Liečivé indické tajomstvo – strom Nimba

1

Liečivý indický strom nimba môžete poznať aj pod názvom neem alebo azadirachta indica. Jeho liečivé účinky sú zapísané v liečiteľských knihách starých 4500 rokov. Využíva sa najmä v dermatológií, lieči mnohé kožné choroby. Jeho vynikajúce vlastnosti však objavili aj kozmetické spoločnosti, pomáha regenerovať pokožku, ozdravuje pleť a skrášľuje vlasy.

Z nimbového stromu je možné použiť takmer všetko. Kôra je napríklad užitočná pri znižovaní horúčky, nevoľnosti a vracaní. Spolu s listami sú tiež populárnym liekom pri kožných chorobách. Šťava z listov zmiešaná s medom lieči aj žltačku a znižuje hladinu cukru. Plody sa používajú ako preháňadlo a sú nápomocné pri močových chorobách a vredoch. V obchodoch si môžete okrem lístkov zadovážiť prášok, kapsule alebo olej. Odporúčame vám, siahnuť po oleji,  pretože je najlepšie využiteľný na liečbu dermatologických ochorení a na starostlivosť o pleť a vlasy.

Nimbový olej

Nimbový olej má mastnú olejovú konzistenciu s ťažkou orieškovo – cesnakovou vôňou. Je svetlohnedej až tmavohnedej farby. Získava sa listovaním plodov azadirachty. Indovia po stáročia využívali účinky nimbového oleja na prírodné liečenie a pre starostlivosť o pleť a vlasy. Olej obsahuje množstvo vitamínov , najmä vitamín E, minerálov, proteínov, ale aj esenciálnych amino kyselín. Zvláštne zloženie rastliny nimby prináša ohromujúce antibakteriálne a antimykózne účinky. V nimbe nájdete látky, ktoré neobsahuje žiadna iná rastlina alebo strom, sú to napríklad azadirachtín, nimbín či nimbidol.

Využitie v dermatológií

Antibakteriálne účinky nimbového oleja ničia baktérie a parazity. Pri drobných odreninách a popáleninách môže olej skvelo poslúžiť ako dezinfekcia a zároveň prostriedok pre urýchlenie hojenia rán. Dermatológovia odporúčajú nimbový olej na liečbu lupienky, ekzému, ovčích kiahní, pásového oparu a svrabu. Pri kožných ochoreniach zmierňuje svrbenie redukuje vyrážky a pupienky. Urýchľuje tiež ich hojenie. Nimbový olej je vhodný aj na takzvanú plienkovú dermatitídu, teda lieči zapareniny na detskom zadočku, dokonca ich môže úplne odstrániť. Protivírusové účinky nimbového oleja sú využiteľné najmä pri liečbe bradavíc. Nimbový olej je vhodný aj na masáže. Stačí pridať pár kvapiek k masážnemu oleju alebo účinnej masti a aplikovať. Nimbové masáže zmierňujú artritídu a reumatizmus. Uvoľnia aj  bolestivé kĺby a svaly.

Nimba na vnútorné použitie

Zdroj: http://nipahutgardens.com

Konzumácia nimbových kapsulí detoxikuje krv od jedov, ktoré sa v nej hromadia a tak zabraňuje vzniku zápalových ochorení kože. Každodenný prísun nimby posilňuje celý imunitný systém. Vedecké testy preukázali aj účinky nimby na reguláciu tvorby melanínu v organizme. Správny pomer melanínu zabraňuje tvorbe bielych fľakov na pokožke. Kapsule alebo prášok vám môžu pomôcť aj pri klasickom nachladení, znižujú horúčku, zmierňujú kašeľ. Nimba je dokonca účinná proti niektorým druhom malárie. Ak ste sa po zime rozhodli pre detoxikáciu organizmu alebo redukčnú diétu, môžete použiť aj nimbové lístkové čaje. Nemali by ho však piť ľudia liečiaci sa na anorexiu.

Svieža a zdravá pokožka

Nimbový olej bojuje proti baktériám, ktoré striehnu na našu pokožku na každom rohu. Čistením pleti koncentrovaným nimbovým olejom zabránite tvorbe vyrážok. Po pravidelnom čistení odstráni z tváre čierne bodky. Nimba je často súčasťou prípravkov proti vzniku akné. Pravidelné konzumácia nimbových tabliet alebo prášku zlepšuje krvný obeh a teda aj prekrvovanie pokožky. Prekrvená pokožka vyzerá zdravšie a mladšie. Nimba tiež napomáha vytvárať nové kolagénové vlákna, ktoré urýchľujú uzatváranie drobných rán a tiež vyhladzujú vrásky. Pre upokojenie začervenanej spálenej pokožky môžete použiť nimbovú masť. Nimba tiež reguluje potenie. Olej sa využíva aj ako repelent, proti komárom a všiam. Nimbový olej môžete použiť nekoncentrovaný alebo ho môžete pridať do pleťovej kozmetiky, ktorú používate.

Krásne vlasy bez lupín

Účinné látky nimby zvlhčujú pokožku hlavy. To znamená, že suchá pokožka dostane masážou nimbovým olejom dostatočnú vlhkosť, začne sa prekrvovať a regenerovať. Nimbový olej bojuje proti plesniam, ktoré zapríčiňujú lupiny. Dokáže tiež zničiť nezvaných návštevníkov ako sú detské vši. Stačí vmasírovať olej do vlasov pred spaním a ráno umyť šampónom a vodou.  Ak patríte k zaneprázdneným ženám a na masáže nemáte čas, na kozmetickom trhu sú už aj prírodné nimbové šampóny a kondicionéry.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.