Ako pomôcť spálenej pokožke

1

Počas horúcich letných sa často pozabudneme a nepoužijeme proti slnečným lúčom žiadnu ochranu. Väčšinou to skončí spáleným chrbtom alebo v horšom prípade aj spálenou tvárou. V prvom rade by sme nemali zabúdať na krémy a oleje s vyšším UV faktorom, ale ak už k spáleniu pokožky dôjde, mali by sme ovládať aj pár dobrých domácich receptov, ktoré pokožke pomôžu k najrýchlejšej regenerácií.

Obklady

Ak je vaša pokožka v neustálom ohni, najlepšie Vám pomôžu upokojujúce obklady. Koža je po spálení zapálená. Skúste ju schladiť obkladmi namočenými v studenej vode alebo do uteráka zabaľte pár kociek ľadu. Ak nemáte v chladničke ľad, postačí aj zmrznuté mäso či zelenina. Ľad vždy zabaľte do uteráka alebo handričky, nikdy ho neprikladajte priamo na pokožku. Obklady aplikujte niekoľkokrát denne na 10 minút. Vašu pokožku upokojí aj obklad namočený v odstredenom mlieku. Mliečna bielkovina odstráni pálenie. Stačí ak zmiešate 1 šálku mlieka so 4 šálkami vody, pridáte pár kociek ľadu a prikladáte obklady na 15 minút každé 3 hodiny.

Čo dom dá

Osvedčením receptom starých mám na spálenú pokožku bola smotana. Má podobné upokojujúce účinky ako mlieko a je vhodná na natieranie. Ak ju vytiahnete priamo z chladničky, bude aj príjemne chladiť. Miesto smotany môžete použiť aj jogurt. Ďalším domácim pomocníkom pre spálenú pokožku sú ovsené vločky. Vločky zašite do gázy, namočte na pár hodín do vody a vytiahnite. Vločkovou vodou potom omývajte pokožku. Vhodný je aj kukuričný škrob. Ten zmiešajte s takým množstvom vody, aby vznikla pasta, ktorú môžete nanášať priamo na pokožku. Spálená tvár býva asi najväčším problémom. Tu môžu pomôcť čajové vrecúška. Namočte ich do studenej vody a prikladajte na opuchnuté časti tváre. Zmenšujú opuchy a uľavujú aj od bolesti.

Zázračná zelenina

Na odstránenie pálenia pokožky môžete použiť aj zeleninu zo záhradky. Niektorí ľudia si pochvaľujú plátky šalátovej uhorky, iným zase pomáhajú zemiaky. Použiť však môžete aj plátky jabĺk. Zelenina dodáva pocit ochladenia a môže tiež napomôcť znížiť zápal, ale len na menších plochách. Uhorka zmierňuje aj opuchy. Ďalšou zázračnou zeleninou, ktorá pomôže vašej spálenej pokožke je šalát. Uvarte šalátové listy vo vode, vytiahnite ich a vývar nechajte schladiť v chladničke. Nanášajte vatovými tampónikmi na podráždenú pokožku.

Bylinní pomocníci

Tonizujúci a protizápalový účinok má napríklad hamamel virgínsky. Pôsobí na pokožku upokojujúco a príjemne vonia. Odvar si pripravíte z 5 polievkových lyžíc hamamelu a 5 šálok vody. Odvar potom použijete na omývanie kože. Pri niektorých prípadoch spálenej pokožky sa potvrdil aj účinok aloe vera. Stačí odrezať kúsok z listu a šťavu nakvapkať na spálené miesto. Skúste však šťavu použiť najprv na iný kus kože, niektorí ľudia môžu byť na aloe alergickí. Rebríček zase pomáha hojiť drobné ranky, teda aj popáleniny a má aj protizápalové účinky.

Upokojujúce vodné kúpele

Spálená pokožka si najlepšie oddýchne vo vodnom kúpeli. Pre upokojenie pálenia a opuchov môžete do vody pridať napríklad šálku bieleho octu. Pre spálenú pokožku je vhodný aj kúpeľ s pridaním jedlej sódy. Po slnečných úrazoch sa snažte vyhnúť mydlu. Suchú a spálenú pokožku dráždi a vysušuje. Po kúpeli, ale aj obkladoch nezabudnite na hydratáciu. Najvhodnejšie sú špeciálne krémy a mlieka, ktoré sa aplikujú po opaľovaní. Na trhu sú už aj krémy s chladiacim účinkom. Dávajte si pozor, aby ste na spálenú pokožku nepoužili prípravok s alkoholom. Pokožku by zbytočne podráždil. Ak sa už pokožka začne šúpať, môžete použiť píling, ktorý odstráni nepekné šupinky. Po pílingu zvýšte hydratáciu pokožky.

Najdôležitejšie zo všetkého je prevencia. Ak už ste sa raz spálili, neurobte túto chybu dvakrát. Spálenej pokožke trvá 6 mesiacov, kým sa zregeneruje. Ak sa Vám spálená pokožka ošúpe, nová pokožka je oveľa citlivejšia ako tá predtým. Spálite sa teda oveľa rýchlejšie ako prvýkrát. Spálenie pokožky slnkom je nebezpečné. Ak máte pocity vracania, zimnicu, horúčku, pľuzgiere, cítite slabosť alebo máte fialové škvrny na pokožke, obráťte sa okamžite na lekára. V takýchto prípadoch vám domáce recepty nepomôžu.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.