Aromaterapia nie sú len sviečky a oleje

0

O aromaterapii sa v poslednom čase veľa hovorí. Predstavujú ju v rôznych televíznych reláciách, v časopisoch, rozpráva sa o nej pri káve. Nie každý však naozaj vie, čo si pod týmto slovom môže predstaviť a v čom všetkom je užitočná.

Vo všeobecnosti si pod aromaterapiou každý predstaví vonné oleje, sviečky či masáže. Málokto vie, že aromaterapiou sa dajú liečiť aj mnohé zdravotné problémy a slúži ako prevencia proti rôznym ochoreniam. Táto prírodná liečebná metóda dokáže pre vaše telo aj myseľ urobiť zázraky.

Hlavná zložka aromaterapie – éterické oleje

Účinné zložky éterických a rastlinných olejov, ktoré sa bežne používajú v aromaterapii, slúžia najmä na uvoľnenie mysle a odbúranie stresu. Éterické oleje sú aromatické látky, ktoré sa v podobe malých olejových kvapiek, nachádzajú v rôznych častiach rastlín. Získavajú sa z éterických, voňavých byliniek, lisovaním, extrakciou, či parovou destiláciou. Aj keď sú označované ako oleje, sú veľmi ľahké a nemastné a pre svoju konzistenciu sa výborne rozpúšťajú v rastlinných olejoch, alkohole, či mlieku.

Prírodné zložky aromaterapie

Okrem éterických olejov sa v aromaterapií používajú aj iné prírodné suroviny. Pri kúpeli môžete využiť peelingové účinky morskej soli, rôzne liečivé bylinky alebo mlieko. Na čarovanie s aromaterpiou dobre poslúži i hojivý a relaxačný med, rôzne masti a krémy, jojobový vosk, íly alebo kaly. S týchto surovín sa dá vytvoriť zmes vhodná na akékoľvek použitie.

Účinkov aromaterapie je mnoho

Aromaterapia je vhodná pre uvoľnenie tela a mysle, ale dokáže liečiť aj veľa nepríjemných zdravotných problémov. Pri ochoreniach dýchacích ciest vám pomôžu zvlhčovače, rozprašovače alebo intenzívne inhalácie, ktoré prečistia vaše dýchanie a ochránia vás pred mnohými prieduškovými, či pľúcnymi ochoreniami. Dokážu zmierniť aj astmu, či silný kašeľ. Na bolesť hrdla pomáha kloktanie koncentrovaných olejov.

Aromalampy, ktoré teplom odparujú éterický olej do ovzdušia, zmierňujú bolesti hlavy a migrény. Okrem toho dokáže pár kvapiek oleja v aromalampe prevoňať vašu domácnosť a zdetoxikovať vzduch, ktorý dýchate. Vôňa sa cez čuchové bunky dostáva do mozgu a odtiaľ do nervových buniek v celom tele. Preto sa cítime uvoľnenejšie a naše telo sa automaticky začne regenerovať. Aromatický kúpeľ pôsobí na celé telo detoxikačne, rozprúdi váš krvný obeh a naštartuje imunitný systém. Súčasťou aromaterapie sú aj masáže, zábaly a obklady. Od klasických masáží a zábalov sa líšia najmä použitím klasických aromaterapických olejov a surovín, z ktorých sa vyrábajú špeciálne masti a krémy. Tie sa pri masáži dostávajú hlbšie do tela, a tým uvoľňujú a zmierňujú bolesť na postihnutom mieste. Aromaterapia nie je vhodná pre každého človeka. Silným éterickým vôňam by sa mali vyvarovať deti a tehotné ženy. Ak vás aromaterapia zaujala, môžete sa prihlásiť napríklad na jednodňový aromaterapický kurz, kde sa zoznámite so základnými vôňami, ich účinkami a použitím v bežnom živote.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.