Zápaly močových ciest sa vracajú ako bumerang

0

Zápaly močových ciest sa dnes stávajú čoraz častejším ochorením, najmä u ženských pacientov. Nevyhýbajú sa však ani mužom. Môže za to najmä odlišný životný štýl populácie. Oblečenie, ktoré nezakryje chrbát, spodná bielizeň, ktorá nedovolí telu dýchať a stravovanie, ktoré nedodáva telu všetky potrebné živiny. To je len pár dôvodov, prečo sú zápaly močových ciest čoraz bežnejšie u mladých, ale aj starších ľudí.

Infekciu močových ciest zapríčiňujú baktérie, ktoré prenikajú do močových ciest. Baktérie môžu teda napadnúť obličky, močovod, močový mechúr aj trubicu. Infekcia môže byť veľmi bolestivá a dokáže narobiť nepríjemnosti na niekoľko dní aj týždňov. Ak sa nepodchytí včas, môže sa rozšíriť do obličiek, čo už je vážny zdravotný problém. Infekcia močového mechúra sa často rozvinie do zápalu močového mechúra, najmä u žien. Ženy sú na infekcie močových ciest náchylnejšie ako muži. Ochorením často trpia aj deti.

Liečba väčšinou závisí od toho, akú príčinu má infekcia. Ak sa s ňou začne ihneď, zvyčajne býva veľmi účinná. Infekcia sa môže stratiť za pár dní alebo týždňov, v závislosti od závažnosti infekcie. Pri zápale močových ciest je však vždy riziko recidívy, preto je potrebné liečbu nezanedbať. Miernejšie prípady sa dajú liečiť aj prostredníctvom domácich prostriedkov, ale ak Vám domáca liečba v priebehu dvoch dní nepomáha, navštívte lekára. Často je stav už tak vážny, že pomôžu iba antibiotiká.

Zdroj: www.gendenk.org

Zdroj: www.gendenk.org

Symptómy sú jednoznačné

Prvým príznakom  infekcie močových ciest je nutkavý pocit ísť veľmi často na záchod. Veľmi často je spojený s bolesťou nad mechúrom. Po nutkavých pocitoch vymočíte väčšinou malé množstvo moču. Pri potrebe cítite bolesť a pálenie. Pri ťažších prípadoch môžu byť v moči stopy krvi a môže výraznejšie páchnuť. Ak k tomu dostanete horúčky alebo je vám nevoľno, môže ísť o infekciu obličiek. Problémy močových ciest sú cítiť aj na chrbte a bolesťou pod rebrami. Pri deťoch sa často prichádza veľmi neskoro na príznaky, preto sa u nich nepokúšajte o domácu liečbu. Vezmite ich ihneď k doktorovi.

Príčiny môže byť rôzne

Infekcie najčastejšie spôsobujú baktérie, ktoré sa dostanú do močovej trubice. Baktérie sa do trubice môžu dostať napríklad aj z tráviaceho traktu. Ženské telo im prináša aj ďalšiu možnosť prenosu do močovej trubice, a to prostredníctvom vagíny. Infekcia sa môže objaviť aj pri častom striedaní sexuálnych partnerov. Ak chcete predísť zápalom močových ciest, nezadržiavajte moč. Choďte na toaletu, ako najrýchlejšie môžete. Pri zanechávaní moču v mechúre sa zvyšuje šanca na infekciu.

Zápalmi trpia najmä ženy

Ženské telo je na zápaly močových ciest nachýlenejšie. Stojí za tým už samotná anatómia ženského tela. Ženy majú oveľa kratšiu močovú trubicu ako muži a majú ju tiež vo väčšej blízkosti k pošve a análnej oblasti, kde sú najčastejšie prítomné infekčné baktérie. U žien, ktoré používajú antikoncepciu, môže dôjsť k narušeniu normálneho vaginálneho prostredia, čo umožňuje prekvitať škodlivým baktériám. Zápaly sa objavujú aj v tehotenstve, kedy je sťažené vyprázdňovanie mechúra. Na infekcie močového mechúra sú citlivé aj ženy v menopauze. Spôsobuje to pokles produkcie estrogénu, ktorý zapríčiňuje stenčenie pošvového tkaniva, ktoré sa nachádza v okolí močovej trubice.

Zápaly sa objavujú aj u mužov

Infekcie močového mechúra u mužov sa najčastejšie vyskytujú v močovej trubici, odtiaľ sa

Zdroj: http://surgeryback.info

Zdroj: http://surgeryback.info

presúvajú na prostatu a potom do močového mechúra. Pretrvávajúce bakteriálne infekcie prostaty sú najčastejšou príčinou opakovaných infekcií močového mechúra mužov. Pri mužských infekciách močových ciest je potrebné brať lieky, ktoré Vám predpíše doktor. Ak ukončíte liečbu skôr alebo neberiete lieky tak ako stanovil doktor, infekcia sa takmer určite vráti. Mužská infekcia močového mechúru môže viesť k trvalému poškodeniu prostaty. Preto Vám radíme, aby ste toto ochorenie nepodceňovali.

Pri oboch pohlaviach existujú niekedy aj iné príčiny infekcie močového mechúra. Ak je prietok moču zastavený nejakou prekážkou, môže dôjsť k zvýšeniu rizika usadenia baktérii v močovom mechúre. Za normálnych okolností moč preplachuje mechúr, ale ak mu bránia napríklad močové kamene alebo zväčšená prostata u mužov, mechúr nie je prepláchnutý a baktérie majú vhodné prostredie na množenie a tvorbu infekcie. Baktérie sa môžu do močového mechúra dostať aj pri zavádzaní katétra.

V druhej časti článku o zápaloch močových ciest Vám poradíme pár zaručených domácich receptov, ktoré Vám v prvom štádiu ochorenia môžu pomôcť zbaviť sa baktérii a vznikajúcej infekcie. Ak však už infekcia vznikla a vy máte silné bolesti, teplotu a cítite sa slabý, zabudnite na domáce recepty a okamžite navštívte lekára.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.