Liečte detskú hyperaktivitu alternatívnymi spôsobmi

0

Pri liečbe hyperaktivity sa osvedčili viaceré alternatívne prostriedky. Rodičia hyperaktívnych detí siahajú po týchto alternatívach čoraz viac, a to nielen pre ich dobré výsledky, ale aj preto, že neprinášajú žiadne vedľajšie účinky. Organizmus nezanášajú toxínmi, ani inými chemickými látkami. Pri alternatívnych liečebných kúrach ako je osteopatia, homeopatia, akupunktúra, bylinná terapia alebo nutričná terapia je vždy potrebné poradiť sa s odborníkom.

Osteopatia

Osteopatia sa zameriava na liečbu svalovejkostrovej sústavy. Využíva jemnú manipuláciu na obnovenie a zachovanie správneho fungovania svalov a kostí. Podporuje lymfatický systémdýchanie, ktoré sú účinné pri liečbe hyperaktivity u detí. Lebečná osteopatia dokáže potlačiť rôzne vedľajšie príznaky hyperaktivity ako sú bolesti hlavy, závraty a nedostatok koncentrácie.

Nutričné stravovanie

Dnešné stravovanie detí sa začalo uberať úplne novým smerom. V modernom stravovaní sa strácajú potraviny s vysokým obsahom vitamínov, minerálov a živín. Nutričné stravovanie si kladie za cieľ dosiahnuť rovnováhu v jedálničku. Do stravovania je potrebné pridať živiny a skombinovať jednotlivé jedlá tak, aby bol organizmus schopný živiny absorbovať a využívať ich. Je vhodné navštíviť nutričného odborníka, ktorý urobí dieťaťu diagnostiku a určí potraviny, ktoré by u dieťaťa mohli vyvolávať hyperaktívne správanie. Vytvorí pre dieťa vhodnú diétu. Odborníci väčšinou radia vylúčiť zo stravy možné alergény. Medzi podozrivé prísady a potraviny, ktoré rodičia aj štúdie uvádzajú ako podnecovače zmien v správaní sú umelé farbivá, mlieko, čokoláda, vajcia, pšenica, potraviny obsahujúce saliciláty, chilli, jablká, pomaranče, paprika, slivky alebo paradajky. Do každodenného stravovania by ste dieťaťu mali zabezpečiť prísun prírodných čerstvých potravín, omega 3 mastných kyselín, zinku a zdravých nerafinovaných cukrov.

Homeopatia

Medzi najvyhľadávanejšie alternatívne liečby pri hyperaktivite detí patrí homeopatia. V súčasnosti túto liečbu uznáva aj tradičná medicína. Homeopatia pracuje na princípe similia similibus curantur alebo „podobné sa lieči podobným“. Podané homeopatikum pôsobí, pretože u zdravého človeka vyvoláva také symptómy, akými trpí chorý. Látky, ktoré spôsobujú niektoré príznaky sú použité na liečbu týchto príznakov. Liečebné látky v homeopatií sú použité v minimálnom množstve. Pred výberom homeopatického liečiva sa hodnotí okrem fyzického zdravotného stavu aj psychický stav a životný štýl pacienta. Hyperaktitita patrí medzi ochorenia, ktoré homeopatia považuje za zložité. Preto je nutné, aby ste sa pri použití homeopatík poradili vždy s odborníkom – homeopatom.

Akupunktúra

Akupunktúra je založená na princípe – zdravie človeka závisí na rovnováhe a prúdení energie do celého tela. Pomocou ihiel, ktoré sa vpichnú do určitých bodov na tele, dokáže akupunkturista zabezpečiť správny tok energie. Po podrobnom opise dieťaťa, jeho problémov a formy hyperaktivity sa akupunkturista sústredí na miesta, v ktorých má podľa neho dieťa zablokované energetické kanály. Akupunktúra sa pri liečbe hyperaktivity ukázala ako veľmi účinná.

Bylinky

Bylinkárstvo patrí k najstarším formám liečenia chorôb. Mnoho byliniek sa osvedčilo aj pri liečbe hyperaktivity. Bylinkár vám môže pomôcť určiť presné bylinky, ktoré sú najvhodnejšie pre individuálnu osobnosť vášho dieťaťa. Najčastejšie sa však využíva napríklad ľubovník bodkovaný, ktorý priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť. Potravinové doplnky s ginkgo bilobou zlepšujú prietok krvi mozgovými cievami a privádzajú tak k nervovým bunkám viac kyslíka a glukózy.  Ďalšou vhodnou bylinku pri liečbe hyperaktivity je ženšen, ale napríklad aj extrakt z borovicovej kôry.

Hudobná terapia

Množstvo štúdií dokázalo, že hyperaktívnym deťom pomáha pri koncentrácií hudobná terapia. Nejde však iba o počúvanie hudby, ale aj o hru na hudobný nástroj. Gitara alebo bicie nástroje môžu byť pre hyperaktívne dieťa zdrojom zábavy, ale môžu mu tiež napomôcť k lepšej koncentrácií. Pri počúvaní hudby sa môže dieťa zase učiť texty pesničiek a opäť tak zlepšovať svoju koncentráciu.

Pohyb a stála činnosť

Hyperaktívne deti potrebujú stále niečo robiť. Mali by ste im zabezpečiť pravidelnú činnosť či už spomínanú hru na hudobný nástroj, ale môže to byť aj šport alebo určitá forma umeleckej činnosti. Samozrejme ho musíte kontrolovať, aby stále dodržiavalo pitný režim, jedlo a malo aj dostatok oddychu. Hyperaktívne deti totiž zabúdajú na svoje primárne potreby. Deťom s poruchou koncentrácie pomáhajú aj nácviky zručností. Vychovávať takto choré dieťa je ťažké. Budete potrebovať veľa trpezlivosti, lásky a oddanosti, ale ak budete dieťa doceňovať a ukážete mu, že má na to, aby sa vyliečilo, je možné, že sa to naozaj podarí.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.