Nekonvenčný spôsob cvičenia s fitloptou (II. časť)

0

V predchádzajúcom článku ste sa mali možnosť dozvedieť základné informácie o využití fitlopty. Teraz vám prinášame niekoľko praktických cvikov s fitloptou.

Ak si chcete precvičiť brušné svaly, tak by ste určite mali skúsiť skracovačky. Skracovačkami na fit lopte posilňujete predovšetkým priamy brušný sval. Cvikom sa kladie dôraz na jeho hornú časť.

Pri tomto cviku stačí, ak sa posadíte na fit loptu tak aby ste  nesedeli presne v strede lopty, ale o niečo nižšie. Nohy o nič nezapierajte a v kolenách má byť  približne pravý uhol. Možno vám bude chvíľu trvať kým nájdete tú pravú pozíciu. Dôležité je, aby ste pri cvičení cítili brucho . Ak napnuté brušné svaly necítite, tak  polohu hľadajte ďalej. Poloha rúk býva ako pri klasických skracovačkách, čiže umiestnenie podľa náročnosti. Najľahší spôsob je ten, že si prekrížite ruky na hrudníku. Ak si dáte ruky za hlavu cvik sa vám bude robiť ťažšie. Cvik sa vykonáva pomaly, pričom rozsah pohybu môže byť relatívne malý a brucho musíte mať stále napnuté. Keď ste začiatočníci, tak stačí ak si dáte 4 série po 15 opakovaní, ale záleží to len na vás aký počet cvikov zvládnete. Po čase si môžete počet opakovaní zvyšovať. Brucho cvičíte dobre vtedy, keď cítite, že svaly sa vám začínajú páliť až mierne bolieť, vtedy sval dostáva zabrať ako potrebuje.

Ďalším účinným cvikom na fitlopte  je dvíhanie bedier. Toto cvičenie predstavuje ľahké až stredne ťažké cvičenie na posilnenie svalstva spodnej časti chrbtice, brušných svalov a sedacích svalov. Samotný cvik je vhodný hlavne pre tých, ktorí chcú posilniť a spevniť sedacie partie, ako aj pre tých, ktorí majú ťažkosti s driekovou časťou chrbtice.

Keď začínate, ľahnite si na podložku a oprite svoje päty a časť lýtok o fitloptu. Pokrčte nohy do pravého uhla. Zadná strana nôh (hamstringy) by sa mali dotýkať fitlopty celou svojou plochou a ruky by mali byť pripažené pozdĺž tela. Nadýchnite sa a začnite plynulo dvíhať trup do polohy, kedy sú vystreté nohy v jednej línii s trupom. Kolená, ako aj špičky nôh sú rovnobežné a smerujú hore. Dávajte si pozor aby sa vám nerozchádzali počas ktorejkoľvek fázy cviku. Po dosiahnutí krajnej plochy, začnite chrbát pomaly spúšťať na podložku, stavec po stavci. Snažte sa počas celého opakovania cviku zapájať brušné a chrbtové svaly. Dýchanie je jednoduché, počas cviku keď idete smerom hore tak sa nadýchnete a smerom dole pomaly vydychujete.

Existuje  množstvo cvičení, ktoré môžete s fitloptou prevádzať. Siahnite po cvikoch, ktoré sú vopred známe alebo zapojte svoju vlastnú fantáziu a na fitlopte začnite sami experimentovať.

 

Zdroj: http://shine.yahoo.com

 

Zdroj: http://www.shop4it.biz

 

Share.

About Author