnes sa pestuje skoro v celom svete. Môžete ho ľahko spoznať podľa hustých priliehavých dlhých listov, ktoré majú špecifickú korenistú arómu. Olej je svetložltej farby a jeho vôňa pripomína muškátový oriešok. Výroba čajovníkového oleja spočíva z naparovania jeho listov, z ktorých sa neskôr vytláča olej. Lisuje sa za studena. Tea Tree Oil a jeho zdravotné účinky objavil u Australských domorodcov ešte kapitán James Cook. Odvtedy uplynulo už neuveriteľných 240 rokov a počas tohto obdobia vedci stále prichádzajú na nové a nové výnimočné liečebné schopnosti tohto zázračného oleja.

Kmene Aboridžinov používali Tea Tree Oil ako antiseptický prípravok. Neskôr, po dôkladnom preskúmaní, vedci zistili, že je tiež výborným prírodným antibakteriálnym dezinfekčným prostriedkom. V súčasnosti sa vlastnosti Tea Tree Oilu využívajú v mnohých zdravotníckych odvetviach. Lieči všetky druhy plesní, vírusov a baktérií a dokáže účinne bojovať proti rôznym infekciám.

Zdroj: http://ladyzona.com

Osvedčil sa ako vhodný prírodný liek pri osýpkach, chrípke, ovčích kiahňach, či pásovom opare. Čajovníkový olej je vhodný na rôzne druhy kožných ochorení. Používa sa na liečbu akné, bradavíc, oparov, lupín, pľuzgierov, spálenín, uštipnutia hmyzom, vyrážok, či drobných rán. Pri kožných ochoreniach, či nedokonalostiach môžete použiť neriedený olej.

Blahodárne pôsobí i na dýchacie cesty. Dokáže zastaviť bolesť hrdla, kašeľ, aj nádchu, ale lieči aj dlhodobé zdravotné ťažkosti, ako sú zápal priedušiek, astma, či tuberkulóza. Na inhaláciu je lepšie použiť riedený olej s vodou. Je tiež prospešný pri gynekologických problémoch, či bolesti zubov, ale vždy len zriedený s vodou alebo iným rastlinným olejom (najlepšie olivovým). Okrem skvelých zdravotných účinkov na ľudský organizmus, je tiež vhodným prírodným prostriedkom pre vašich domácich miláčikov. Ak má váš pes kliešťa, vošky, pleseň, či drobné poranenie, Tea Tree Oil, je správny liek, pretože je 100% prírodný. Pri menších zvieratách sa neodporúča. A teraz pár rád nakoniec. Tea Tree Oil nikdy neprehĺtajte, ani v riedenej forme. Nemali by ho používať tehotné a dojčiace matky, ani ľudia s citlivou pokožkou. Ako vedľajšie účinky jeho pôsobenia sa môžu vyskytnúť svrbenie, či podráždenie pokožky. Pri používaní si treba dávať pozor na ochranu očí, pohlavných orgánov, či zabrániť prehltnutiu oleja. Vyvarujte sa kontaktu oleja s uchom, môže spôsobiť hluchotu.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.