Anémia – keď nemáme dostatok krvi

0

Anémia postihuje až 50 % tehotných žien, ale tiež ženy, ktoré majú silnejšiu a dlhšie trvajúcu menštruáciu. Často sa objavuje aj u malých detí v dojčenskom veku. V mnohých prípadoch ide o dedičnú chorobu, ale môže nečakane prepadnúť aj organizmus ľudí, ktorí ju v rodine nikdy nemali. V poslednom období je často spájaná aj s poruchami príjmu potravy, pretože ak organizmus nedostáva potrebné živiny, nemôže fungovať ani zásobovanie orgánov kyslíkom a tvorba červených krviniek.

Anémia alebo chudokrvnosť je zapríčinená poklesom počtu červených krviniek a znížením obsahu hemoglobínu v krvi. Vzhľadom k tomu, že červené krvinky zabezpečujú prenos kyslíka do buniek prostredníctvom hemoglobínu, ich pokles znamená nedostatočné okysličovanie telesných tkanív a orgánov. Chudokrvnosť je nebezpečná najmä v tehotenstve, kedy môže následkom tejto choroby dieťa dostávať menej kyslíka. Anémia môže byť spôsobená väčšou stratou krvi, čo znamená, že sa nevyrába dostatok červených krviniek alebo že je príliš veľa červených krviniek zničených. To sa stáva napríklad pri nádorových ochoreniach. Lieči sa rôznymi chemickými preparátmi, ale dokážu Vám s ňou pomôcť aj rôzne domáce prípravky.

Príčiny vzniku anémie

Najčastejšou príčinou chudokrvnosti je nedostatok železa v organizme. Často za ňou však stojí aj nedostatok iných potrebných látok, ako je vitamín B6, B12 či kyselina listová. Správne fungovanie krvného systému je závislé aj na dostatočnom prísune medi a bielkovín. To, aká látka Vám chýba sa dá zistiť jedine prostredníctvom krvných testov u lekára. Najmä počas tehotenstva je potrebné spraviť takéto testy a zistiť, ktoré látky organizmu chýbajú. Nie vždy totiž stojí za anémiou iba nedostatok železa.

Ako zistíte, že ste anemik?

Jedným zo základných príznakov chudokrvnosti je častý pocit únavy. Nejde však o klasickú únavu, kedy sa Vám ráno nechce vstávať alebo sa cítite ospalí po výdatnom obede. Ide skôr o nevysvetliteľnú únavu počas celého dňa, ktorá Vám často nedovolí fungovať, tak ako by ste potrebovali. Ruka v ruke s únavou ide často strata vitality. Zrazu nezvládate ani jednoduché cvičenie, unavíte sa aj po vyjdení schodov na jednom poschodí. Anemickí ľudia často trpia aj závratmi, ktoré nie sú viazané na to, čo jete, robíte alebo na nízky tlak. Jedným z príznakov je aj dýchavičnosť a časté lapanie po dychu. Anémia sa odráža aj na Vašej pokožke, ktorá je neprirodzene bledá. Rovnako bledé sú aj ďasná a okolie pod očnými viečkami. Anémia je často spojená aj s nechutenstvom.

Anémia sa dá liečiť aj správnou stravou

Pri chudokrvnosti je potrebné dostať do tela správne živiny. Do jedálnička by ste mali pridať viac ryže, cestovín či cereálnych výrobkov. Pre telo sú dôležité aj mliečne výrobky ako mlieko, jogurty či syry, nie však vo veľkom množstve. Samozrejme, nezabúdajte na dostatok zeleninyovocia. Z mäsa si vyberajte najmä hydinuryby. Váš imunitný systém naštartujú aj orechy, vajcia či fazuľa. Kyselina listovú nájdete v listovej zelenine a celozrnných potravinách. Vyhýbajte sa väčšiemu množstvu mlieka, kávy, čierneho čaju a snažte sa obmedziť alkohol na minimum.

Nezabúdajte na dostatok železa

Hemoglobín je závislý na železe. To sa nachádza najmä v kuracom mäse a vaječných žĺtkoch. Dostatok je ho aj v pečeni, ustriciach, v sušených slivkách, hrozienkach či v listovej zelenine. Jedným z veľkých zdrojov železa je červená repa – cvikla. Pol litra cviklovej šťavy Vám zabezpečí potrebnú dennú dávku železa. Hemoglobín sa Vám dostane do rovnováhy aj prostredníctvom dostatočného množstva marhúľjahôd. Pri anemických stavoch sa často odporúčajú jesť aj väčšie množstvá para orechov, sezamu, tekvicových semienok a vlašských orechov. Okrem železa sa snažte zvýšiť aj príjem mangánu. Ten reguluje hladinu cukru v krvi a zachováva zdravý imunitný systém.

Bylinky starých materí

Medzi najlepšie domáce liečebné kúry proti anémií patria určite bylinkové čaje a zápary. Vhodný je napríklad šípkový čaj, ktorý si môžete uvariť každé ráno. Dostatok železa a novú tvorbu červených krviniek zabezpečí aj žihľavový čaj. Proti anémií sa odporúča aj šalvia, lipkavec, ľubovník, ale napríklad aj karí korenie. Do kvetináča si nasaďte pažítkupetržlenovú vňať, ktoré môžete neskôr použiť do šalátov. Vhodné sú aj púpavové listy. Všeliečivý ženšen posilňuje a stimuluje tvorbu kostnej drene. Pri tvorbe krvi často pomáha aj dostatočný prísun slnka. Vitamín D, ktorý prijímame najviac zo slnečného žiarenia je potrebný pri tvorbe krvi. Pomôcť môže aj pretieranie tela studenou špongiou alebo handričkou. Studené trenie kože stimuluje tvorbu krviniek.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.