Elektrická energia dokáže liečiť

0

Pre bežných ľudí môže znieť tento fakt prekvapujúco. No elektrina môže naozaj pomôcť zlepšiť váš zdravotný stav. Elektroliečba patrí k fyzikálnej terapii, pri ktorej sa využíva liečebný účinok rôznych foriem elektrickej energie.

Elektroliečba v značnej miere využíva svoje analgetické účinky, zlepšuje výživu tkanív a krvnú cirkuláciu, tlmí zápalovú aktivitu a uľahčuje tak ľahšiu úpravu pohybových funkcii.

Jednou z možností využitia elektroliečby je liečba ultrazvukom. Ultrazvuk využíva elektrickú energiu vysokofrekvenčných prúdov, ktoré sú konvertované na energiu mechanickú a tepelnú.

Výhodou ultrazvuku je fakt, že podporuje tkanivovú difúziu, zlepšuje prekrvenie a výživu tkanív, uvoľňuje od kŕčov, podporuje vstrebávanie látok do buniek, má analgetický účinok a zabraňuje kŕčom svalov v tzv. dutých orgánoch (napr. v žalúdku alebo čreve).

Pri aplikovaní elektroliečby sa používajú dve až štyri elektródy, ktoré sa prikladajú na telo priamo na bolestivé miesto. Tieto elektródy sú na špeciálnych penových podložkách navlhčených vodou. Vytvárajú priamy kontakt s kožou. Liečba elektroliečebnými prúdmi trvá od 3 do 20 minút. Závisí to od indikácie lekára.

Pri aplikácii ultrazvuku sa nanesie na postihnuté miesto špeciálny gél alebo parafínový olej, ktorý zlepšuje priechodnosť týchto vĺn a priľnavosť hlavice na pokožku. Pôsobí hĺbkovo a maximálne doba trvania ultrazvuku je 5 – 7 minút v krajných prípadoch 10 minút taktiež podľa indikácie lekára.

Podľa miesta postihnutia pacient pri aplikácii elektroliečby a ultrazvuku buď leží alebo sedí, takže je to veľmi pohodlné a celkom bezbolestné. Účinok elektroliečby závisí hlavne od diagnózy pacienta, čiže čím je závažnosť postihu pacienta vyšší, tým je liečba dlhšia.

(Adresa: Neštátne zdravotnícke zariadenie Fyzioterapia, Námestie SNP 2, 91701, Trnava, Bc. Gabriela Mikulášovú, kontakt: 0907 34 34 13).

Share.

About Author