Slováci najčastejšie zomierajú na srdcovo-cievne ochorenia!

0

Kardiovaskulárny systém sa skladá zo srdca a ciev. Prostredníctvom tohto systému prúdi krv po celom tele a roznáša do orgánov a tkanív potrebnú výživu. Okrem toho sa krvou dostávajú z tela von aj škodlivé a nepotrebné odpadové látky. Ak kardiovaskulárny systém nepracuje ako by mal, vznikajú rôzne ochorenia, ktoré často vedú až k úmrtiu. V prvej časti článku o kardiovaskulárnych ochoreniach sa dozvieme viac o jednotlivých diagnózach, ktoré súvisia so srdcom a cievami a čo ich zapríčiňuje.

Zdroj: www.merriam-webster.com

Kardiovaskulárne ochorenia súvisia so srdcom a obehovou sústavou.  Medzi najčastejšie z nich patria ischemické ochorenia srdca, ktoré často končia infarktom myokardu. Ischémia predstavuje upchatie cievy, ktorá privádza a odvádza krv. Choré cievy sa zúčastňujú aj na cievnych chorobách mozgu. Ich najtragickejším následkom býva mŕtvica. Kardiovaskulárne ochorenia zahŕňajú aj hypertenzné choroby, teda choroby vysokého krvného tlaku. Tieto tri diagnózy patria k najčastejším príčinám úmrtí Slovákov.

Za všetkým stojí ischéma

Naše telo potrebuje stále novú krv plnú živín a kyslíka, aby mohlo pracovať efektívne a poriadne. Ak vediete nezdravý životný štýl, trpíte cukrovkou alebo má niekto z vašej rodiny kardiovaskulárne ochorenie, šanca na zablokovanie tepien sa výrazne zvyšuje. Tento druh blokovania alebo upchávania tepien je známy ako ischéma ale aj ako ateroskleróza. Cez tepny neprechádza krv a vznikajú jednotlivé kardiovaskulárne ochorenia. Zablokované tepny srdca môžu viesť k infarktu myokardu. U iných ľudí sa môžu zablokovať tepny v mozgu a zapríčiniť mŕtvicu. Ak dôjde k upchatiu ciev v nohách, môže to viesť k ťažkej svalovej bolesti a v extrémnych prípadoch môže sneť svalu zapríčiniť amputáciu končatiny.

Menej známe kardiovaskulárne ochorenia

Kardiovaskulárne ochorenia však nie sú len o infarkte a mŕtvici. Choroby srdca sa prejavujú napríklad aj angínou pectoris. Tá sa prejavuje bolesťou v srdci, ktorú zapríčiňuje nedostatočný prísun kyslíka. Kyslík srdcu chýba najmä pri fyzickej práci, strese, ťažkej strave či v chlade.  Prvým príznakom srdcovej arytmie je abnormálny rytmus tlkotu srdca. Môžete pocítiť búšenie a takisto môžete mať pocit mdloby. Srdcové predsiene prestávajú pravidelne biť a tým sa znižuje výkonnosť srdca. Aneuryzma alebo výduť mozgových ciev zapríčiňujú oslabené steny ciev, v ktorých vznikne vypuklina a môže tlačiť na rôzne časti mozgu. Ak vypuklina praskne, dochádza ku krvácaniu do mozgu a niekedy až k mŕtvici. Okrem týchto ochorení súvisia s nedostatočne fungujúcim obehovým systémom aj kŕčové žily a studené ruky a nohy.

Aby sme všetkých týmto ochoreniam predišli, musíme zmeniť svoj životný štýl.  Životný štýl zahŕňa zdravé stravovanie, pohyb, obmedzenie niektorých neduhov a naopak pridanie do jedálnička zdraviu prospešných živín.

V ďalšom článku o kardiovaskulárnych ochoreniach sa dozviete viac o vhodných a nevhodných potravinách pre vaše srdce a cievy a o všetkom čo tieto ochorenia môže zapríčiniť.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.