Hyperaktivita nie je nič ojedinelé!

0

Hyperaktivita patrí medzi diagnózy, ktoré majú spoločný základ v ľahkej mozgovej dysfunkcií. Toto ochorenie bolo u detí diagnostikované už pred stovkami rokov, ale v poslednej dobe prevláda u najmenších v oveľa vyššom počte v dôsledku zvýšeného používania chemických látok, toxínov a jedovaných ťažkých kovov ako sú olovo alebo ortuť. Jedna z amerických štúdií uvádza, že poruchou koncentrácie a hyperaktivitou trpia viac ako 3 milióny detí. Iná štúdia uvádza, že týmito ochoreniami trpí viac ako 15% detskej populácie.

Dieťa môže z tejto choroby vyrásť a môže sa u neho úplne stratiť. Takéto šťastie má však iba tretina prípadov. Hyperaktivita a porucha koncentrácie sa môžu u dieťaťa vyskytnúť spoločne, ale aj ako samostatné ochorenie. Diagnostika spočíva najmä v sledovaní dieťaťa. Ak sa príznaky objavujú viac ako pár mesiacov je potrebné urobiť dieťaťu psychologický test a vziať ho k odborníkovi. Hyperaktivita a porucha sústredenia sa potom diagnostikujú prostredníctvom EEG a zobrazovacej metódy vyšetrenia mozgu.

Kde hľadať príčinu?

V minulosti sa vznik hyperaktivity u detí pripisoval najmä genetike, infekciám a poškodeniam mozgu. Dnes sú to však len zriedkavé príčiny v porovnaní s nefunkčnými vzťahmi v rodine, ťažkými kovovými toxínmi, deficitom v stravovaní, nezdravými potravinami a chemickými alergiami. Vo väčšine prípadov sú hyperaktivita a porucha koncentrácie spojené s imunitným defektomalergiami na potravinové prísady, konzervačné látky, chemikálie a prchavé látky. Ak zistíme u dieťaťa toto ochorenie, musíme dostať organizmus späť do rovnováhy. Zabezpečiť vhodnú stravu, živiny, vitamíny a minerály a odstrániť z jedla a okolia ťažké kovy a chemikálie. Správna výživa už v tehotenstve a prvých rokoch života dieťaťa môže poslúžiť ako dobrá prevencia. Je potrebné odstrániť polotovary, umelé príchute, farbivá, konzervačné látky a rafinované cukry.

Príznaky poruchy koncentrácie a hyperaktivity

Týmito diagnózami sú najviac ohrozené deti. Príznaky sa však často líšia, najmä u detí rôzneho veku. Pri dojčatách a malých deťoch sú príznakom hyperaktivity a poruchy koncentrácie najmä častý plač, krik, nepokoj, zlý spánok alebo málo spánku, ťažké kŕmenie, odmietanie kontaktu s rodičmi, záchvaty hnevu, kŕče, hojdavý pohyb alebo búchanie hlavou. U starších detí sa najčastejšie prejavuje hyperaktivita a porucha koncentrácie impulzívnosťou, nemotornosťou, neustálym pohybom, deštruktívnym správaním, náchylnosťou k nehodám, záchvatmi únavy, slabosti a apatie, agresivitou, nízkou koncentráciou, hlasitosťou, introvertnosťou, nepokojom, neúspechmi v škole aj keď IQ majú v poriadku, zlým spánkom a nočnými morami, zlou koordináciou, podráždenosťou, nespoluprácou a neposlušnosťou. Takéto deti sú často precitlivené na rôzne vône, svetlo, zvuky, teplo a chlad. Môžete u nich tiež pozorovať ťahanie za vlasy, chytanie nosa a pokožky, tmavé kruhy pod očami a opuchy očí, pomočovanie, opuchy uzlín na krku, červené uši a líca.

Liečba hypeaktivity

Existujú samozrejme mnohé chemické liečivá, ktoré slúžia na liečbu hyperaktivity. Na druhej strane je však príčinou hyperaktivity aj zanesenie organizmu toxickými látkami. Preto, ak je to možné, chemické liečivá striedajte s prírodnými alternatívnymi metódami liečby hyperaktivity a poruchy koncentrácie. Okrem vyváženej nutričnej stravy sa môžete spoľahnúť aj na účinky homeopatie, akupunktúry, osteopatie, liečby slnkom alebo bylinnou kúrou, ktorá je v našich končinách najpopulárnejšia a má najdlhšiu tradíciu. Hyperaktívne deti tiež potrebujú množstvo pohybu, neustálu pozornosť a opateru. Keďže sú často nezastaviteľné a málo koncetrované, nezvládajú ich ani učitelia a dokonca ani sami rodičia. Mávajú problémy s učením, nedokážu sa sústrediť. Aj keď majú normálne IQ, robí im problém naučiť sa jednu poučku. Preto je potrebné sa s dieťaťom učiť intenzívnejšie. Často majú problém aj s rečou a artikuláciou. Naučiť sa žiť s hyperaktívnym dieťaťom a zabezpečiť mu všetko, čo potrebuje je často veľmi náročné. Je potrebné dávať na ne pozor, aby si neublížili. Často sú obeťami nehôd, pretože nedokážu obsedieť na jednom mieste. Posnažte sa dieťaťu nájsť rôznorodé činnosti, pri ktorých sa dokáže dlho zdržať a neublíži si. Osvedčili sa u nich športy ako plávanie či behanie alebo hra na hudobný nástroj.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.