Alternatívny boj proti depresií

0

V mnohých prípadoch siahajú pacienti trpiaci depresiami po farmaceutických liečivách. Tie vo väčšine prípadov pomáhajú, ale môže mať rôzne vedľajšie účinky a tiež neblahé následky pre pečeň a obličky. V článku vám ponúkame množstvo prírodných liečiv, byliniek a alternatívnych metód, ktoré dokážu bojovať proti depresií rovnako ako chemicky vyrobené lieky. Depresiu môžete zastaviť aj správnym stravovaním a dostatkom pohybu.

Antidepresívne bylinky

Ľubovník bodkovaný sa používa na liečbu nespavosti, proti stresu, nervozite a smútku. Najmä v zahraničí sa stal synonymom antidepresívneho liečiva. Čaj z ľubovníka bude fungovať rovnako ako antidepresívna tabletka, s tým rozdielom, že nemá rôzne chemické vedľajšie účinky. Neodporúča sa však tehotným a dojčiacim ženám, ľuďom s poruchami obličiek a pečene a pacientom s HIV vírusom. Upokojujúce účinky má aj medovka a valeriána. Ranný čaj vás nabudí na ťažký deň, poobedný čaj upokojí po stresujúcom dni v práci.

Vhodné stravovanie

Omega 3 mastné kyseliny sú potrebné na správne fungovanie ľudského mozgu. Môžeme ich získať iba prostredníctvom stravy. Najviac omega 3 mastných kyselín obsahujú ryby a rybí tuk. Ďalšou dôležitou látkou, ktorá bojuje proti depresií je kyselina listová. Nachádza sa v zelenej listovej zelenine, vo fazuli či v obilných zrnách. V mnohých štúdiách sa objavoval názor, že sladkosti podporujú príjemnú náladu a zvyšujú hladinu hormónu šťastia. Po sladkostiach sa budete cítiť dobre, ale iba na pár minút, kedy vám stúpne hladina cukru v krvi. Neskôr sa však hladina prepadne a vaša nálada sa nekompromisne prepadne nadol. Depresií často napomáha aj veľké množstvo alkoholu a kofeínu. Obe zapríčiňujú zmeny nálad, úzkosť, nespavosť a v konečnom dôsledku aj depresiu. Proti depresií vám pomôžu bojovať aj vitamín B a horčík, ktoré sú potrebné pri produkcií serotonínu, hormónu šťastia.

Cvičením k dobrej nálade

Pohyb a cvičenie uvoľňujú chemické látky, ktoré v mozgu zdvíhajú náladu a dokážu znížiť hladinu stresových hormónov. Najvhodnejším pohybom je beh, tenis či posilňovňa. Pre nešportovcov odporúčame tanec alebo založenie malej záhradky, kde sa aspoň dvakrát do týždňa môžete pohrabať v hline a rozhýbať telo. Pohyb na čerstvom vzduchu a slnku je tým najlepším liekom proti depresií. Proti depresií veľmi dobre účinkuje aj yoga. Jemné pohyby a dychové cvičenia uvoľnia organizmus, z mysle odbúrajú všetky stresové faktory a vy zabudnete na všetky problémy, ktoré vás pred yogou trápili. Pohybové aktivity môžete prepojiť so stretnutiami so známymi. Príjemná spoločnosť a pohyb vám zaručia skvelú náladu.

Alternatívna medicína

Vhodné stravovanie, pohyb a bylinky patria k overeným receptom, ktoré pomáhajú utíšiť začínajúce príznaky depresie. Ak nepomáhajú, môžete skúsiť chemicky vyrobené antidepresíva alebo siahnuť po alternatívnych metódach liečby. Jednou z najrozšírenejších alternatívnych metód liečenia depresie je homeopatická liečba, akupunktúra a  liečba slnkom. O homeopatickej liečbe sa môžete dočítať v článku na vitálne.sk. Svetelná alebo slnečná terapia sa pri liečbe depresie v posledných rokoch veľmi osvedčila. Dostatok slnečného svetla je veľmi efektívny, najmä pri zmenách nálad v zimných mesiacoch. Počas zimy, kedy je slnečného svetla málo, môže klesnúť hladina serotonínu, môžeme sa cítiť unavený a náchylnejší na vznik depresie. Najjednoduchším spôsobom, ako zvýšiť pôsobenie svetla na organizmus je chodiť von v dopoludňajších hodinách. Svetlo nie je veľmi ostré a nespálite sa. Ak prídu upršané dni, môžete použiť špeciálne svetlá, ktoré simulujú prirodzené denné svetlo. Existujú rôzne typy, svetelné boxy či clony. Hoci sú dosť drahé, vydržia vám veľa rokov a môžu ich používať všetci členovia rodiny.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.