Psoriáza udrie zrazu a nečakane

0

Prírodná liečba lupienky je k pokožke oveľa šetrnejšia ako chemické liečivá. Prírodná liečba psoriázy má takmer tisícročnú tradíciu. V posledných desaťročiach sa aj medicína pozerá na prírodné prostriedky liečby lupienky zhovievavejšie. Klasické medicínske liečivá môžu taktiež pomôcť, ale ich dlhodobé užívanie zanáša organizmus toxínmi. A ako vieme, toxíny v tele sú nebezpečné a môžu viesť k ďalším závažným ochoreniam. Prírodná liečba psoriázy nezanáša organizmus žiadnymi nežiaducimi látkami a celkovo napomáha zlepšiť váš zdravotný stav.

Ako lupienka vzniká

Existuje veľké množstvo faktorov, ktoré spúšťajú toto ochorenie. Výskumy však naznačujú, že najčastejšou príčinou psoriázy je náš imunitný systém. Biele krvinky imunitného systému chránia organizmus pred infekciou. Pri psoriáze však určitý druh bielych krviniek vyvoláva zápal v koži. Tieto krvinky tiež spôsobujú, že kožné bunky rastú rýchlejšie ako by mali a hromadia sa v začervenaných škvrnách na povrchu kože. Rôzne typy lupienky sa na koži prejavujú inak. Ak chcete svoje telo očistiť od toxínov a zlých krviniek, musíte si vybudovať kvalitný imunitný systém.

Spôsoby liečby

Zdroj: http://dmedic.com

Zdroj: http://dmedic.com

Existujú dva základné spôsoby liečby psoriázy. Vonkajšia a vnútorná. Vonkajšia liečba lupienky pomôže dočasne zmierniť symptómy vo forme suchých červených miest, ale nezabráni vzniku ďalších lupienkových ohnísk. Ak sa chcete lupienky zbaviť dlhodobo, je nutné začať liečiť organizmus znútra.

Vnútorná liečba psoriázy

Existuje veľké množstvo faktorov, ktoré vplývajú na kvalitu vášho imunitného systému. Patria medzi ne zlé stravovacie návyky, stres, ale aj dedičné faktory. Pre vybudovanie dobrého imunitného systému vám môže pomôcť napríklad pupalkový olej. Obsahuje veľké množstvo kyseliny gama-linoleovej (GLA), ktorá dodáva telu prirodzené mastné kyseliny. Väčšina pacientov so psoriázou má veľmi nízku úroveň kyseliny GLA v organizme. Pupalkový olej okrem toho zmierňuje zápal, hojí suchú šupinatú pokožku a stimuluje tvorbu proteínov. Veľkým zdrojom kyseliny GLA je aj olej z boráku lekárskeho. Pomáha tiež zmierniť pocity svrbenia. Hormonálnu rovnováhu zabezpečí ľanový olej. Okrem toho obsahuje veľké množstvo omega 3 mastných kyselín a zlepšuje stav kože aj nechtov. Ak hľadáte správny minerálny doplnok k vašej strave, siahnite po zinku. Napomáha pri uzdravovaní sa po rôznych ochoreniach. Je nevyhnutný pre zdravý rast kože, vlasov a nechtov a tvorí základ pre zdravý imunitný systém. Pacienti so psoriázou často trpia nedostatkom zinku.

Ako liečiť už vzniknutú psoriázu

Už vzniknutá psoriáza sa vo väčšine prípadov lieči klasickými dermatologickými krémami a masťami.

Zdroj: http://health.howstuffworks.com

Zdroj: http://health.howstuffworks.com

Tie odstraňujú pálenie, svrbenie, začervenanie, ale aj olupovanie kože. Opäť je možné použiť pupalkový olejolej boráku lekárskeho. Tieto dve zložky pomáhajú hojiť nepekné ohniská. Siahajte po krémoch, ktoré obsahujú aloe vera. Pleť hydratuje, omladzuje a zmierňuje bolesť a svrbenie. Ďalším prírodným liekom proti lupienke je nechtík. Pomáha stimulovať a regenerovať hlbšie vrstvy kože. Rozprúdi váš krvný obeh a posilní imunitu, ktorá potom dokáže lepšie bojovať so zápalmi. Pri liečbe psoriázy sa osvedčilo veľa byliniek a bylinných extraktov. Medzi najpoužívanejšie patrí lopúch, pestrec mariánsky, štiavec kučeravý, červená ďatelina, hrozno a smilax lekársky. Všetky bylinky je potrebné užívať iba v dávkach, ktoré nezaťažujú organizmus. Dve šálky denne by mali byť maximum.

Kúpeľ so soľou z Mŕtveho mora

Medzi tradičné prírodné liečivá, ktoré pomáhajú pri liečbe psoriázy je soľ z mŕtveho mora. Pravidelné soľné kúpele zmierňujú symptómy psoriázy, ale aj iných kožných ochorení. Unikátna kombinácia liečivých prvkov v mŕtvom mori prináša skvelé výsledky. Odstraňuje už vzniknutú psoriázu, ale znižuje tiež riziko recidívy ochorenia. Kombinácia rôznych kúpacích solí a vody je základom mnohých účinných liečebných procedúr. V rôznych kúpeľoch po celom svete sa používajú početné druhy liečebných vôd. V spojení s morskou soľou voda čistí póry a detoxikuje telo. Kvôli soľnému kúpeľu však nemusíte ísť do kúpeľov. Môžete si ho pripraviť aj doma.

Diéta a stravovanie

Niektoré potraviny zanášajú organizmus toxínmi, ktoré oslabujú imunitný systém. Ak je vo vašej rodine niekto kto má alebo mal psoriázu alebo toto ochorenie už u vás vypuklo, mali by ste sa vyhýbať potravinám ako sú morské plody či červené mäso. Taktiež obmedzte na minimum korenené jedlá, alkohol a cigarety.

Zvládanie stresu a pozitívny postoj

Tak ako u mnohých ochorení aj pri lupienke je často spúšťačom ochorenia stres. Väčšina pacientov liečiacich sa na lupienku je však v permanentnom strese. Hanbia sa za škaredé ohniská na pokožke, boja sa kedy choroba opäť udrie. Je však potrebné udržovať telo aj myseľ v pohode a zaujať k životu pozitívny postoj. Najlepším spôsobom ako eliminovať stres je dostatok spánku, pravidelné cvičenie a relax.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.