Astmatický záchvat? Nedajte mu šancu!

0

Astma je chronické pľúcne ochorenie. Môže vzniknúť ako následok častých zápalov priedušiek alebo zápaľov pľúc. Najčastejšie je však dôsledkom dlhodobej alergie, ktorá prerastie do astmatických záchvatov. Pri astme je dôležité vedieť, ako predchádzať záchvatom a ak nastanú, ako ich čo najrýchlejšie zastaviť.

Prvé príznaky

Astma môže prepuknúť v každom veku a období. V mnohých prípadoch vzniká ako následok silných alergií, ale objavuje sa aj po častých zápaloch priedušiek. Príznaky sú rôzne. Zúženie alebo zápal priedušiek môže spustiť jeden alebo všetky z nasledujúcich príznakov. Najčastejšie cítime tlak na hrudi, pri záťaži ťažko lapáme po dychu, objavuje sa chronický kašeľ či pískanie na prieduškách. Tieto stavy sa opakujú pri rôznych záchvatových spúšťačoch. Záchvat sa začína bolesťou na hrudníku, ťažkým dýchaním, zvieraním dýchacích ciest, opuchom či dráždivým kašľom. Priedušky sa zúžia a postihnutý nemôže chytiť dych.

Spúšťače

Astmatické spúšťače môžeme rozdeliť na vnútorné a vonkajšie. Vnútornými spúšťačmi sú najmä roztoče, prach, pasívne a aktívne fajčenie, plesne, hmyz a škodci, domáce zvieratá, parfumy, oxid uhličitý a čistiace prípravky. Medzi vonkajšie spúšťače môžeme zaradiť pele, plesne, rôzne kúpaliská, prírodné jazerá a zmeny počasia. Pri astme by ste sa mali vyhýbať aj niektorým potravinám a liekom. Najčastejšie sú to ryby, rôzne druhy orechov, vajcia, mušle či sójové produkty. Ďalšími spúšťačmi záchvatov sú stres, namáhavé cvičenie alebo aj emocionálne rozpoloženie. Každý človek postihnutý astmou musí poznať svoje spúšťače a snažiť sa ich výskyt v živote čo najviac eliminovať.

Ako zastavíme záchvat

Pri astmatických záchvatoch väčšinou pomáhajú špeciálne chemické inhalátory. Ak je však vaša astma len v začiatočnom štádiu, môžete so záchvatmi bojovať aj prírodne. Ak sa vám zhorší dýchanie, cítite na hrudi tlak alebo vás nadbytočný prieduškový hlien núti ku kašľu, skúste zaručené prírodné liečivá.  Hlien rozpustí inhalácia pary z vriacej vody, v ktorej ste uvarili horčičné semienka a rascu. Na rozšírenie priedušiek vám pomôže  sirup z medu, zázvoru a citrónovej šťavy. Pri nealergických astmatických záchvatoch pomôžu dve lyžičky kurkumy rozmiešané v pohári mlieka.

Preventívne prírodné liečivá

V prírode, ale aj doma v chladničke nájdete množstvo ingrediencií, ktoré pôsobia preventívne proti vzniku astmatických záchvatov.  Z domácej lekárničky môžete využiť liečivé účinky cesnaku, cibule, mrkvy, zeleru, korenia či marhúľ, ktoré prispievajú k hojenie pľúc a priedušiek. Z liečivých rastlín vám pomôže ginko biloba, šišák bajkalský, čakanka, brusnica, sladké drievko alebo figy. Doprajte svojmu telu čo najväčšie množstvo vitamínu B6 a B12, oba znižujú zápaly pľúc a priedušiek. Pri alergickej astme by ste mali obmedziť mliečne výrobky. Iba syr čedar, nie je alergénom, pretože obsahuje tyramín, ktorý pomáha otvoriť dýchacie cesty.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.