Lymfatický systém – čistič odpadových látok

0

Do článku o lymfodrenážnej masáži sa nezmestilo všetko, čo je potrebné vedieť o lymfatickom systéme nášho organizmu. Keďže ide naozaj o zásobáreň energie nášho imunitného systému, mali by sme o ňom vedieť čo najviac. Ako funguje, čo ho oslabuje a naopak posilňuje sa dozviete v pokračovaní článku o lymfatickej drenáži.

Zdroj: http://my.clevelandclinic.org

Zdroj: http://my.clevelandclinic.org

Pre správne fungovanie organizmu nie je dôležitý len zdravý krvný obeh či dýchacie cesty. Jedným z najdôležitejších systémov v tele je lymfatický systém. Ak funguje správne, dokáže naše telo detoxikovať, vyživovať a regenerovať tkanivá, odfiltrovať metabolický odpad a toxíny a udržiavať celý imunitný systém zdravýorganizmus odolný.

Ako funguje lymfatický systém

Lymfatický systém prúdi paralelne s obehovým systémom, jeho prúdenie je však úplne odlišné. Obehový systém pumpuje krv prostredníctvom srdca, ale lymfatický systém nemá žiadne čerpadlo na cirkuláciu svojej kvapaliny – lymfy. Namiesto toho obsahuje lymfatické cievy systému, drobné svaly, ktoré posúvajú lymfatickú tekutinu ďalej po organizme. Lymfa preteká systémom a filtruje toxíny pomocou lymfatických uzlín. Ak však svaly lymfatických ciev nepracujú, neposúvajú ani lymfatickú tekutinu, tá sa nefiltruje cez uzliny a celý systém je zablokovaný. Po zablokovaní dochádza v niektorom mieste systému k nahromadeniu jedovatých látok, ktoré úplne spomalia pohyb lymfy a dochádza k tvorbe opuchov. V týchto miestach dochádza k zápalom lymfatických tkanív a môže to viesť k rôznych ochoreniam, bohužiaľ aj k rakovine.

Prečo je lymfatický systém pre organizmus dôležitý

Dobre fungujúci lymfatický systém je dôležitý nielen pre naše zdravie a imunitný systém, ale aj

Lymfatický systém

Lymfatický systém

pre duševnú rovnováhu a krásu. Lymfa cirkuluje biele krvinky – leukocyty, ktoré bojujú proti infekcií, zachytávajú baktérie a cudzorodé látky a prispievajú k produkcií protilátok zásadných pri podpore imunitného systému. Tiež pomáha transportovať hormóny do celého organizmu. Tie sa často podieľajú na zmene nálad a aj na tvorbe vyrážok na tvári. Správny tok lymfy oživí aj pokožku a zabráni tvorbe celulitídy.

Často počúvame o zväčšení lymfatických uzlín. Môžu sa zväčšiť z rôznych príčin, najčastejšie pri zranení niektorej časti tela, pri infekcií alebo pri vzniku nádoru, ktorý sa tvorí v blízkosti uzlín. Zväčšené lymfatické uzliny je potrebné vždy konzultovať s lekárom.

Ako naštartovať lymfatický systém

Únava a stres bránia prietoku lymfy. Preto je potrebné pravidelne rozhýbať kostrové svalstvo, a tak rozprúdiť celý lymfatický systém. Cvičením sa zlepší váš imunitný systém a lymfa bude prúdiť tak ako má. Ak nebude lymfatický systém fungovať, metabolické odpady sa začnú hromadiť a môžu sa u vás začať vyvíjať rôzne choroby. Zdravá strava, obohatená o vitamíny a minerály, dostatok vody a čistiace čaje, odbúravajúce toxíny a môžu tiež prospieť pri podpore zdravého lymfatického systému. Lymfy môžu byť zablokované aj pri nesprávnom výbere šatstva. Snažte sa obmedziť nosenie vypasovaných nohavíc, obtiahnutej spodnej bielizne a pančúch. Ak je však váš lymfatický systém už teraz v zlom stave, často cítite nevysvetliteľnú únavu a vaše telo nepracuje tak ako by malo, jedným z najlepších prístupov k liečbe lymfatického systému je lymfodrenážna masáž. Viac o lymfodrenáži sa dočítate v našej reportáži, v ktorej sme navštívili masážny salón Kataríny Kontínovej v Trnave a masáž sme vyskúšali na vlastnom tele.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.