Zásobte sa na zimu mätou!

0

Teplé babie leto a vyššie teploty sú nenávratne preč. Opäť nás čaká obdobie, kedy teplomer bude ukazovať mínusové teploty, slniečko bude hriať o niečo menej a naše telo bude viac ako inokedy potrebovať zázračné účinky svojej imunity. Počas chladných zimných mesiacov Vás môže zahriať teplý mätový čaj, ktorý obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Ak ste si mätu nevypestovali a nenasušili cez leto, môžete si čerstvé bylinky či celú rastlinku v kvetináči kúpiť aj v supermarkete. Tak budete mať aj počas zimných mesiacov čerstvý prílev živín a imunity.

Okrem toho, že je mäta veľmi zdravá a v prírodnej medicíne má hneď niekoľko využití, v starovekom Grécku ju používali aj ako symbol pohostinnosti. Prvé rastlinky mäty pochádzali práve z oblasti Stredomoria. Ak v starovekom Grécku ponúkli hosťovi lístky mäty alebo ich použili na vyzdobenie stola, znamenalo to, že hosť je vítaný a srdečne pozvaný k stolu. V niektorých krajinách Stredného východu sa dodnes mätový čaj ponúka hosťom pri vstupe do domu.

Na čo všetko sa dá využiť?

Už starí Gréci a Rimania využívali mätu pri výrobe parfumovvôní do kúpeľov. Aromatická vôňa mäty sa využíva aj na výrobu aromaterapeutických esenciálnych olejov. Mätový olej môže vo Vašej domácnosti krásne vyčistiť vzduch. Starovekí Gréci zistili ako prví aj to, že mäta je výborným prírodným liečivom a vhodnou prísadou do chutných jedál. Najčastejšie sa využíva na prípravu chutných šalátov, plní sa ňou mäso, ale používa sa aj na výrobu osviežujúcich nápojov a čajov. Mätu môžete pridať aj do čajov, ktoré obsahujú veľké množstvo kofeínu. Mäta má schopnosť účinky kofeínu zmierňovať.

Prečo je mäta taká účinná?

Mäta prieporná obsahuje  množstvo životne dôležitých vitamínovminerálov. Čerstvá bylinka obsahuje vitamín A, B12, C, tiamín, riboflavín, ale aj kyselinu listovú. Kyselina listová je potrebná pre optimálne fungovanie hormónov v ženskom tele. Jej nedostatok sa odráža aj na Vašej nálade, preto mätový šalát či dobre vychladené mojito môžu Vašu náladu zlepšiť. Z minerálov sa v mäte nachádza mangán, meď, železo, vápnik, draslík, zinok, selén, fluór a fosfor. Mäta je tiež silným antioxidantom.

Množstvo liečivých účinkov mäty

Účinky mäty priepornej sa najviac odzrkadlia na Vašom trávení. Po ťažšom jedle podporuje rýchlejšie trávenie a zmierňuje možné tráviace ťažkosti. Zmierňuje tiež príznaky porúch trávenia ako sú nadúvanie, hnačky či zápcha. Mätový čas zmierňuje aj pálenie záhy a podporuje vylučovanie žlče. Dokáže tiež uvoľniť svaly v okolí čreva, a tak zmierňuje príznaky syndrómu dráždivého čreva. Chemická zlúčenina mentol, ktorá je odvodená z mätového oleja, je známa svojimi liečivými účinkami na dýchací systém a priedušky. Mäta sa využíva pri liečbe rôznych zápalov dýchacích ciest, priedušiek, hrtana či priedušnice. Podporuje aj vykašliavanie a  inhaluje sa pri nádche. Využíva sa aj pri liečbe astmy, pretože dokáže odblokovať zastavené dýchanie.

Čistička krvi

Jedným z dôležitých účinkov mäty je schopnosť čistiť krv. Odplavuje z nej škodlivé toxíny, ktoré môžu v tele napáchať veľa škôd. Je vhodná aj ako prevencia mnohých iných ochorení, pretože bráni rastu rôznorodých baktériíplesní. Mäta chráni telo aj proti vzniku rakovinových buniek. Tým sa zaradila medzi prírodné podporné liečivá, ktoré sa využívajú ako vedľajší prostriedok liečby rakoviny. Mätové čaje a oleje sa využívajú aj pri zmierňovaní bolestí hlavymigrén. Mätový olej sa pridáva aj aromatických olejov, ktoré sa používajú pri masážach. Aromatická vôňa pôsobí príjemne nielen pre telo, ale hlavne na dušu. Dokáže uvoľniť napätie a stres. Mäta tiež dokáže bojovať so zápachom z úst, ktorý je väčšinou spojený so zlým trávením. Pôsobí priaznivo aj na pokožku a zabraňuje vzniku akné. Je jednou z najpoužívanejších zložiek zubných pást. Mätový kúpeľ je zase veľmi dobrý pre opuchnuté nohyreumatické bolesti.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.