Výživové doplnky pre budovanie svalovej hmoty (I.časť)

0

Zdroj: http://www.stayfitbug.com

Iba cvičiť nestačí. Ak chcete získať telo po ako túžite a okrem toho byť zdraví, mali by ste vyhľadávať látky a vitamíny, ktoré vám v dosiahnutí vášho cieľa pomôžu.

Vitamín D

Vitamín D pomáha vstrebávaniu vápnika z potravinových zdrojov aj zo suplementov. Existuje aj druhá úžasná vlastnosť vitamínu D. Svalové vlákna majú receptory na vitamín D, aby im pomáhal k rastu a sile. Výskumníci zistili, že niektoré receptory vitamínu D sú priamo späté so silou dolných končatín a silou úchopu rúk. Keď vitamín D reaguje s týmito receptormi, aktivujú sa gény, zvyšujúce rast a silu.

Aj keď existujú dva druhy vitamínu D, t.j. D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol), obidve sa v tele premieňajú na aktívnu formu vitamínu D, t.j. 1,25-dihydroxyvitamín D, ktorá je ešte účinnejšia ako forma vitamínu D3.

Aby bola spolupráca vitamínu D so svalovými receptory tohto vitamínu optimálne, berte suplement s obsahom 1000 medzinárodných jednotiek vitamínu D3 raz až dvakrát denne pri jedle.

Kyselina listová

Hovorí sa, že najmä tehotné ženy potrebujú kyselinu listovú zo skupiny vitamínov B. Ale čo má spoločné tento vitamín s kulturistikou? Predovšetkým dáva zmysel, že vitamín podporujúce rast plodu, teda tiež podporuje rast svalových vlákien. Kyselina listová je nevyhnutná pri tvorbe a výžive nových buniek. Ale vedeli ste, že jedným zo spôsobov, ako sval rastie, je výmena poškodených buniek za nové, ktoré sa nazývajú satelitné? A nielen to, tieto nové bunky rastú rýchlejšie a sú silnejšie ako tie staré.

Kyselina listová je taktiež potrebná k tvorbe DNA (deoxyribonukleová kyselina) a RNA (ribonukleová kyselina), ktoré dávajú svalovej bunke podnety k tvorbe bielkovín. To sa deje prostredníctvom špeciálneho RNA messengeru, ktorý do bunky vyšle signál za účelom zvýšenia tvorby svalovej bielkoviny. Kyselina listová tiež hrá úlohu pri premene arginínu na oxid dusnatý v tele, čo pomáha ďalšiemu rastu svalovej sily a hmoty.

Kyselina listová je prírodnou formou vitamínu B a obsahujú ju mnohé potraviny. Syntetická forma kyseliny listovej sa pridáva do radu suplementov o funkčných potravín. V tele sú obe formy premenené na bioaktívnu formu, tzv. L-metyl-folát. Aj keď je najlepšie užívať L-metyl-folát 2 – 3 krát denne po 400 – 800 mikrogramoch, dobré výsledky tiež získate užívaním rovnakých dávok kyseliny listovej. Ak beriete arginín alebo nejaký stimulátor tvorby oxidu dusnatého, berte súčasne s arginínom ešte kyselinu listovú.

Pycnogenol

Tento extrakt z francúzskej prímorskej borovice sa bežne užíva na podporu zdravia srdca a výživu pleti, ale ak užívate stimulanty tvorby oxidu dusnatého (NO), mali by ste si na neho spomenúť. V tele sa premieňa arginín na oxid dusnatý, ktorý zvyšuje prietok krvi svalom, teda jeho silu a rast. Avšak k stimulácii chemickej premeny arginínu na oxid dusnatý ešte potrebujete enzým nitroxid-syntázu (NOS). Ak nie je dostatočne aktivovaná, uvoľní sa len nízke množstvo oxidu dusnatého. Výskumy ukázali, že pycnogenol stimuluje aktivitu NOS a tým zvyšuje hladinu NO. Berte 50 – 100 mg Pycnogenolu súčasne s argininovými suplementami 30 – 60 minút pred tréningom.

Theanin

Theanin je aminokyselina, ktorá sa nachádza v listoch čajovníka. Má výraznú chuť a podporuje duševnú a telesnú relaxáciu. Ako modifikovaná forma glutamínu podporuje regeneráciu tým, že stimuluje hladinu mozgového nervového prenášača kyseliny gama-aminomaslovej (GABA). Keď si vezmete theanin pred spaním, môžete podporiť svalový rast tým, že váš spánok bude mať väčší regeneračný efekt, aj tým, že GABA zvyšuje hladinu rastového hormónu uvoľňovaného z hypofýzy, kde rastový hormón vzniká.

30 – 60 minút pred spaním si vezmite 50 – 200 mg theaninu, aby ste maximalizovali hladinu svojho rastového hormónu počas spánku, a tak dosiahli väčších svalových prírastkov.

Vitex jahňací (Vitex agnus castus)

Je tiež známy ako mníšske korenie. K farmaceutickým účelom sa užívajú plody, ktoré môžu zmierňovať premenštruačný syndróm (PMS). Ako ale môžu tieto plody pomôcť mužom? Vitex jahňací  obsahuje bioaktívne látky nazvanej agnosidy, ktoré redukujú hladinu estrogénu a stimulujú tvorbu luteinizačného hormónu. To vedie u mužov k dramatickému zvýšeniu hladiny testosterónu. Suplementy s obsahom 200 – 400 mg Vitexu jahňacieho alebo extraktu z jeho plodov si vezmite tesne pred spánkom. Berte ho v 6 – 8 týždňových cykloch, potom na 4 týždne vynechajte a potom ho začnite užívať znovu.

Share.

About Author