Fastfood a chudnutie. Ide to k sebe? (I. časť)

0

Nie všetky reštaurácie a fasfoody sú rovnaké. Existujú aj také, ktoré vám váš cvičebný plán či snahu o štíhlu líniu nejako nenarušia. Dokonca pomôžu.

Fasfoody a reštaurácie rýchleho stravovania sú pod trvalou paľbou kritiky. Od nutričných špecialistov sa dozviete ako fastfood prispieva k epidémii obezity, ako je veľkovýroba mäsa riziková a k akej hlbokej degradácii tradičných národných stravovacích návykov dochádza. Nie je tomu vždy tak.

Desaťročia kritiky fastfoodov majú dva dôsledky. Ten prvý je, že väčšina reštaurácií rýchleho stravovania už zaradila do svojich menu zdravépoložky a dala tak zákazníkom možnosť výberu. Niektoré sa dokonca sústredia aj na raňajky, ktoré vám majú pomôcť naštartovať váš deň. A za druhé –  mnohé z nich už konzumentom ponúkajú nutričné informácie o produktoch, ktoré predávajú.

Dôležitosť týchto informácií však môže byť prehnaná. Či už sami bojujete s vlastnou nadváhou alebo sa riadite radami odborných periodík ako zvýšiť podiel svalovej hmoty, dôležité je či si vôbec viete spočítať gramy bielkovín, sacharidov a tukov, ktoré privádzate do tela. Stanoviť si tieto hodnoty v jedle pripravenom doma je ešte celkom jednoduché, ale v reštauráciách to zvyčajne úplne reálne nie je. Kvalita vášho výberu závisí, samozrejme od úrovne vašich znalostí o jedle a vašej schopnosti pracovať s nutričnými hodnotami. Keď zájdete do reštaurácie s tzv. domácej alebo národnej kuchyňou, váš výber nebude jednoduchý. Aj keď tieto reštaurácie nešetria reklamou na to, ako je v nich príjemné posedieť s priateľmi a pochutnať si na skvelých jedlách, nutričné hodnoty v nich nájdete len zriedkakedy.

Kým nutričné špecialisti kritizujú bufety a stánky rýchleho občerstvenia, nikto z nich si nevšimol, že ešte väčšiu, alebo rovnakú pohromu pre vaše telo môže spôsobiť väčšina reštaurácií. Tento článok predstavuje súbor užitočných rád, ktoré sa vám hodia, keď takú reštaurácii hodláte navštíviť. Ponúkame rady, ako v podnikoch postupovať, aby ste si jedlo vhodne vybrali, či už máte chuť na to či ono alebo sledujete svoje fitnes ciele a držíte nejakú diétu.

Share.

About Author