Hydroterapia – voda znamená život

0

Neexistuje žiadna človeku známa látka, ktorá má toľko liečebných  a zdraviu podporných vlastností ako voda. Môže nahradiť chemické látky, lieky aj prístroje a dopomôcť vám k zdravému a vitálnemu organizmu. Jednoducho povedané, voda znamená život a hydroterapia tento život využíva na liečenie.

Hydroterapia alebo vodoliečba môže byť definovaná ako použitie vody, v rôznych formách, ktoré vedie k udržaniu zdravia, k prevencii proti chorobám alebo k liečeniu už vzniknutých ochorení. Kúpeľnú liečbu vodou predstavili svetu už Rimania, ale moderná hydroterapia sa viaže k Otcovi Sebastianovi Kneippovi, ktorý veril, že voda môže „rozpustiť, odstrániť a posilniť“. Môže rozpustiť chorobu, odstrániť choré miesta z organizmu a posilniť telo tým, že navráti prečistenú krv do tkanívmaximalizuje obehovú sústavu. Vzhľadom k minerálnemu obsahu, môže mať voda, ktorú užívame vnútorne, laxatívne, močopudné, hlien produkujúce alebo potenie vyvolávajúce účinky. Pri vonkajšom použití, má voda silu zlepšiť krvný a lymfatický obeh, uvoľňuje napätie v tkanivách, zmierňuje bolesť a upokojuje nervový systém.

Rôzne spôsoby využitia vody

Voda znamená život

Voda znamená život

Liečebné účinky vody využíva ľudstvo už stáročia. Voda sa dá použiť vo forme teplého kúpeľa, ale aj studenej sprchy. Studená voda naštartuje krvný obeh organizmu a teplá voda ho pripraví na relax. Najmä v kúpeľoch sa používajú vodné masáže s rôznymi tryskami a masážnymi prístrojmi. Vodné trysky stimulujú hmatové receptory v koži a to vedie k zvýšeniu krvného obehu. Kúpele využívajú aj minerálne a soľné ponorné metódy či sauny. Často využívanou metódou je aj kontrastný kúpeľ, kde sa na telo strieda prúd studenej a teplej vody. V kozmetickým salónoch sa využíva vodná para na čistenie pleti.

Vonkajšie účinky vody

Voda sa dá použiť ako skvelé sedatívum. Nič človeka neupokojí tak ako teplý vodný kúpeľ, v ktorom sa organizmus zrelaxuje a aj extrémne nervózny človek pokojne zaspí. Antipyretické účinky vody sa dajú využiť pri vysokej telesnej teplote. Už naše staré mamy vedeli, že ak dieťa z horúčkou zabalia do plachiet namočených v ľadovej vode, teplota počas pár minút klesne. Studená voda dokáže znížiť pulz zo štyridsať na dvadsať tepov za minútu. Voda sa používa aj ako analgetikum a anestetikum. Horúce kúpele sú často využívané na zmiernenie bolesti kĺbov . Naopak studená voda sa používa na zmiernenie bolesti, tým že znecitlivie boľavé miesto, napríklad svaly. Voda má aj antikonvulzívne účinky. To znamená, že zohriata voda uvoľňuje kŕče nervového systému a svalové kŕče. Prenáša teplo do organizmu, tým uvoľňuje napäté svalyzvyšuje prietok krvi v tkanivách. Voda vám pomôže aj ako prvá pomoc pri vnútornom krvácaní, má zvieravé účinky.

Hlavné prínosy vody pre zdravie

Hydroterapia má aj omladzujúce účinky. Striedaním studenej a teplej sprchy sa prekrvuje pokožka, krv cirkuluje rýchlejšie a pokožka bude sviežejšia a viditeľne pevnejšia. Do vodoliečby môžeme zaradiť aj aqua aerobic, ktorý pomáha pri spaľovaní tukov a lieči dnu a osteoporózu. O aqua aerobicu sa môžete dočítať v článku na stránke vitalne.sk. Keď naštartujete obehovú sústavu, krv odstráni z organizmu všetky zlé toxíny. Vodoliečbou môžete posilniť celý imunitný systém tela. Voda pôsobí aj na hojenie rán a bojuje proti zápalovým ochoreniam. Vodné kúpele vyvolávajú upokojujúce účinky a vedú k zvýšeniu hladiny serotonínu, hormónu šťastia. Hydroterapia pôsobí aj na vnútorné orgány. Upokojuje pľúca, srdce a žalúdok. Pôsobí aj na nervovú sústavu a dokáže odstrániť rôzne tiky a kŕče.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.