Preč s lupinami! (I. časť)

1

Lupiny patria k najbežnejším kožným problémom našej populácie. Dermatológovia dokonca hovoria, že problém s lupinami sa objaví v určitej fáze života takmer u každého človeka. Nenechajte lupiny, aby vám znepríjemňovali život. V prvej časti článku o lupinách vám prezradíme ako a prečo lupiny vznikajú a čo môžete urobiť pre to, aby sa neobjavili.

Ako vzniká lupina

Lupiny sú odumreté bunky pokožky. Keď odumrú, začnú sa odlupovať. Ide o normálny proces, ktorý sa deje na pokožke hlavy každého človeka. Odlupujúce sa bunky sú však v normálnom stave také malé, že ich nevidíme voľným okom. Niektorým ľuďom sa odumreté bunky zoskupujú do veľkých mastných zhlukov, ktoré sú vidieť vo vlasoch aj na oblečení. Lupiny tiež spôsobujú podráždeniezačervenanie pokožky hlavy. Dodnes nebola vynájdená liečba, ktorá by lupiny vyhubila nastálo. S lupinami sa dá bojovať a udržať ich pod kontrolou, ale definitívne ich nevyliečite nikdy.

Príznaky sú viditeľné

Najzreteľnejším príznakom sú samozrejme biele vločky na hlave. Ak sa lupiny dostatočne namnožia, vidieť ich aj na oblečení, na ramenách či chrbte. Okrem toho, že sú nepríjemné, spôsobujú poškodenému človeku aj pocit zahanbenia. Biele vločky na pleciach vyzerá veľmi neesteticky. Druhým príznakom je suchá pokožka. Ak Vás neustále svrbí hlava a máte nutkanie škrabať sa, môže ísť o prvotné štádium vzniku lupín.

Príčiny môžu byť rôzne

Odlupovanie mŕtvych buniek môže mať viacero príčin. Takmer vždy ide o zápal pokožky, ktorý môže byť zapríčinený kožnou chorobou alebo nerovnováhou pokožky. Najčastejšou kvasinkovou chorobou je abnormálne množenie kvasinky z rodu Malassezia. Táto kvasinka sa nachádza aj na zdravej pokožke, ale ak sa vymkne kontrole, môže spôsobiť rýchlejšie a nadmerné obnovovanie, ktoré vedie k hromadeniu buniek v zhlukoch. Zvýšená činnosť kvasinky je pripisovaná najmä hormonálnym zmenám, stresu, únave, zmenám počasia či chorobám. Nerovnováha pokožky sa prejavuje najmä v zimných mesiacoch, kedy sa pobyt v chladnom veternom počasí strieda s pobytom vo vyhriatych miestnostiach. Pokožka je suchšia a rýchlejšie sa lúpe. V niektorých prípadoch môže lupiny zapríčiniť aj nadmerné vylučovanie oleja mazovými žľazami.

Prevencia je základ

Ak sa chcete vyvarovať vzniku lupín, začnite pri vlasovej hygiene. Ženy si často umývajú vlasy aj viackrát do týždňa. Skúste vymeniť chemické šampóny za prírodné produkty. Šampóny vysušujú pokožku. Nevyvážená strava môže tiež zapríčiniť zmenu rovnováhy pokožky hlavy. Štúdie ukázali, že strava bohatá na cukrydroždie môže spôsobovať vznik lupín. Pre zdravú pokožku hlavy je dôležité prijímať dostatok zinkuvitamínu B. Tie sa podieľajú na zdravom raste buniek a teda aj na zdravej pokožke hlavy. Žiaľ, existujú veci, ktoré neovplyvníme. Lupiny sú často príznakom iného ochorenia, ako napríklad psoriáza, ekzém alebo plesňová infekcia. Vtedy je potrebné kontaktovať dermatológa. Ak vám určí diagnózu, môžete sa ďalej informovať, čo Vám môže v boji proti chorobe pomôcť. Druhým faktorom je vek. Mladí ľudia a osoby v strednom veku sú na vznik lupín náchylnejšie. Zaujímavosťou je, že lupinami trpia viac muži ako ženy. Môžu za to mužské hormóny.

Ako nezaťažovať pokožku hlavy

Pokožka hlavy je veľmi citlivá. Nevplýva na ňu len to, čo jeme, či náš životný štýl, ale aj rôzne mechanické činnosti, ktoré na nich vykonávame. Pri umývaní vlasov sa snažte čo najmenej „drhnúť“ pokožku. Pokožka by sa mala iba jemne masírovať, vlasy sa umyjú aj pri jemnom pohybe. Ďalším základným pravidlom zdravej vlasovej pokožky je poriadne vypláchnuť šampón. Ak si dôkladne neopláchnete vlasy, šampón zostáva v pokožke a tá je opäť o niečo viac suchšia. Dôležitá je tiež teplota vody. Vlasy by sa nemali umývať v horúcej vode a zásadne by sa mali nechať vysušiť na vzduchu. Ak sa nedokážete vzdať sušiča, dajte ho na najnižší výkon. Príliš horúci vzduch pokožku vysušuje. Nezabúdajte tiež na to, že ak si budete svrbiacu pokožku škrabať, môžete sa poraniť.

Dermatológovia Vám väčšinou odporučia šampón, ktorý kúpite v lekárni alebo v drogérii. Najprv však môžete skúsiť niektorí z domácich receptov proti lupinám. O tých sa dozviete viac v druhej časti článku o lupinách. Možno niektorí z týchto receptov pomôže práve vám. Ak však nepomáhajú domáce prostriedky, odporúčame naozaj navštíviť dermatológa. Môže ísť o vážnejšie ochorenie, akým je napríklad psoriáza.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.