Goji – čínsky červený diamant

0

Bobuľa Goji, u nás známa ako kustovnica čínska, patrí k čínskym ľudovým liečivám. Sušené bobule Goji, podobné hrozienkam, majú viaceré liečivé účinky, ale sú najmä výborným prírodným antioxidantom. Chuťou pripomínajú zmes brusnice, jablka a šípky. Čaj z bobúľ vás naštartuje do náročného dňa a pomôže od mnohých zdravotných problémov. Nie nadarmo hovoria Číňania týmto bobuliam červené diamanty.

Kustovnica čínska pochádza z tibetských a čínskych subtropických oblastí. Už viac ako tisíc rokov patrí k popredným liečebným surovinám východu. Bobuľky sa dajú jesť surové alebo sušené, v Číne sú vítanou ingredienciou mnohých jedál. Vyrábajú z nich i rôzne šťavy, vína, či pivo. Najväčšie využitie má však stále v liečiteľstve.

Rastlina dlhovekosti

Kustovnica obsahuje vysoké množstvo antioxidantov. Tie sa podieľajú na posilňovaní imunity a zabraňujú tvorbe rakovinotvorných látok. Preto Goji čaje odporúčajú pacientom s rakovinou často aj lekári. Antioxidanty regenerujú ľudský organizmus, a preto Čínania veria, že bobule zaručujú dlhovekosť. Starším ľuďom môže Goji pomôcť znižovať zdravotné riziká spojené s pribúdajúcim vekom. Bobuľky majú priaznivý účinok na pamäť a posilňujú aj nohy, ktoré po čase strácajú silu. Vo vyššom veku sa často objavujú problémy s očami. Kustovnica blahodarne pôsobí  na sietnicu oka a zabraňuje poruchám zraku.

Diamant medzi liečivými rastlinami

Zdroj: http://sweetadditions.ne

Číňania nazývajú Kustovnicu červeným diamantom. Je tomu tak pre nespočetný rad liečivých účinkov tejto malej červenej bobule. Okrem antioxidantov obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov. Chráni pečeň a obličky a ničí toxíny, ktoré môžu ohroziť ich fungovanie. Priaznivo pôsobí na pohlavné orgány a plodnosť. To je spojené aj s jeho zaradením do afrodiziák. Ak sa partneri pokúšajú o dieťa, Goji by mali určite zaradiť do svojho jedálnička. Pri pravidelnom pití čaju môžete sledovať aj zlepšenie krvného tlaku, Goji pôsobí aj na krvný obeh a zrážanlivosť krvi. Po dlhšom užívaní znižuje aj cholesterol.

Nespavosť a únava

Pri nespavosti často siahneme po bylinkovom čaji. Ak si vyberiete Goji, určite vás nesklame. Jeho sladká, štipľavá chuť a aróma vás po chvíli uvoľní a ľahko zaspíte. Tak ako napríklad zelený čaj, aj Kustovnica má dve tváre. Na jednej strane bojuje proti nespavosti a na strane druhej má úžasný stimulujúci účinok. Ak nie ste milovníkom kofeínu a chcete zdravo nabudiť svoj organizmus, vypite si poobede šálku Goji čaju. Preberie vás a vy môžete podať výkon, s akým iste budete spokojní.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.