Akné môže prekvapiť v každom veku

0

Akné už nie je len problémom dospievajúcej mládeže. Z rôznych príčin sa vracia aj vo vyššom veku, spôsobuje nepekné vyrážky a v mnohých prípadoch zanecháva aj jazvy. S akné sa dá bojovať, stačí prísť na príčinu vzniku a používať správne prírodné prípravky.

Ako akné vzniká?

Akné je dôsledok vysokej produkcie mazu, ktorý vzniká v mazových žľazách a upcháva póry. Maz je potrebný pre zdravšiu a premazanejšiu pokožku, ale vo vyššom množstve vytvára v upchatých póroch bakteriálnu infekciu. Za vysokou produkciou mazu väčšinou stojí hormonálna nerovnováha. Muži sa s ňou stretávajú najmä v období dospievania, u žien k nej dochádza v období menštruácie či v tehotenstve. Vo vyššom veku sú ďalšími spúšťačmi najmä stres, zlá životospráva, prílišná citlivosť pokožky alebo lieky, ktoré menia hladinu hormónov v tele. Ak sa chceme zbaviť akné natrvalo, je dôležité začať od základu, teda od stravovania, ktoré pôsobí na na telo aj pokožku.

Dôležitá je prevencia

Vyvážená strava sa nezaobíde bez kvalitného a vitamínmi nabitého ovocia. Ako prevencia proti akné poslúži najlepšie ovocie červenej a oranžovej farby. Pomaranče, jablká, čierne ríbezle a citróny obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý je jedným z najdôležitejších čističov pleti. Čerešne, okrem céčka, obsahujú aj vitamín A. Ďalším zabijakom akné sú jahody. Nachádzajú sa v nich alfahydroxykyseliny, ktoré odstraňujú odumreté kožné bunky a podporujú tak obnovu pleti. Probiotický banán vám pomôže nakŕmiť dobré baktérie, ktoré sa tiež podieľajú na regenerácii pokožky. Pri čistení organizmu a pleti pomáha žihľavový čaj. Ak za vašim akné stojí najmä stres, môže pomôcť relax pri šálke levanduľového, či harmančekového čaju.

Ak sa akné už objavilo

Teenagerské akné

Po správnom stravovaní a prevencií je na rade odstrániť akné, ktoré sa už na tvári objavilo. K najúčinnejším prírodným liečivám patrí aloe vera a tea tree olej. Antiseptický účinok tea tree oleja a antibakteriálne vlastnosti aloe vera sa vo veľkej miere využívajú v kozmetickom priemysle. Ak je tvár už zapálená, môžete použiť levanduľové obklady, či ružovú vodu. Obe rýchlo uľavujú od zápalu rôzneho druhu.

Medzi výborné antiseptiká patrí aj echinacea. Hamamel a voduľka sú pre Slovákov menej známe liečivé rastliny, ale nájdeme ich aj v našich končinách. Hamamel pôsobí na všetky rany a pupienky antibakteriálne a má sťahujúce účinky. Voduľka pôsobí na mikroorganizmy a nepríjemnú vyrážku vysuší. Pri poslednom štádiu, hojení, je najlepším prírodným liekom nechtík, ktorý hojenie zrýchli a nezanechá žiadnu jazvu.

V čínskej medicíne sa proti akné využívajú liečivé účinky zemolezu a semien rastliny, u nás známej ako cnidium. Akné si ľudia často mýlia s inými kožnými chorobami. Preto ak nepomáha žiadna z prírodných metód, tak je najlepšie navštíviť odborného dermatológa.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.