Liečenie pomocou svetla

0

Zdroj: http://sihm.com.au

Určite sa nazdávate, že liečba ľudského tela pomocou svetla nebola v minulosti veľmi bežnou, ale opak je pravdou. Liečenie svetelnou energiou praktizovali už v starom Egypte asi 2500 rokov pred n.l. Pozitívne účinky svetla používa vo veľkej miere aj moderná medicína.

Liečba svetlom sa dlhú dobu obmedzovala len na jednoduché pôsobenie svetla alebo na ožarovanie infračervenými lúčmi. Išlo o termoterapiu, teda terapiu teplom. Rozvojom laserovej techniky od druhej polovice 60. rokov minulého storočia sa začalo používať polarizované alebo tiež fyzikálne modifikované svetlo. Umelé zdroje polarizovaného svetla boli následne skúmané v rôznych oblastiach medicíny.

V dnešnej dobe sa používajú biolampy, ktoré využívajú na liečbu polarizované svetlo. Najmodernejšou technológiu z oblasti vývoja biolámp sú biostimulačné lampy s polarizovaným LED diódovým zdrojom svetla, ktorých využitie bolo relatívne nedávno objavené laserovým priemyslom. Hlavným dôvodom prečo sa začali používať biolampy s LED diódami je v tom, že sú oveľa efektívnejšie než biolampy s halogénovým zdrojom.

A ako to vlastne funguje? Lineárne polarizované svetlo z biolampy vytvára potrebnú energetickú silu na malú plochu, ktorá pri styku so živým tkanivom pôsobí na zdravý vývoj bunkových štruktúr. Tento efekt, ktorý vytvára biolampa sa nazýva bostimulácia, na ktorej priebeh má zásadný vplyv polarizácia, ktorá nepredstavuje pre organizmus žiadne riziko.

Liečenie svetlom resp. bioptrónovou lampou sa nazýva svetelná terapia, ktorá má úžasnú schopnosť aktivovať samoliečebný potenciál ľudského organizmu. Celkovým pôsobením svetelnej energie sa znižuje záťaž organizmu a postupne sa posilňuje celkový imunitný systém.

Biolampa má tri základné účinky a to:

  • analgetický – potláča bolesť,
  • biostimulačný – urýchľuje obnovu a zdravý vývoj buniek a taktiež podporuje regeneráciu poškodených tkanív,
  • protizápalový – aktivuje prirodzené faktory ako rozšírvanie ciev, urýchľuje latkovú výmenu a zosilňuje reakcie imunitného systému organizmu.

Biostimulácia biolampou pôsobí na rôznych úrovniach organizmu. Na subbunkovej úrovni spôsobuje stereochemické zmeny molekúl, urýchľuje syntézu kolagénu a bielkovín, výmenu kyslíka a má antitoxický účinok. Na bunkovej úrovni zvyšuje potenciál elektrického poľa buniek, mení potenciál bunkovej membrány, zlepšuje regeneráciu tkanív atď.. Na tkanivovej úrovni mení hodnotu pH medzibunkovej tekutiny. Biostimulácia organizmu vedie k zlepšeniu a udržaniu zdravia a telesnej odolnosti.

Pri samotnej procedúre sa pacient posadí alebo si ľahne, biolampu mu terapeut priloží asi 10 centimetrov od poraneného alebo bolestivého miesta. Jej aplikácia trvá priemerne od 10 do 15 minút, podľa druhu a rozsahu poranenia a bolesti daného miesta. Liečenie biolampou môže pacient využívať dva až trikrát denne.

(Adresa: Neštátne zdravotnícke zariadenie Fyzioterapia, Námestie SNP 2, 91701, Trnava, Bc. Gabriela Mikulášová, kontakt: 0907 34 34 13).

Share.

About Author