Rozhovor s fyzioterapeutom I. časť

0

Prácu lekárov, terapeutov či zdravotníkov všeobecne poznáme väčšinou iba zo strany pacientov. Zaujímalo vás však niekedy ako svoju prácu berú oni a ako to v takom zdravotníckom zariadení funguje? Prinášame vám rozhovor s majiteľkou a prevádzkovateľkou neštátneho zdravotníckeho zariadenia v Trnave Gabrielou Mikulášovou.

Ako dlho pracujete v zdravotníctve?

V odvetví rehabilitácii som pracovala viac ako 30 rokov. Pred rokom som ukončila bakalárske štúdium na IFBLR na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, teraz pokračujem v magisterskom štúdiu na Slovenskej zdravotníckej Univerzite v Bratislave kde budem tento rok končiť. Popri práci vo vlastnom fyzioterapeutickom zariadení, vykonávam s mojou kamarátkou aj hipoterapiu v Malženiciach. Medzi našich pacientov patria väčšinou deti s detskou mozgovou obrnou.

Kedy ste zdravotnícke zariadenie otvorili a prečo ste začali podnikať?

Zariadenie som otvorila v marci minulého roka. Je to neštátne zdravotnícke zariadenie Fyzioterapia. Podnikať som začala preto, že som vždy chcela prevádzkovať takéto zariadenie, ktoré slúži hlavne na to, aby pomáhalo ľuďom z oblasti, v ktorej som dlho pôsobila.

Aké služby ponúkate vo svojom zariadení a aké sú výhody tohto zariadenia?

Klientom ponúkam liečebnú telesnú výchovu pri rôznych druhoch ochorenia, masáže. Napríklad klasickú masáš, reflexnú a relaxačnú, mäkké techniky, fyzikálnu liečbu t.j. rôzne druhy liečebných prúdov, magnetoterapiu, ultrazvuk, biolampu, prístrojovú lymfodrenáž i poradenstvo v tejto oblasti. Výhodou je priamy kontakt s pacientom, žiadne čakacie lehoty, prispôsobovanie sa celkovému stavu pacienta, rýchla diagnostika, neustály kontakt a komunikácia s pacientom, možnosti zmeny rehabilitačného plánu podľa potrieb a stavu pacienta.

Akí pacienti vás najčastejšie navštevujú?

Sú to pacienti rôznych vekových kategórii od najmladších, cez dorast až po dospelých a seniorov. Čo sa týka diagnóz, najčastejšie k nám chodia klienti s problémami chrbticou, či už v akútnom alebo chronickom štádiu. Moje zariadenie navštevujú aj zdraví pacienti, ktorí sa potrebujú poradiť, alebo potrebujú masáž či relaxačné a uvoľňovacie cvičenia.

Začiatky sú vždy ťažké. Môžete nám povedať s akými problémami ste sa stretli?

Začiatky boli naozaj veľmi náročné. Hlavne však po finančnej stránke, lebo priestory sa museli prerobiť tak, aby spĺňali prísne hygienické predpoklady nevyhnutné pre fungovanie. Veľký finančný obnos peňazí som musela dať aj do prístrojov, ktoré teraz využívam pri svojej podnikateľskej činnosti.

Môžete nám bližšie popísať masáže a techniky, ktoré v zariadení praktizujete?

V zariadení sa venujem rôznym druhom masáži. Reflexná masáž je v podstate liečebný zásah na poruchu tela aplikovaný v miestach reflexne vyvolaných zmien. Segmentová reflexná masáž zasahuje všetky reflexné zmeny na povrchu tela v koži, pod kožou, vo svalových fasciách, vo svaloch. Spôsob a postup hmatov má svoj presne vymedzený systém. Pacient môže pri masáži ležať alebo sedieť. Pri masáži sa prispôsobujeme reakcii pacienta na tlak a silu hmatov.

Mäkké techniky sú tiež masážnymi prvkami. Majú vplyv na reflexné zmeny vo svaloch a pod kožou. Za pomoci mäkkých techník sa zníži bolestivosť a tým sa uľahčí následne prevedenie mobilizácie a manipulácie.

Klasická masáž sa prevádza výhradne rukami. Prispieva k podpore fyziologických reakcií v organizme a k posilneniu zdravia. Má celkový upokojujúci alebo povzbudzujúci účinok na telesnú výkonnosť. Podporuje sa vstrebávanie opuchov, výpotkov, zlepšuje sa výživa a svalová činnosť, čo je jedna z najdôležitejších účinkov masáže ako príprava na liečebnú telesnú výchovu.

Dôležitou súčasťou mojej práce je liečebná telesná výchova, pri ktorej cvičím s pacientmi po rôznych úrazoch, zlomeninách, zlom držaní tela, pooperačných stavoch a pri rôznych bolestiach pohybového aparátu. Sú to cvičenia napríklad podľa odborníkov v tejto oblasti.

(Druhú časť rozhovoru s fyzioterapeutkou Gabrielou Mikulášovou vám prinesieme v nasledujúcich dňoch.)

Share.

About Author