Domáce masky pre krásne vlasy (II. časť článku o vlasovej starostlivosti)

0

Ako už vieme, stav organizmu sa odráža na kvalite našich vlasov. Ak vaše vlasy trpia lupinami, strácajú lesk, sú suché, lámavé alebo vám vo veľkom počte vypadávajú, môžete im okrem správneho stravovania pomôcť aj ľahko dostupnými domácimi maskami. Navyše, prírodné suroviny sú k vlasom oveľa šetrnejšie ako chemické kozmetické prípravky.

Plná kúpeľňa vlasov

Ak za deň stratíte v priemere viac ako sto vlasov, niečo zrejme nebude v poriadku. Váš organizmus vám signalizuje určitý problém. Môže ísť o nesprávnu výživu, veľa chemických látok z kozmetiky, hormonálna nerovnováha, stres, zmena prostredia alebo tiež normálny jav, najmä vo vyššom veku. Ak tento problém nezačnete riešiť, môžete skončiť s plešinou. Pre rast nových vlasov je vhodná masáž vlasovej pokožky. Jemné masírovanie kokosovým, neemovým alebo mandľovým olejom každý deň po desať minút vašu pokožku naštartuje, oživí bunky a tie budú schopné vytvárať nové zdravé vlasy. Pre rast nových vlasov je vhodný aj pivový zábal. Stačí vám vmasírovať pol litra piva do vlasov, nechať pôsobiť pod teplým uterákom a vymyť šampónom a kondicionérom.

Lupiny

Ak je vaša pokožka suchá a na pleciach sa vynímajú nepekné biele vločky, nezúfajte. Proti lupinám a suchej pokožke môžete bojovať aj doma vyrobený vlasovými maskami. Stačí zmiešať jednu lyžičku horčice a po jednej lyžičke ricínového a kokosového oleja. Proti lupinám môžete použiť aj masku s dvoch lyžíc kokosového oleja a jednej lyžice citrónovej šťavy. Nanášanie masiek je veľmi dôležité. Vmasírujte ich do pokožky hlavy, nechajte pôsobiť dve, tri hodiny alebo cez noc a potom dôkladne umyte, napríklad šampónom proti lupinám. Na lupiny platí aj zmes octu a vody, ktorú si na noc nanesiete na pokožku hlavy. Ráno opláchnite vodou.

Časté svrbenie a suché miesta

Starostlivosť o suchú, svrbiacu pokožku poskytuje najmä prírodné prípravky. Svrbenie, malé pupienky, červené fľaky či suché miesta vo vlasovej pokožke zapríčiňujú chemické a umelé prísady kozmetických prostriedkov. Preto by ste mali používať prípravky na prírodnej báze, môžete sa poradiť s dermatológom alebo alergológom. Svrbenie však nemusí byť len alergického alebo dermatologického pôvodu, môže ho zapríčiniť aj klimatizácia, znečistené ovzdušie alebo stres a slabá imunita. Doma si môžete vyrobiť masku s ovsených vločiek a vody. Dve deci vody zmiešajte s lyžicou ovsených vločiek, nechajte vymáčať dvadsať minút a potom prefiltrujte vodu cez filter na čaj alebo kávu. Do vylúhovanej vody môžete pridať  kokosový alebo levanduľový olej. Vmasírujte do pokožky, nechajte desať minút pôsobiť, opláchnite vodou a jemne osušte. Svrbiacu pokožku upokojí aj harmančekový a šalviový odvar, jojobový olej, mäta či ylang-ylang.

Predčasné šedivenie

Strata farby vlasov je spôsobená poklesom výroby pigmentu, melanínu vo vlasovom koreni. Nie všetky vlasy reagujú rovnakým spôsobom a v rovnakom čase, šedivenie je postupný proces. Nemôžete mu však zabrániť.  Ak ste už pred tridsaťpäťkou začali šedivieť, znamená to, že ide o predčasné šedivenie. Môže to mať hneď niekoľko príčin. Vo väčšine prípadov ide o stres a zlé psychické zázemie. Ale môže za to aj ťažké mastné stravovanie, alkohol a cigarety. Preto by ste mali čo najskôr zmeniť svoje životosprávu. Ak už vaše vlasy šedivejú, môže pomôcť domáca maska z dvoch lyžíc henny, jednej lyžičky tvarohu, 2 lyžíc mäty, jednej lyžice kávy a dvoch lyžíc bazalkového džúsu. Nechajte pôsobiť tri hodiny a umyte šampónov. Henna zabezpečí prírodný tmavší odtieň a ostatné zložky zabezpečia zdravú pokožku, vhodnú pre rast nových, zdravých vlasov. Predčasné šedivenie môže pozastaviť aj liečivo vyrobené z čerstvého zázvoru a medu. Vymiešajte túto zmes do pohára a zjedzte každé ráno lyžičku po jedle.

Suché vlasy

Najmä vlasy so sklonom ku kučeraveniu sú často suché a matné. Tento problém majú často aj blondínky. Pre krásne lesklé vlasy môže poslúžiť preplachovanie vlasov vodou s citrónovou šťavou alebo maska z banánu a medu, ktorú si nanesiete na vlasy na tridsať minút a opláchnete šampónom a vodou. Lesklé vlasy docielite aj zmiešaním ôsmich jahôd s polievkovou lyžicou majonézy. Zmes zmixujte, naneste na vlhké vlasy a nechajte pôsobiť tridsať minút. Potom prepláchnite šampónom a kondicionérom. Pokožka vlasov sa stabilizuje a vlasy zostanú krásne lesklé. Pre blondínky je tu samostatný prírodný prípravok, ktorý ich vlasy rozžiari a vybieli. Preplachovanie harmančekovým odvarom vytvorí žiarivý blond odtieň.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.