Prírodné vlasové zosvetľovače

0

Málokto vie, že existuje niekoľko domácich prostriedkov na oživenie prirodzenej farby vlasov. Platí to najmä v prípade ľudí, ktorí majú od prírody blond alebo svetlohnedé vlasy. Na to, aby boli vlasy lesklé a výrazné, nemusíte siahať po farbách, ktoré vlasy ničia. Stačí otvoriť chladničku či komoru a farbu oživiť prostredníctvom zaručených domácich pomocníkov.

Najstarší spôsob zosvetľovania

Určite ste si všimli, že v letných mesiacoch vaše vlasy o pár odtieňov vyblednú. Čím to je? Samozrejme za to môže neuveriteľná sila slnečných lúčov. Čím dlhšie na slnku vydržíte, tým bude váš prírodný melír výraznejší. Samozrejme, je potrebné zakryť pokožku, ktorá by sa spálila a použiť na vlasy olej alebo masku s UV filtrom. Pretože, tak ako všetkého, aj slnka veľa škodí. No ak sa poriadne ochránite, môžete mať s pomocou slnka krásne vlasy bez použitia chémie.

Oživujúca voda

Ak sú slnečné lúče skvelým spôsobom na prirodzené zosvetlenie vlasov, tak potom sušenie mokrých vlasov na slnku je ešte lepším spôsobom. Ak sa okúpete v bazéne, v mori alebo jazere, dosiahnete rovnaké výsledky. Mokré vlasy, ktoré schnú na slnku urýchľujú proces zosvetľovania. Aj keď sú preukázané aj zosvetľovacie účinky chlóru, buďte pri chlórových bazénoch opatrní. Priveľa chlóru vlasy poškodzuje.

Čarovná citrónová šťava

Veľa ľudí pri „vybielovaní“ vlasov siaha po peroxide vodíka. Je možno menej škodlivý ako chemické farby na vlasy, ale určite nie je prírodný. Miesto peroxidu môžete použiť napríklad citrónovú šťavu. Z jedného citróna vyšťavíte približne 2 polievkové lyžice šťavy. Tú zmiešate so 6 lyžicami vody a votriete do suchých vlasov.  Vodičku môžete nechať pôsobiť aj niekoľko hodín. Ak budete tento postup opakovať niekoľko dní, prirodzená farba vašich vlasov sa zvýrazní a budú lesklejšie.

Čajové farbenie vlasov

Pred stovkami rokov, keď neboli chemické farby ani nič podobné, sa na farbenie vlasov používali rôzne čaje. Každý čaj je však iný, má iné zafarbenie a inak farbí aj vlasy. Niektoré vaše vlasy zosvetlia, iné stmavia. Ide o to, skúsiť, ktorý čaj ako zmení práve vaše vlasy. Vyžaduje si to však trpezlivosť, zmeny sa dejú pomalšie a pri dlhodobejšom používaní čajových vývarov.

Včelí zázrak

Menej známym prírodným zosvetľovačom je med. Ak si po umytí vlasov do kondicionéru budete pridávať lyžičku medu, za pár týždňov môžete vidieť prvé výsledky. Med zosvetľuje jednotlivé pramene vlasov, takže budete mať raz dva prírodný melír ako vyšitý. Môžete tiež vyskúšať masku z medu, škorice a olivového oleja. Aj škorica má totiž prírodné zosvetľovacie účinky.

Tradične slovenský harmanček

Na Slovensku je azda najprístupnejším prírodným zosvetľovačom harmanček. Čaj z tejto bylinky spojený napríklad s citrónovou šťavou Vám môže zabezpečiť trvalé zosvetlenie. Nie nadarmo sa využíva sila harmančeka aj v kozmetickom priemysle. Do citrónovo-harmančekového čaju môžete ešte pridať petržlenovú vňať, ktorá vlasy posilní a dodá im lesk. Všetky ingrediencie povarte 15 minút a potom vytiahnite harmanček a vňať. Keď bude vodička vlažná, môžete s ňou preplachovať vlasy.

Najznámejší prípravok – hena

Aj keď hena nepatrí k zosvetľovačom, je potrebné ju pri prírodnom farbení spomenúť. Ak ste blondína a vaše vlasy sa vám zdajú nudné, môžete vyskúšať prírodné stmavenie henou. Odtiene heny siahajú od hnedej, cez červenú až k ryšavke. Hena sa však dá naozaj použiť iba na stmavenie vlasov, teda blondína z vás pri použití heny určite nebude.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.