Univerzálna bylinka – harmanček

6

Poznáme ho pod pojmom harmanček, ale aj kamilka či rumanček pravý. Harmanček je jednou z najliečivejších a najmnohostrannejšie využiteľných byliniek, ktoré rastú  na Slovensku. Čerstvé alebo sušené kvety harmančeku našli svoje uplatnenie najmä pri výrobe chutného čaju, ktorý po stáročia slúžil k liečbe mnohých zdravotných problémov. Kto neobľubuje čaj, poslúži mu dobre aj odvar alebo olej. Harmanček pôsobí preventívne proti rôznym ochoreniam a dokonca omladzuje a skrášľuje pleť.

Kvety harmančeku

Čaj z harmančeku je vhodný na vnútorné použitie a môžete ho piť po celý deň. Pre lokálne ošetrovanie možno použiť odvar, olej alebo aj vylúhované čajové vrecká. Byliny harmančeku obsahujú esenciálny olej, bisabolol, ktorý má antidráždivé, antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti. Využíva sa najmä pri urýchlení hojenia rôznych druhov poranení , popálenín a odrenín.

Základ vašej bylinnej lekárničky

Harmanček by mal tvoriť základ vašej bylinnej lekárničky. Má naozaj všestranné využitie. Pravidelné pitie čaju dokáže regulovať trávenie. V spojení s mätou pomáha pri rôznych žalúdočných problémoch a má pozitívne výsledky pri liečbe hemoroidov a vredov. Ak mávate časté svalové tiky, pitie čaju ich môže odstrániť. Najmä ženy ocenia jeho silné účinky proti menštruačným kŕčom a migrénam. Keďže harmanček celkovo posilňuje imunitný systém, šálka čaju vám dobre padne aj pri nachladení či začínajúcej chrípke. Lekári odporúčajú harmanček aj pre cukrovkárov. V rámci imunity je vhodný aj ako podporný prostriedok proti vzniku nádorových buniek.

Krásna pleť a vlasy

Harmanček je zdravý aj pre vašu pleť. Odvar alebo zriedený olej môžete použiť na zosvetlenie pleti, dokáže dokonca odstrániť aj nepríjemné tmavé kruhy pod očami. Unavené oči osviežia vylúhované a vychladené vrecká čaju. Dermatológovia vyzdvihujú jeho liečivé účinky proti lupienke a rôznym druhom ekzémov. Zmierňuje následky ovčích kiahní alebo zaparenín. Harmanček sa využíva aj pri výrobe vlasovej kozmetiky. Jeho zosvetľujúce účinky sú vhodné najmä pre blondínky.

Pre dobrý spánok

Ak trpíte nespavosťou, často vás prepadáva úzkosť či záchvaty paniky, doprajte si šálku harmančekového čaju. Upokojí vašu myseľ, uvoľní organizmus a telo pripraví na odpočinok. Ak večer nemôžete zaspať a prehadzujete sa dlho do noci v posteli, vypite vždy pol hodinu pred spánkom šálku čaju. Určite sa vám bude ľahšie zaspávať. Harmančeku by sa mali vyhýbať tehotné ženy, pretože obsahuje látky, ktoré môžu vyvolať predčasný pôrod. Taktiež nie je vhodný pre ľudí, ktorí sú alergickí na rastliny z čeľade hviezdicovitových. Harmančeku by sa mali vyhnúť aj osobyporuchami zrážanlivosti krvi.

Zdieľať.

O autorovi

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.

 • raperka

  Ano,harmanček je čaj na nezaplatenie

 • A upokojujú pokožku na hlave. 

 • Pingback: Top 10 účinkov rumančekového čaju | Vitálne.sk()

 • Martina

  Obrázok, ktorý máte uverejnený k článku a nie je pri ňom poznámka, že je len ilustračný, nezobrazuje „harmanček“. Kvety má skoro rovnaké, ale to, čo tam máte, to sú „krále“. Majú úplne inú vôňu a hlavne listy. Ak by niekto zbieral podľa obrázka Váš „harmanček“ asi by ho sotva našiel na lúke.

 • Elemir Berky

  roki mam uz problemy z vredmy na kozi co stym poradte prosim

 • fifipierko

  Na obrázku nie je harmanček, ani kamilka, ale je to králik biely. Ak sa niekto nedostane až ku diskusií , tak ho riadne oklamete. Nie je predsa problém dať správny obrázok. Je to nezodpovedné.