Pečeň – chemické laboratórium tela (I. časť)

1

Zroj: http://carolinaliver.org

Pečeň patrí k najdôležitejším orgánom . Bez nej by organizmus nedokázal fungovať. Pri zanedbávaní základných stravovacích, hygienických a zdravotných návykov dochádza k rôznych ochoreniam tohto orgánu. Čo pečeni škodí, prečo a ako vznikajú ochorenia pečene sa dozviete v prvej časti článku o tomto chemickom laboratóriu tela.

Pečeň je najväčší orgán v tele a nachádza sa pod pravým rebrovým oblúkom. U  jednotlivých ľudí sa líši veľkosťou aj tvarom. Jej hlavnou funkciou je metabolizovať čistiť krv od toxických látok, ktoré prechádzajú do tela stravou a nápojmi. Produkuje tiež žlč, ktorá je nenahraditeľná pri tráviacich procesoch. Ovplyvňuje hladinu krvného cukru a produkciu enzýmov a hormónov. Pečeň sa pri dlhodobej zlej životospráve zanesie toxínmi a postupne stráca svoju čistiacu schopnosť.

Príčiny vzniku pečeňových chorôb

Pitie alkoholu sa podpisuje pod väčšinu ochorení pečene. Pravidelné pitie alkoholu sa za pár rokov odrazí najviac práve na pečeni. Ženy pre nižšiu hmotnosť znesú oveľa menej alkoholu a tvoria teda rizikovejšiu skupinu. Okrem alkoholu sa na poškodení pečeňových buniek podieľajú aj lieky. Často obsahujú rôzne vedľajšie chemikálie, ktoré pečeň nedokáže spracovať. Pečeni škodí aj fajčenie, stres a najmä zlé stravovacie návyky.

Prvé príznaky

Problémy s pečeňou sa prejavujú rôzne. Chorý človek však najčastejšie trpí bolesťami brucha, nevoľnosťou, slabosťou, úbytkom telesnej váhy, opuchmi nôh, žltým sfarbením kože a sietnice očí. Na koži sa môžu objaviť aj škvrny alebo metličkové cievky na bruchu či hrudníku.  U niektorých jedincov je príznakom problémov s pečeňou aj hučanie v ušiach. U žien dochádza k poruchám menštruačného cyklu a u mužov k impotencii. Jedným z hlavných príznakov problémov s pečeňou je únava. Ak trpíte niektorým z týchto symptómov je dobré navštíviť lekára a požiadať ho o pečeňové testy.

Zdroj: http://argutusmed.com

Zdroj: http://argutusmed.com

Prečo pečeň prestáva fungovať

Pri zlej životospráve prichádza k zápalu pečene, ktorý ničí pečeňové bunky a tie aj keď sa snažia regenerovať, nestíhajú obnovovať bunky, ktoré zápal poškodil. Zápal väčšinou končí cirhózou, čo je pomerne vzácne ochorenie a objavuje sa pri chronickej hepatitíde typu B a C a pri nadmernom požívaní alkoholických nápojov. Pri cirhóze sú zápalom zničené pečeňové bunky nahradené väzivovým tkanivom, dochádza k tvrdnutiu pečene a k jej zníženej činnosti. Na pečeni vznikajú malé, ale nebezpečné zjazveniaPri cirhóze pečene dochádza k ďalším ochoreniam, ktoré súvisia s komplikáciami pri liečbe. Pacient môže dostať rakovinu alebo musí podstúpiť náročnú operáciu, transplantáciu pečene. Rakovina sa objavuje trikrát častejšie u mužov ako u žien. Ak si nedávate pozor na jedlo, pečeň sa môže obaľovať tukmi. Pri nesprávnom fungovaní pečene sa zahusťuje pečeňová žlč a vznikajú drobné kamene rôzneho zloženia, ktoré môžu znepríjemniť život na dlhé roky. Základným krokom k zdravej pečeni je dobrá životospráva, zdravé stravovanie, oddych a pravidelné prečisťovanie.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.