Domáca liečba zápalov močových ciest

16

Zápal močových ciest patrí k ochoreniam, ktoré ak nevyliečite poriadne, vrátia sa k vám po čase ako bumerang. Preto je potrebné liečbe venovať zvýšenú pozornosť. Ak je zápal v prvotnom štádiu vzniku, nemáte silné bolesti alebo horúčky, môžete najprv začať s domácou liečbou zápalu. Tá zahŕňa naozaj dlhý zoznam jedla, byliniek a zmesí, ktoré vám môžu dopomôcť k zdravým močovým cestám. Ak však príznaky neustupujú ani po dvoch dňoch domácej liečby, navštívte lekára.

Pite dostatok tekutín

Je veľmi dôležité, aby mal váš organizmus dobrý prietok moču. Ten si zabezpečíte iba veľkým množstvom prijatých tekutín. Voda vaše telo čistí rozpúšťaním a odplavovaním nežiaducich látok. Pri infekcií močového mechúra sú vhodné aj ovocné a zeleninové šťavy, pretože poskytujú organizmu potrebné vitamíny a minerály, ktoré bojujú s infekciou. Brusnicový džús nedovolí baktériám, aby sa usadzovali na bunkách, ktoré lemujú močové cesty. Brusnice sú jedným z najväčších prírodných liečiteľov močových ciest. Džús môžete riediť aj jablkovým džúsom, ale najvhodnejšia je doma pripravená čerstvá brusnicová šťava, ktorá nemá v sebe cukry. Umelé cukry a prísady môžu zhoršiť váš stav, takže sa im snažte vyhnúť. Močové cesty sa najlepšie regenerujú pri pití dostatočného množstva čaju.

Zdroj: www.healthline.com

Zdroj: www.healthline.com

Urologické čaje

Bylinky, ktoré sa využívajú na liečbu zápalov močových ciest sú močopudné a majú protizápalové účinky. Môžete siahnuť po klasických urologických čajoch, ktoré sú dostupné v obchodoch alebo môžete využiť samostatné bylinky, ktoré majú oveľa vyššie účinky ako kupované zmesi. Medvedica lekárska má antibakteriálne účinky a je vhodné ju kombinovať s jedlou sódou, ktorá okysličuje prostredie v moči. Žihľava je silno močopudná, čo pomáha prečisťovať močový mechúr. Zlatobyľ má tiež močopudné účinky a zabraňuje prenosu infekcie na obličky. Bylinky môžete piť samostatne, ale aj miešať. Urologický čaj by sa však nemal piť vo veľkých množstvách a mali by ste ho striedať s vodou a šťavami.

Správne stravovanie

Pri zápaloch močových ciest sa snažte zvýšiť príjem vitamínu C. Ten zabraňuje rastu počtu baktérii vďaka kyslému prostrediu vytvorenému v močovom mechúre a cestách. Je dôležité dopriať si zdravú výživu, bohatú na minerály a vitamíny. Nezabudnite piť veľa tekutín a jesť čerstvé ovocie, napríklad brusnice a čerstvú zeleninu. Vhodné sú napríklad citrusové plody, ktoré sú veľkým zdrojom vitamínu C. Do zeleninového šalátu si spravte zálievku z olivového oleja a čerstvej citrónovej šťavy. Najmä pre ženy je čerstvé ovocie veľmi vhodné ako prevencia proti vzniku zápalov močových ciest. Jahody obsahujú tiež veľké množstvo vitamínov a sú výborným antioxidantom.

Čomu sa treba vyhnúť

Pri problémoch s močovými cestami sa vyhnite dráždivým potravinám. Stravovanie, ktoré sa skladá z polotovarov a spracovaných potravín je veľmi nevhodné. Vyhnite sa syrom, čokoláde alebo napríklad koreneným jedlám. Zabudnite tiež na kofeín, alkohol a cigarety. Váš stav môže zhoršiť. Pri zápaloch sa tiež vyhnite sýteným nápojom ako sú minerálky, pivo, kola a iné bublinkové nápoje. Tiež by ste mali obmedziť príjem múčnych výrobkov a pečiva, pretože tie obsahujú veľké množstvo spracovaných cukrov a tukov. Vyhnite sa tiež umelých sladidlám, ktoré môžu zhoršiť infekciu močového mechúra.

Alternatívne metódy

Močové cesty sa dajú liečiť aj prostredníctvom reflexológie. Navštívte odborníka, ktorý vám

Zdroj: www.altmedicinezone.com

Zdroj: www.altmedicinezone.com

stláčaním správnych bodov môže napomôcť k úľave od infekcie. U mnohých pacientov sa osvedčila aj aromaterapia. Vhodný je esenciálny olej vyrobený z rovnakých dielov bergamotu, tea tree, borievky, santalového dreva a kadidla. Olej potom rozotierajte na oblasť nad mechúrom. Aby sa infekcie nevracali, je vhodné aromaterapiu a reflexológiu opakovať aj po odznení všetkých príznakov.

Čo ešte môže pomôcť

Prvou pomocou proti baktériám môže byť jedlá sóda. Zvyšuje rovnováhu v kyslom moči, a tým zabraňuje vzniku baktérií. Pol lyžičky sódy rozmiešanej v pohári vody pite aspoň trikrát denne. Pomáha zmierniť pálenie aj bolesť. Vhodné je tiež nahrievanie spodnej časti brucha. Horúca fľaša s vodou Vám môže poskytnúť úľavu od bolesti. Teplý obklad tiež napomáha znížiť zápal a teplo zabraňuje aj šíreniu infekcie. Väčšina baktérií a plesní potrebuje na rozmnožovanie teplé prostredie, ale neprežije pri horúcich teplotách. Nesmiete však zabúdať aj na oblečenie. Pri nižších teplotách sa vždy obliekajte tak, aby ste mali chrbát, brucho a nohy v teple. Noste teplé bavlnené spodné prádlo a tesné oblečenie vymeňte za voľný a pohodlný odev.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.