Reuma začína nepatrnou bolesťou kĺbov

0

Reuma vám môže veľmi znepríjemniť život. Patrí k najstarším chorobám, ktoré ľudstvo pozná a prejavuje sa zápalom jedného alebo viacerých kĺbov. Pokles normálnej funkcie kĺbov začína zvyčajne okolo tridsiatky. Môže sa však vyskytnúť už skôr, preto by sme bolesti kĺbov nemali brať na ľahkú váhu. Tak ako pri väčšine ochorení, aj pri reume je možné jej symptómy spomaliť alebo dokonca zastaviť. Dôležitá je prevencia, ktorá začína správnou výživou, pohybom a zmenou životosprávy. Proti prvým príznakom je možné bojovať prostredníctvom prírodných liečiv.

Slovo reuma je odvodené z gréckeho rheuma, čo znamená opuch. Toto slovo teda odkazuje na ochorenie, ktoré sa vyznačuje bolesťou a opuchom väzov, svalov, šliach a kĺbov. Najzákernejšou a najbolestivejšou formou reumatizmu je artritída.

Príčiny reumatizmu

Najčastejšími príčinami reumatizmu sú genetika a hormonálna nerovnováha. Ak niekto vo vašej rodine trpí alebo trpel reumatizmom, môžete očakávať, že sa objaví aj u vás. Reumatizmus môže tiež vzniknúť nahromadením toxických látok v krvi. Tie sa vytvárajú pri veľkej spotrebe cukru, bieleho chleba, mäsa a rafinovaných obilnín. V mnohých prípadoch sa môže reumatizmus rozvinúť aj pri zubnej infekcii, pri zápale mandlí, rovnako ako pri infekcii žlčníka.

Prírodné liečivá reumatizmu

Jedným z najlepších prírodných liekov proti reumatimu sú zemiaky. Nastrúhajte si dva zemiaky, vyžmýkajte z nich šťavu a liečivo je hotové. Odporúčame piť každý deň dve lyžičky zemiakovej šťavy pred jedlom. Veľa výživných látok má aj zemiaková šupa. Ak ste milovníci pečených zemiakov, skúste si ich opiecť v šupke. Veľmi prínosná pri liečbe reumatizmu je aj voda, v ktorej sa zemiaky varili.

K tradičným prírodným liekom patria už dlhé roky aj citrón a limetka. Obe obsahujú podobné látky a rovnako pomáhajú. Proti opuchom a bolesti je citrónová a limetková šťava skvelá. Reuma ustúpi ak budete každý deň piť šťavu z dvoch až troch citrónov alebo limetiek. Pri liečbe reumatizmu sa osvedčil aj jablčný ocot. Ak ho zmiešate s medom a vlažnou vodou, môžete ho piť aj dvakrát za deň.

Pomarančová šťava je tiež veľmi účinná pri prírodnej liečbe reumatizmu. Ak vydržíte deň, dva držať pôst, pri ktorom budete piť len pomarančovú šťavu, dostanete z tela von všetky toxické látky. Pre tých, ktorým nie je pôst po chuti, môže aspoň skúsiť zjesť na raňajky každý deň jeden pomaranč. Látky v pomaranči liečia reumatizmus a potláčajú jeho pridružené symptómy. Ak nemáte radi kyslú chuť citrusových plodov, proti reume pomôže aj čerstvá šťava z paradajok alebo mrkvová šťava.

Trpká tekvica patrí medzi univerzálne prírodné liečivá a okrem iných chorôb, lieči aj reumu. Šťavu z tekvice zmiešajte s lyžičkou medu a pravidelne pred obedom si dajte dve lyžičky tejto zmesi. Ide o jeden z najlepších liekov na prepukajúcu reumu. Ďalším prístupným liekom proti reumatizmu a artritíde sú vlašské orechy. Ak každý deň zjete aspoň 5 – 6 orechov, bolesti a opuchy pomaly začnú miznúť. Ide samozrejme o dlhodobejšiu liečbu, orechy musíte jesť naozaj každý deň aj niekoľko týždňov. Pri liečbe reumatizmu sa osvedčili aj rôzne koreniny. Doprajte si zázvor, čierne korenie, cesnak a horčičné semienka.

Správne stravovanie

Ak chcete bojovať proti reume, musíte zmeniť aj svoje stravovanie. Z denného menu vyraďte kyslé potraviny, aj tie, ktoré sú vyrobené z mlieka. Pacienti, ktoré trpia reumatizmom by mali mať vyvážené stravovanie. Počas týždňa zjedzte čo najviac zelenej listovej zeleniny, čerstvého ovocie, ale nie studeného, rôzne šaláty a obilniny. Obmedzte mastné a korenisté jedlá. K raňajkám si môžete dať aj pár lyžičiek oleja z treščej pečene alebo rybieho oleja.

Zdravé bylinky

Aj pri výrobe farmaceutických liekov sa často využívajú bylinné extrakty, ktoré dokážu bojovať proti chorobám ako je reumatizmus a artritída. Pacientom trpiacim na tieto ochorenia často pomáha čaj z ďatelinových lístkov. Čaj môžete piť aj viackrát denne. Ďatelinový čaj pomáha rozpúšťať zvyšky potravín, ktoré zostanú v tele. Egreše taktiež pomáha pri zotavovaní sa z reumatizmu. Na liečbu artritídy a reumy sa využívajú aj korene zimnej čerešne a aloe.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.