Ako predísť osteoporóze

0

Už po dvadsaťpäťke sa môžeme stretnúť s úbytkom kostnej hmoty. Preto by sme už v mladom veku mali začať myslieť na prevenciu proti osteoporóze. Musíme sa zamerať na budovanie silných kostí a dosiahnutie ich maximálnej hustoty. Zdravý životný štýl, cvičenie a správna výživa zabezpečia našim kostiam dostatočnú ochranu.

Zlomená kosť

Pri osteoporóze ubúda kostná hmota, kosti sa stávajú slabšie a často dochádza k zlomeninám či naštiepeniam kostí.  Osteoporóza nebolí, necítime ju, no bez liečby a prevencie môže kedykoľvek prepuknúť. Zlomeniny sa vyskytujú najmä v oblasti chrbtice, bedrových kostí a v zápästiach.

Kostná výživa začína vápnikom

Správna kombinácia vitamínov a minerálov dodá vašim kostiam potrebnú výživu. Zmenou stravovacích návykov môžete predísť osteoporóze aj vo vyššom veku. Do jedálnička musíte zaradiť potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu D a vápnika. Tieto dve zložky sa najviac podieľajú na tvorbe e obnove kostnej hmoty. Najväčším dodávateľom vápnika pre telo je mlieko a mliečne výrobky. Zo zeleniny môžete siahnuť po špenáte, brokolici, čakanke, žeruche či po kele. Veľké množstvo vápnika obsahujú aj mandle, lieskové orechy  a figy. Maškrtníkov poteší, že vápnik dodáva telu aj čokoláda. Z mäsa je najvhodnejšie rybacina.

Slnečné žiarenie a vitamín D

Vápnik sa do kostí absorbuje iba v prípade dostatočného množstva vitamínu D v tele. V slnečných letných mesiacoch si vitamín D vyrába telo samo, prostredníctvom kože, na ktorú pôsobí slnečné žiarenie.  V zimnom období musíme slnečné lúče nahradiť potravinovým vitamínom D. Najväčším zdrojom vitamínu D sú ryby. V obchode si vyberajte najmä makrely, lososy a sardinky. Vitamín D sa nachádza aj v rôznych cereálnych výrobkoch, v mlieku, mliečnych výrobkoch, vajíčkach alebo v tresčej pečeni. Starší ľudia môžu zvyšovať dávky vitamínu D na maximum, pretože ich telo veľmi ťažko príjme déčko zo slnečného žiarenia. Najlepším potravinovým doplnkom je rybí olej.

Kosti reagujú na telesný výkon

Aj pri správnej výžive sa môžu vaše kosti s postupom času oslabiť. Keďže sú to živé tkanivá, aj oni potrebujú pohyb a námahu. Prevenciou proti osteoporóze sú cvičenia, ktoré pracujú s odporom a s vlastnou hmotnosťou.  Odporové cvičenia pracujú so svalmi, prostredníctvom závaží, či ložísk. Patrí sem posilňovanie a vzpieranie. Cvičenia, ktoré využívajú len hmotnosť človeka sú rozsiahlejšie. Môžeme sem zaradiť napríklad beh, tenis, tanec, aerobic, futbal či kalanetiku.

K stravovaniu a cvičeniu musíme pridať aj zdravú životosprávu. Fajčenie a pitie alkoholu má tiež silne negatívny vplyv na rednutie kostí. Takisto stres, sedavé zamestnanie, či citové zázemie pôsobia na zdravotný stav človeka, a teda aj na kosti.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.