Obdobie angín je opäť tu!

0

Aj v letných mesiacoch sa ráno môžete zobudiť na neznesiteľnú bolesť hrdla. Angína si totiž ročné obdobie nevyberá. Pálenie, svrbenie a bolesť v hrdle znepríjemňujú pacientovi celý deň. Ak angína prepukne na plno, máte problém aj s prehĺtaním jedla či nápojov. Ak je angína naozaj silná, väčšinou pomôžu už len antibiotiká. Niekedy však ešte nie je neskoro skúsiť zaručené domáce liečebné kúry.

Ako angíne predchádzať

Najlepší spôsob ako sa vyhnúť zápalu hrdla je zdravý imunitný systém. Ak má organizmus dostatok odpočinku, nie je v strese, má všetky potrebné živiny a pohyb, odráža sa to aj v imunitnom systéme jedinca. V období angín je vhodné doplniť jedálniček o vitamíny A, C a E. Tieto najviac bojujú proti infekciám. Z minerálov je vhodný zinok, ktorý patrí k posilňovačom imunity a tiež horčík. Pre posilnenie imunity sú vhodné tiež tri C: citrón, cesnak a cibuľa. Cesnak má silné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti. Proti angíne Vám pomôže bojovať aj zázvor, huba reishi alebo klasické bylinky ako echinacea, voduľka kanadská, kozinec blanitý, šalvia či tymian. Pri angínach sa používa často aj jablčník obyčajný. Znižuje opuch v hrdle a uľahčuje vykašliavanie hlienu.

Pomôže kloktanie

Najznámejším kuchynským pomocníkom, ktorý sa používa aj na zahnanie angínových stavov je soľ. Dokáže zničiť mnoho baktérií, ktoré sa vám usádzajú v krku. Práve pre túto vlastnosť sa soľ používa aj na konzervovanie mäsa a rýb. Pri bolestiach hrdla stačí ak väčšie množstvo soli rozpustíte v studenej vode a použijete ju na kloktanie. Vodu treba kloktať čo najdlhšie, čiže toľko, koľko vydržíte. Kloktať by ste mali najmä pre spánkom, pretože počas spánku sa v ústach a krku tvorí najviac baktérií. Tí odvážnejší môže vyskúšať aj ďalší domáci recept na kloktanie. V tom sa však miesto soli použije chilli. Takéto kloktanie však doporučujeme len ľuďom, ktorým štipľavé nevadí. Na kloktanie môžete použiť aj zriedený biely ocot s vodou.

Tekutiny sú dôležité

Ďalším ozdravným prostriedkom pre hrdlo je med. Má antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomôžu urýchliť hojenie. Med tiež čerpá vodu zo zapáleného tkaniva, a tým znižuje opuchy. Ak bolesť neustáva, pridajte do šálky s horúcou vodou 2 lyžičky medu a šťavu z citróna. Medový čaj pite až keď bude vlažný. Príliš horúci čaj nie je pre boľavé hrdlo dobrý. Ak máte radi sladké, med si môžete dávať aj samotný, napríklad miesto dezertu po obede. Pri angínach je potrebné dodržiavať pitný režim. Pite čaje, vody alebo teplé mlieko. Snažte sa vyhnúť ovocným šťavám. Tie hrdlo zbytočne podráždia. Staré mamy používali aj silu cibule. Cibuľový čaj nie je možno veľmi chutný, ale proti angíne pôsobí tiež priam zázračne.

Správny vzduch

Dráždiť vás môže aj zlé ovzdušie. Pri angínach a bolestiach hrdla sa snažte vyhnúť miestnostiam, kde sa fajčí. Cigaretový dym dráždi sliznicu nosa. Ak máte v izbe suchý vzduch, použite zvlhčovač vzduchu. Najmä v noci môže zvlhčovač zabrániť vysychaniu sliznice nosa. Miesto zvlhčovača sa dá použiť aj miska s vodou, položená na radiátore. Naučte sa tiež dýchať nosom, nie ústami. Najmä v chladnejších mesiacoch Vám môže studený vzduch naozaj ublížiť.

Ďalšie typy proti angíne

Možno sa budete čudovať, ale lekári odporúčajú pri angíne vymeniť zubnú kefku. Na štetiny kefky sa totiž usadia všetky baktérie, ktoré máte v ústach. Preto je vhodné hneď po preliečení angíny vymeniť kefku, aby ste sa znova nenakazili. Proti angíne často zaberajú aj obklady. Môžete vyskúšať striedavý obklad, kedy dáte na hrdlo najprv horúci obklad a potom studený. Vhodný je tiež obklad z ľanovej kaše, ktorú pripravíte z ľanových semien uvarených v mlieku. Vždy si však uvedomte, že ak ani po dvoch dňoch domácej liečby vaše príznaky neustupujú, je potrebné navštíviť lekára. Žiaľ, niekedy sa pri silnej angíne antibiotikám nevyhnete.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.