Mastná pleť nie len problém tínedžerov

0

Charakteristickými črtami mastnej pleti je lesklý povrch, zhrubnutá pokožka a matná farba. Chronicky mastná pleť je tiež často prepojená s veľkými upchanými pórmi a vyrážkami. Na tvári sa tvoria nepekné čierne bodky. U takéhoto typu pleti sú mazové žľazy priveľmi aktívne a produkujú viac oleja, ako by bolo potrebné. Olej sa ukladá na tvári a vytvára mastný lesk. Póry sú zväčšené a koža má zhrubnutý vzhľad. Ako sa mastnosty najrýchlejšie zbavíte?

Príčiny môžu byť rôzne

Dôvodov, prečo máte mastnú pleť, môže byť viac. Najčastejšie za to môže samotná dedičnosť. Pokožka sa často dedí po rodičoch. Druhou najčastejšou príčinou je nesprávne stravovanie. To, čo jete, sa často odrazí na Vašej tvári. S vašou pleťou môžu zamávať aj hormóny. Práve preto sa mastná pleť objavuje v tehotenstve alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Vaša pleť sa však môže meniť aj podľa počasia. Mastnota sa zhoršuje najmä pri vlhkom a teplom počasí. Pri príčinách nesmieme zabudnúť ani na kozmetiku. Každý druh kozmetiky môže na Vašu pleť pôsobiť inak. Niekedy stačí vymeniť kozmetické prípravky a mastnota môže zmiznúť. Hyperaktivita mazových žliaz sa objavuje najmä u dospievajúcej mládeže, ale prejavuje sa aj pri inej hormonálnej nerovnováhe, ako je napríklad tehotenstvo alebo menopauza.

Ako sa o mastnú pleť starať

Mastná pleť potrebuje špeciálne čistenie horúcou vodou a mydlom, aby sa zabránilo upchávaniu pórov. Vyhnite sa však produktom, ktoré odmasťujú pokožku a podporujú tvorbu šupinatej pokožky. Odmasťovacie prípravky môžu totiž spôsobiť, že mazové žľazy začnú pracovať ešte viac, aby kompenzovali stratu prírodných olejov. Aj mastná pleť potrebuje hydratáciu. Snažte sa udržovať pokožku čistú, umývajte ju dvakrát denne, nie však viac, pretože umývanie opäť stimuluje mazové žľazy, aby produkovali maz. Používajte iba kvalitné čistiace prostriedky. Vyhnite sa mydlových produktom a produktom, ktoré obsahujú alkohol. Používajte prípravky bez umelých prísad, najlepšie antibakteriálne čistiace mlieka a prípravky s prírodnými olejmi. Po vyčistení pleti vždy aplikujte hydratačný krém.

Pozor na výber kozmetiky

Ak máte mastnú pleť, vyberajte si v obchodoch kozmetiku, ktorá je určená pre starostlivosť o mastnú pleť. Aspoň dvakrát do týždňa by ste mali na mastnú pleť aplikovať masku, napríklad ílovú. Pre tých lenivejších je vhodný aj píling, s ktorým nezaberiete veľa času. Pred nanášaním make upu použite vždy ako podklad krém. Aj keď sa môže zdať, že krém Vám pleť ešte viac zmastí, nie je tomu tak. Špeciálne antiseptické denné krémy mastnotu utlmujú. Po odlíčení mliekom pleť dočistite pleťovou vodou a natrite hydratačným krémom na noc. Ak máte citlivú pokožku, môžete siahnuť po prírodných prípravkoch.

Kozmetika priamo z prírody

Proti mastnej pleti sa používa kombinácia limetkovej šťavy a šťavy z uhorky šalátovej. V pomere jedna k jednej rozotrite túto tekutinu po tvári a nechajte aspoň pol hodinu pôsobiť. Limetka sťahuje póry a osviežuje, uhorka naopak pokožku hydratuje a dodáva jej potrebnú vlhkosť. Šťavu z uhorky môžete použiť aj pod make up na problematické mastnejšie miesta. Limetku výborne nahradí aj citrón. Pri prírodnej liečbe mastnej pleti môžete použiť miesto pílingu ílové alebo bahnové masky. Stačí zmiešať ílový prášok s medom a nechať pôsobiť. Tvár potom dôkladne opláchnite a natrite hydratačným krémom.

Bylinková kúra

Proti mastnej pleti Vám pomôže bojovať hneď niekoľko byliniek. Pri liečbe problematickej pleti sa využíva napríklad rastlinka hamamel virgínsky. Odvar z rastlinky má protizápalové a sťahujúce účinky. Po nanesení odvaru, nechajte pôsobiť, umyte a natrite tvár hydratačným krémom. Vynikajúce účinky pri mastnej pleti má aj aloe vera, harmanček, praslička či tymián. Mastnotu môže pomôcť odstrániť aj odvar z levandule, ktorý môžete používať aj každý deň. Okrem byliniek však môžete použiť aj iné alternatívne metódy. Proti mastnej pleti pomáha aj homeopatia alebo použitie aromatických esenciálnych olejov.

Čo na tanieri, to na tvári

To čo jeme sa výrazne odráža na našej pleti. Mastnú pokožku podporujú mastné, sladké a slané jedlá. Ak máte mastnú pleť mali by ste jesť viac bielkovín a obmedziť soľ, rafinovaný cukor a tiež sladké tekutiny. Telo potrebuje dostatok tekutín, najlepšie obyčajnej vody, ktorá telo hydratuje a vyplavuje toxíny. Miesto sladkostí si doprajte čerstvé ovocie a miesto veľkej porcie prílohy si k mäsu doprajte zeleninovú oblohu. Pre pleť je najvhodnejšia listová zelenina. Pokožka potrebuje pre zdravé fungovanie vitamíny B2B5. Nájdete ich v pšeničných klíčkoch, strukovinách, orechoch a kvasniciach. Pleť sa regeneruje aj pri dostatočnom prísune ryže, pohánky a tmavej fazule. Mäso varte na prírodno, zabudnite na pečenie a vyprážanie. Vyhnúť by ste sa tiež mali koreneným jedlám, alkoholickým nápojom, sladkostiam a cigaretám. Nezabudnite na dostatok spánku a zdravého pohybu, ktorý pokožku prekrvuje.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.