Imunitný zázrak – kolostrum

0

Kolostrum, nazývané aj prvé mlieko, je vyrábané matkou počas prvých sedemdesiatichdvoch hodín po pôrode. Ide o vysoko výživnú látku, ktorá zvyšovaním imunity poskytuje dieťaťu ochranu proti chorobám a infekciám. Kolostrum otelených kráv je ešte účinnejšie ako kolostrum prvorodičky. Preto sa práve kravské kolostrum spracováva a predáva ako výživový doplnok a dokáže pomôcť pri liečbe mnohých závažných ochorení u detí aj dospelých.

Liečivé účinky kolostra objavil v 50. rokoch Sherwood Lawrence, ktorý hľadal liek proti tuberkulóze. Od tej doby, vedci stále skúmajú účinky tejto látky na imunitný systém človeka. Po čase dokázali oddeliť kolostrum od mlieka a použiť ho na liečbu mnohých ochorení. Dnes ho môžete kúpiť v rôznych formách. Najčastejšie sú na trhu kapsule, tabletky, prášok, krém či sirup.

Prečo je také zdravé?

Matka pri kojení

Kolostrum je ľahko stráviteľné, má nízky obsah tuku, vysoký obsah bielkovín, karbohydrátov a antibiotík. Obsahuje vysoké množstvá imunitných a rastových faktorov. Imunoglobulíny v kolostre efektívne ničia všetky cudzie organizmy v imunitnom systéme. Je vynikajúcim zdrojom živín, čo dokazuje veľké množstvo aminokyselín, rastových faktorov, inzulínu a leukocytov. Z vitamínov, sú v kolostre zastúpené najmä A, B, C a E, z minerálnych látok, obsahuje vápnik, draslík a fosfor.

Komu môže pomôcť?

Používa sa pri liečbe mnohých chronických ochorení, ktoré súvisia s imunitou či už ide o alergie, rakovinu alebo dokonca AIDS. Štúdie dokazujú, že ničí baktérie, vírusy, kvasinky aj parazity.   Znižuje dĺžku hojenia rán a často sa využíva aj v kozmetickom priemysle. Je to vysoko hodnotný antioxidantdokáže tíšiť bolesť. Jeho účinky využívajú aj vrcholoví športovci, pretože zvyšuje rastové faktory, spaľuje tuky a mení ich na svaly. Pri pravidelnom pohybe zvyšuje svalovú hmotu. Jeho rastové účinky pôsobia aj na kožu, kosti a chrupavky. Podporuje trávenie a správne fungovanie čriev, znižuje cholesterol a chráni steny čriev proti nevítaným parazitom. Okrem toho, má vplyv aj na psychiku človeka. Dodáva pocit uvoľnenia  a pohody a zlepšuje sústredenie a pozornosť. Napomáha pri liečbe sklerózy multiplex, reumatických ochoreniach, popáleninách, chronickej únave, zmierňuje hnačky a pomáha pri redukcii hmotnosti. Jednoducho povedané, kolostrum pomáha aj tam kde by sme to nečakali.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.