Prevencia proti rakovine prsníka

1

Rakovina prsníka patrí k najčastejším formám rakoviny u ženských pacientov. Obvykle sa objavuje ako zhubný nádor v prsníku alebo v kanáloch mliečnych žliaz. V niektorých prípadoch sa rakovina prsníka začne šíriť aj do vzdialenejších oblastí organizmu. Postihuje každú ôsmu ženu na svete. U mužov sa môže objaviť iba zriedkakedy.

Príčiny jej vzniku

Jednou z hlavných príčin rakoviny prsníka je žiaľ rodinná anamnéza karcinómu prsníka. Ak mala Vaša mama alebo stará mama rakovinu prsníka, Vaše šance na vznik tohto zákerného ochorenia sa zvyšujú. Častou príčinou býva aj skorý začiatok menštruácie a tiež neskorý koniec menštruácie. Nie je dobré, ak menštruujete skôr ako v 12 rokoch a neskončíte menštruovať do 55 rokov. Rakovinu prsníka Vám môže privodiť aj nadváha a obezita. S tým je spojená aj fyzická aktivita. Ak sa nehýbete a Vaše telo nemá dostatok fyzickej aktivity, vznik rakoviny je pravdepodobnejší. Vznik rakoviny sa často pripisuje aj neskorej gravidite, hormonálnej antikoncepcií alebo konzumácií alkoholu.

Príznaky rakoviny prsníka

Príznaky rakoviny prsníka môžete na sebe pozorovať sama. Preto je dôležité sledovať svoje telo a robiť si aspoň raz do mesiaca samovyšetrenie prsníkov. Pomôže Vám to odhaliť včas všetky zmeny, ktoré môžu signalizovať rakovinu. Na prsníku sa môže objaviť hrčka alebo môžete cítiť zväčšovanie objemu v niektorej časti prsníka alebo v podpazuší. Zmena veľkosti alebo tvaru prsníka alebo bradavky môže tiež signalizovať, že niečo nie je v poriadku. Všímajte si tiež zmeny pokožky na prsníkoch. Šupinaté, červené alebo opuchnuté miesta na pokožke pŕs alebo bradaviek určite treba sledovať.

Prevencia je základ

Okrem každomesačných samovyšetrení by ste mali pravidelne, aspoň raz do roka navštíviť svojho gynekológa. Ten Vás vyšetrí odbornejšie. Ženy, ktoré dosiahnu vek 40 rokov alebo tie, ktoré patria k rizikovej skupine žien, by mali každý jeden alebo dva roky podstúpiť aj mamografiu. Dôležité je tiež správne stravovanie a dostatok pohybu. Mali by ste sa vyhýbať zafajčeným priestorom a miesto tvrdého alkoholu si dožičiť pohár kvalitného vína. Do stravy zaraďte dostatok zeleninyovocie a nezabudnite tiež na vlákninu.

Liečba rakoviny

Liečba rakoviny je závislá na viacerých faktoroch. Pri liečbe rakoviny prsníka je podstatný typ rakoviny, štádium ochorenia, citlivosť nádorových buniek na hormóny a tiež celkový stav organizmu pacienta. Liečba sa väčšinou končí chirurgickou operáciou, kedy je žene odstránený prsník a tým aj rakovinové ložisko. Pri rakovine prsníkov sa využíva aj ožarovanie, chemoterapia, hormonálna terapia, cielené lieky alebo kombinácia týchto terapií. Všetky sú však vysoko agresívne a organizmus nimi značne trpí. Preto je vhodné ich kombinovať s alternatívnymi metódami, ktoré organizmu navrátia stratenú rovnováhu a vyplavia toxíny.

Alternatívna liečba rakoviny

Prirodzené terapie, ktoré nevyužívajú chemické ani iné agresívne metódy, môžu zmierniť účinky klasickej liečby rakoviny, ktorej sa žiaľ pri takomto ťažkom ochorení nevyhnete. Alternatívne metódy liečby môžu pomôcť odbúrať stres, ktorý vznikne pri boji s ochorením a pomôžu ľuďom, zmieriť sa s rakovinou a snažiť sa s ňou bojovať. Najčastejšie sa využíva akupunktúra, masáže alebo jóga. Všetky sa pokúšajú aj o odstránenie škodlivých toxínov. Okrem týchto alternatívnych metód sa však na liečbu rakoviny a na prevenciu dajú použiť aj iné podporné látky, bylinky či potraviny.

Rastlinná ríša boduje

Najznámejším bojovníkom proti rakovine sú huby. Tradičná čínska liečivá huba Ganoderma alebo tiež Reishi sa používa ako vedľajší prípravok liečby rakoviny už niekoľko rokov. Podobné účinky má aj u nás na Slovensku veľmi známa hliva ustricová. Z bylinnej záhradky Vám zase môže pomôcť pravidelné pitie zeleného čaju. Veľké množstvo antioxidantov v čaji bojuje aj proti vzniku rakoviny. Kombinácia zeleného čaju a reishi môže spomaliť rast rakovinových buniek v prsníku. Z dochucovadiel sa zamerajte najmä na kurkumucesnak.

Jedzte zdravo

Jednou z veľmi prospešných potravín v boji proti rakovine prsníka je hrozno. Nachádza sa v ňom antioxidant resveratrol, ktorý pomáha potlačiť vývoj rakoviny prsníka v rannom štádiu. Zo zeleniny sa pri prevencií proti rakovine prsníka najviac odporúča hlúbová zelenina ako brokolica, karfiol a kapusta. Do jedálnička si tiež pridajte celozrnné obilniny, nízkotučné mliečne výrobky a obmedzte sladkosti. Takzvané zlé tuky vymeňte za tie zdravšie, ktoré sa nachádzajú v orechoch, semenách, rybách a olivovom a ľanovom oleji. Ako prevencia môže poslúžiť aj fazuľašošovica, ktoré obsahujú veľa vlákniny. Mnoho ľudí tiež podceňuje priaznivé účinky sóje. Pravidelná konzumácia sóje v mladom veku môže pomôcť dievčatám v dospelosti, aby boli chránené proti rozvoju rakoviny prsníka.

V súčasnosti sa štúdie venujú aj ďalším potravinám, bylinkám a látkam, ktoré by mohli priaznivo pôsobiť buď ako prevencia proti vzniku rakoviny prsníka, alebo priamo by mohli bojovať už s vzniknutým ochorením. Tieto prírodné prípravky však neprešli všetkými testovaniami a bez rady lekára by ste nemali žiadne z nich popri klasickej liečbe používať.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.