Reportáž: Vyskúšali sme lymfodrenážnu masáž

1
masérka Katka Kontínová

masérka Katka Kontínová

Práve na jar sa telo zbavuje toxínov, ktoré sa nahromadili, počas ničnerobenia a prejedania sa, v zimných mesiacoch. Preto je potrebné, aby lymfatický systém, ktorý odvádza toxíny z tela, správne fungoval. Ak nie ste zástancom zdravého stravovania a váš pohyb je obmedzený na minimum, naštartovať imunitný a lymfatický systém vám môže pomôcť lymfodrenáž. Účinky lymfodrenážnej masáže sme vyskúšali za vás, v masážnom salóne Kataríny Kontínovej v Trnave. A naše pocity po masáži prekonali všetky naše očakávania.

Prečo je lymfodrenáž pre systém dôležitá?

Lymfodrenáž predstavuje alternatívny prístup k podpore zdravého lymfatického systému.

Lymfatický systém

Lymfatický systém

Tento systém je zložitá sieť lymfatických ciev, ktoré prostredníctvom obiehajúcej tekutiny – lymfy, vyplavujú z organizmu toxické látky, vírusy a baktérie. Lymfodrenáž je ľahká, rytmická, manuálna masáž kože a podkožia, pri ktorej sa špeciálnymi hmatmi dreňujú z tela únavné a odpadové látky. Masérkine ruky sa počas masáže opakujúcim pohybom premiestňovali po pokožke v smere lymfatického toku. Ako nám Katka pri masáži prezradila, väčšina lymfatických uzlín je tesne pod kožou, v podpazuší, na krku a pri slabinách. Rozťahovanie kože stimuluje lymfatické cievy, ktoré sa častejšie uzatvárajú, a tým zlepšujú lymfatický tok. Lymfodrenáž sa vykonáva práve preto, aby aktivovala lymfatický tok. Obeh lymfy sa už po prvej masáži môže zvýšiť až o šesť až desaťkrát viac ako pri jej štandardnom toku. Už pri masáži sme pocítili pozitívnu zmenu myslenia, organizmus sa uvoľnil a vegetatívne preladil. Masérka Katka nám vysvetlila, že zo všetkých masáži je práve lymfodrenážna tá, ktorá najúčinnejšie pôsobí proti únave, zbavuje drobných bolestí v orgánoch a v celom organizme.

Kedy lymfatický systém nefunguje správne?

Pri  nesprávnej životospráve, nedostatku pohybu a pri strese, dochádza k zablokovaniu lymfatického systému. Lymfatické uzliny môžu opuchnúť a systém nedokáže z organizmu odstraňovať škodlivé toxíny.  Zablokovanie systému môže dokonca ovplyvniť počet bielych krviniek. Lymfodrenáž upchatie uzlín redukuje, podporuje správny tok lymfatického systému a aj ďalších systémov organizmu, a to krvného, dýchacieho, svalového, endokrinného a močového. Katka nás upozornila, že po masáži musíme piť dostatok tekutín, pretože pri lymfodrenáži sa telo čistí od toxínov a tie sa vylučujú obličkami a močovými cestami von.

Pre koho je lymfodrenáž vhodná?

V minulosti sa lymfodrenáž využíva najmä ako pooperečná terapia pre ženy, po rakovine prsníkov, pretože znižovala opuchy, dobu hojenia rán a minimalizovala nepekné jazvy. Ako prezradila masérka Katka Kontínová, dnes na masáž chodia aj ženy aj muži, rôznych vekových kategórií. Kým muži si radi doprajú masáž skôr v zimných mesiacoch, pre relax a nabratie nových síl, ženy lymfodrenáž obľubujú najmä na jar, aby svoje telo do leta vylepšili do požadovanej formy. Lymfodrenáž je totiž výborným odbúravačom celulitídy. Masáž tváre vám môže odstrániť nepekné opuchy po očami a vyhladiť menšie vrásky. Na druhej strane je lymfodrenáž spolubojovníkov proti rôznych ochoreniam.

Ktoré ochorenia dokáže lymfodrenáž liečiť?

Hlavnou devízou lymfodrenáže je schopnosť odstrániť opuchy. Či už ide o opuchnuté nohy z nadmernej záťaže, opuchy v bruchu alebo po operáciách, opuchy očných viečok alebo uzlín, lymfodrenážna masáž je proti opuchom najlepšia. Zlepšovanie imunitného systému lymfodrenážou, zabezpečuje ochranu proti infekčným ochoreniam. Dobre fungujúci imunitný systém zabezpečí prevenciu proti nachladnutiam a vírusom. Dokázané boli aj pozitívne účinky lymfodrenáže na dýchacie cesty, zmierňuje príznaky alergie a astmy. Masáž pomáha aj pri migrénových stavoch a silných bolestiach hlavy a pri menštruačných bolestiach. Je vhodná aj pri liečbe chorôb pohybovej sústavy, uvoľňuje napätie a kŕče v končatinách, zmierňuje bolesť v chrbtici a v svaloch. Funguje aj ako prevencia proti artróze a dne. Lymfodrenážna masáž je skvelá aj proti kŕčovým žilám a rozšíreným žilkám na tvári. Zabraňuje tiež vzniku akné a oživuje suchú pokožku.  Je vhodná aj pre športovcov. Po náročných športových výkonoch zmierňuje bolesti tela, takzvanú svalovicu a namáhané telo zrelaxuje, detoxikuje a zregeneruje.

Lymfatickú drenáž by mal vykonávať kvalifikovaný terapeut – masér. My sme si vybrali masérku

Salón Katky Kontínovej

Salón Katky Kontínovej

Katku Kontínovú z Trnavských Horných Bášt a môžeme ju len odporučiť. Pri masáži sme pociťovali pozitívny vplyv lymfodrenáže na psychiku, už po prvým desiatich minútach sme sa cítili uvoľnene a zregenerovane. Katka nám vždy vysvetlila, čo bude nasledovať, čo práve robí a prečo to robí. Masáž bola veľmi príjemná a jemná, z masážneho stola sa nám ani nechcelo vstávať. Tak ako nám poradila, snažili sme sa celý deň piť veľa tekutín a nenamáhať sa. Organizmus aj myseľ si oddýchli, upokojili sa, počas dňa sme mali pocit, ako by sme sa vznášali. Stratila sa aj svalovica z predošlého dňa, chrbtica zrazu prestala bolieť a pokožka bola svieža a napnutá. A po posledných pár prebdených týždňoch prišiel konečne aj vysnený tvrdý spánok, za ktorý vďačíme čarovným rukám Katky Kontínovej.

Stránky salónu –  http://www.kontinova.estranky.sk

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.