Za obyčajným smútkom môže byť skrytá depresia!

1

Každého z nás môžu z času na čas premôcť záchvaty emocionálneho smútku alebo smútku, ktorý vychádza z nečakanej životnej udalosti. Človek môže smútiť  po strate blízkeho človeka, po rozchode s partnerom alebo po výpovedi z práce. Všetky tieto pocity sú normálne a sú súčasťou života. Ale klinická depresia je viac než len smutná nálada, viac než žiaľ pre akúkoľvek stratu a nikdy netrvá len pár dní.

Depresia je hlboká, čierna diera, z ktorej je veľmi ťažké vyjsť. Na rozdiel od zlej nálady, z ktorej sa dá väčšinou ľahko dostať, depresia je ťažko liečiteľná, narušuje schopnosť človeka normálne fungovať a môže mať vážne následky na všetky aspekty vášho života. Väčšina ľudí svoje depresie berie na ľahkú váhu, nelieči ich. Ide však o závažné ochorenie, ktoré človek nevylieči sám, bez pomoci odborníka. Depresie môžu byť príznakom aj iného závažného ochorenia, akým je hypotyreóza alebo anémia.

Príznaky depresie

Príznaky depresie môžu zahŕňať trochu mdlé, unavené a demotivujúce pocity. Ako depresia  stále viac premáha človeka, ten sa prestáva podieľať na spoločenských aktivitách a prestáva si tiež užívať svoje predošlé záľuby. Začína sa uzatvárať pred ľuďmi, vyhľadáva samotu a jeho vôľa žiť šťastný a produktívny život pomaly umiera. Depresia je liečiteľná, a tí ktorí ňou trpia, môžu prekonať všetky jej následky a môžu žiť šťastný a príjemný život. Diagnostika však nie je jednoduchá. Musíte navštíviť špecialistu, psychológa, ktorý vás podľa podrobného opisu príznakov informuje či ide o diagnózu, depresia. Lekár vám môže naordinovať lieky, ale s depresiou môžete bojovať aj inak. O alternatívnych metódach sa dozviete v článku o prírodnom boji proti depresií.

Príčiny depresie

Najčastejšou príčinou depresie je genetická predispozícia. Ak mali vaši rodičia alebo starí rodičia depresiu, existuje až trikrát vyššia pravdepodobnosť, že sa prebudí aj u vás. Ak však o tomto riziku viete, môžete sa na depresiu pripraviť vopred, napríklad aj návštevou špecialistu, ktorý vám poradí ako sa správať a čo robiť, aby u vás neprepukla. Depresiu môže zapríčiniť aj hormonálna nerovnováha, nedostatok hormónu šťastia a naopak, prebytok stresového hormónu, kortizolu. Depresie môžu spôsobiť aj negatívny prístup k životu. Nikdy nesmiete očakávať len to najhoršie a musíte sa naučiť myslieť pozitívne. Depresia môže vzniknúť aj z klasického smútku zo straty milovaného človeka alebo zamestnania. Opäť to súvisí s kortizolom, ktorý vedie k depresiám. V takýchto situáciách sa snažte vyhľadávať spoločnosť iných ľudí, ktorí vás privedú na iné myšlienky.

Boj proti depresií

Nech už sú príčiny depresie akékoľvek, môžu vážne ohroziť váš život. Preto je dôležité nájsť spôsob ako proti nim bojovať. Predtým ako sa rozhodnete využiť medicínske alebo alternatívne liečby depresie musí byť vaša choroba riadne diagnostikovaná odborníkom. Existujú totiž rôzne formy a druhy depresie a aj rôzne možnosti liečby. V prvom rade treba zmeniť životný štýl. Šport a pohyb vám zabezpečia uvoľňovanie hormónu šťastia, zdravé potraviny udržia hormonálnu a psychickú rovnováhu a príjemná spoločnosť ľudí nedovolí depresií zaútočiť. Na liečbu depresie nemusíte brať kvantum farmaceuticky vyrobených liekov, môžu vám pomôcť aj homeopatické či iné prírodné prostriedky, ktoré budú rovnako efektívne, s takmer žiadnym rizikom nežiaducich účinkov.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.