Muži! Nepodceňujte problémy s prostatou

0

S poruchami prostaty sa, najmä v strednom veku, stretáva čoraz viac mužov. Podľa štúdie amerických vedcov má viac ako polovica mužov okolo päťdesiatky, zväčšenú prostatu. V tomto veku sa  zobúdzajú aj rakovinové bunky, ktoré sú usadené v tele. Preto je dôležité nezabúdať na svoje zdravie a svoju prostatu preventívne chrániť pred ochoreniami.

Tak ako pri každom ochorení, tak aj pri problémoch s prostatou je najdôležitejšia prevencia. Okrem domáceho samovyšetrenia, by každý muž v strednom veku mal raz ročne podstúpiť preventívnu prehliadku u svojho lekára. Ak problémy s prostatou podceníte, môžete očakávať problémy s častým močením, prostatídu, zväčšenie prostaty, či rakovinu.

Liečivé bylinky pre zdravú prostatu

V prírode je možné nájsť  množstvo rastlín, ktoré majú priaznivé účinky na močové cesty a prostatu. Čaj z brezovej kôry pôsobí na pravidelné vylučovanie moču. Ako skvelá prevencia proti zväčšenej prostate poslúžia rastliny vrbovka a hluchavka. Pomáhajú aj pri zápaloch. Žihľavový čaj pôsobí prečisťujúco na celý organizmus a naštartuje vašu vylučovaciu sústavu. Ak trpíte aj močovými kameňmi, môžete použiť odvar z prasličky.

Začnite pri stravovaní

Základom prevencie je tiež kvalitné stravovanie. Muži často siahnu v chladničke najmä po mäsových výrobkoch, vajciach či mlieku. Práve tieto potraviny majú na celkové zdravie neblahé účinky. Živočíšne produkty obsahujú množstvo toxínov, ktoré prostata zle znáša. Preto je potrebné zmeniť stravovanie a do jedálnička by ste mali zaradiť ovocie a zeleninu. Lekári odporúčajú najmä ovocie červenej farby, ktoré obsahuje antioxidant lykopén, ktorý zabraňuje vzniku rakoviny. V ovocí sa nachádza aj veľké množstvo fruktózy, prírodného sladidla, ktoré stimuluje tvorbu vitamínu D, a tým tlmí vznik rakoviny. Chipsy a chrumky vymeňte za tekvicové semienka plné zinku a za orechy, ktoré sú nabité selénom. Obe látky majú priaznivé účinky na prostatu.

Muži často zabúdajú na svoje zdravie a myslia si, že práve ich sa téma prostaty nedotýka. Ak nepatríte k tým, ktorí pravidelne navštevujú odborného lekára, pokúste sa aspoň prevenciou zabrániť vzniku rakoviny či prostatídy. Problémy s častým močením sa môžu objaviť kedykoľvek a vtedy je už bohužiaľ liečba zložitejšia.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.