Liečivá sila huby Reishi

0

V poslednom období sa veľa hovorí o liečivých účinkoch hlivy ustricovej. My vám predstavíme ďalšiu hubu, ktorá je podobne, ak nie aj viac účinná pri liečbe mnohých ochorení a naštartuje aj váš imunitný systém. V čínskej medicíne ju poznajú pod názvom reishi alebo lingzhi, u nás je známa ako leskokôrka. V botanike dostala názov ganoderma lucidum. Jej účinky sú dokázané najmä pri liečbe rakoviny, pri zlepšovaní imunity organizmu či pri chorobách krvi a nevyhovujúcom krvnom tlaku.

Prečo je liečivá?

Reishi rastie v šiestich rôznych farbách, je veľká, tmavá a ťažká. Nájdete ju v husto zalesnených horách v Ázií, Európe, Južnej Amerike a Spojených štátoch. Jej liečebné vlastnosti objavili ešte tradiční čínski liečitelia. Neskôr sa začala využívať v japonskej medicíne a dnes už jej liečivé vlastnosti využívame aj my v Európe. Reishi huba je dostupná v sušenej forme, v prášku, ako tinktúra, tabletky, kapsule, ale aj sirup. Rastie aj v niektorých oblastiach Slovenska a pri správnej starostlivosti si ju môžete dopestovať aj v záhrade. Potom ju stačí vysušiť a použiť buď na čaj, alebo liehový či vinný výluh.

Zdroj:http://messiah.edu

Zdroj:http://messiah.edu

Reishi obsahuje steroly, alkaloidy polysacharidy, manitol, kumarín, organické germánium, adenozín, aminokyseliny a ganoderické kyseliny. Huba je tiež bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov, minerálov a nenasýtených mastných kyselín. Z vitamínov je tu zastúpený najmä vitamín C a vitamín B, z minerálov najmä germánium, ale aj zinok, mangán, železo či vápnik.

Zdravotné prínosy Reishi

Lekárske využitie ganodermy má dlhú históriu. V tradičnej čínskej medicíne bola reishi indikovaná na liečbu ischemickej choroby srdca, na liečbu astmy, nespavosti, impotencie, sennej nádchy, závratov, žalúdočných vredov či depresie. V dnešnom liečiteľstve sa využíva aj na stimuláciu krvného tlaku, správne fungovanie pečene, pomáha pri zápale obličiek, bojuje proti hepatitíde, používa sa na čistenie krvi a pomáha tiež organizmu vysporiadať sa so stresom. Lekári tiež objavili priaznivé účinky ganodermy na nervy a potenciu a na liečbu HIV. Reishi sa používa na liečbu rôznych ochorení, pôsobí ako antioxidant proti voľným radikálom, chráni pred účinkami slnečného žiarenia a má protizápalové účinky.

Pomáha v boji s rakovinou

V posledných rokoch sa veľa štúdií venovalo účinkom reishi pri liečbe rakoviny. Látky v hube posilňujú membrány rakovinových buniek a bránia ich šíreniu. Reishi sa môže používať spolu s inými protinádorovými liekmi a chemoterapiou. Znižuje ich nežiadúce účinky a zvyšuje ich pozitívne pôsobenie. Schopnosť reishi inhibovať tvorbu trombov bez akýchkoľvek vedľajších účinkov sa ukazuje v modernej medicíne ako neoceniteľná.

Čistička krvi

Reishi je známa ako kardiotonikum, vďaka svojej schopnosti zlepšovať prietok krvi a znižovať

Zdroj:http://jenshpetersen.dk

Zdroj:http://jenshpetersen.dk

spotrebu kyslíka v srdcovom svale. Táto liečivá huba tiež eliminuje tvorbu cholesterolu a podporuje krvný obeh. Pravidelné užívanie ganodermy pomáha regulovať hladinu cholesterolu a aktivitu krvných doštičiek v krvnom riečisku. Aktívne látky v hube, takzvané ganoderické kyseliny pôsobia proti vysokému tlaku. Rozháňa tiež krvné doštičky, ktoré sa zhlukujú, a tým znižuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Podpora pre imunitu

Podhubie reishi obsahuje veľké množstvo polysacharidov, ktoré napomáhajú tvorbe interferónu. Interferón je bielkovina produkovaná vo vnútri bunky a pomáha v boji proti vírusom a infekciám. Polysacharidy tiež bojujú s nádormi a pomáhajú stimulovať imunitný systém. Látky v reishi uvoľňujú kostrové svaly a ukľudňujú centrálnu nervovú sústavu. Reishi aktivuje imunitný systém organizmu, zvyšuje schopnosť bojovať proti chorobám, ale aj zabraňovať nadmernej produkcií alergénov.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.