Poraďte si so šedým zákalom

1

Šedý zákal je niečo, čo sa môže stať každému z nás. Dokonca sa netýka iba ľudí, ale napríklad aj domácich miláčikov. Je ako hmla, ktorá sa usadí na šošovke očí a zapríčiní, že Vaša šošovka už nebude jasná. Ak si to neviete predstaviť, je to ako pozerať sa cez zahmlené okno. Ak sa šedý zákal nelieči, môže Vám spôsobiť naozaj veľké problémy. Nejde totiž o ochorenie, ktoré sa časom zlepšuje. Práve naopak, ak sa nelieči, môže sa stať, že po čase nebudete vidieť vôbec.

Šedý zákal poznáme aj pod diagnózou katarakta. Je pravda, že viac ako ľudí napáda zvieratá. U zvierat nastáva aj ten problém, že množstvo ľudí nechce zvieratku zaplatiť operáciu, ktorá by šedý zákal odstránila. Ak sa vyskytne u ľudí, operácia je niečo, čo berú ako samozrejmosť. Rovnako sa šedý zákal týka žien ako mužov a tiež môže napadnúť šošovku ľudí rôznej rasy či veku. Často sa začne vyvíjať už v mladšom veku, ale naplno sa prejaví až v starobe. Hovorí sa mu aj senilná choroba.

Príznaky sú jednoznačné

Jedinou dobrou správou je, že šedý zákal nebolí a nespôsobuje ani žiadne podráždenie očí. Ale ak s ním nič neurobíte, zníži kvalitu Vášho videnia sveta. Ak máte šedý zákal, príznaky sú veľmi jednoznačné. Nie je dobré odkladať liečbu na neskôr. Katarakta sa väčšinou objavuje už v mladom veku a pomaly sa s pribúdajúcimi rokmi vyvíja. V prvom štádiu môžu ovplyvňovať iba veľmi malú časť videnia. V ďalších štádiách môžete mať rozmazané videnie alebo vidieť sivú clonu cez celé oko. Počas dňa Vám zákal sťažuje videnie, ale počas noci nevidíte vôbec. Niekedy je príznakom aj videnie vyblednutej žltej farby alebo dvojité videnie.  Jediný kto Vám zaručene povie či ide o šedý zákal je očný lekár. Pri každom podozrení je potrebné ho navštíviť.

Operácia Vám môže pomôcť

Čo sa týka liečby šedého zákalu, operácia šošovky je väčšinou nevyhnutná. Pri operácií Vám nahradia starú sivú šošovku za novújasným videním. Aj keď sa veľa ľudí operácie bojí, úspešnosť je až v 95% zo všetkých prípadov. Rovnako existuje množstvo liekov, ktoré Vám lekár môže predpísať. Ich účinnosť však nie je percentuálne tak vysoká ako operácia. Operácia Vás zbaví problému na stálo. Ak nie ste fanúšikom klasickej medicíny, môžete použiť aj rôzne domáce liečebné kúry. O každej je však potrebné diskutovať so svojim očným lekárom. Oči sú totiž veľmi citlivé.

Začnite pri stravovaní

Ako prevencia proti vzniku zákalu môže poslúžiť jedenie mrkvy alebo pitie mrkvovej šťavy. Šťavu pite aspoň dvakrát denne. Niektorí zase hovoria, že rovnako dobrá je aj šťava z tekvice. Okrem pitia ju môžete použiť aj ako vodičku na potieranie očných viečok. Odborníci tiež tvrdia, že ľudia, ktorí jedia špenát, majú až o 40% nižšiu pravdepodobnosť vzniku šedého zákalu. Obsahuje antioxidanty a veľké množstvo betakaroténu. Zvýšte tiež príjem karfiolu, kalerábu či orechov. Do stravy by ste mali pridať aj cesnak. Na šošovku má čistiace vlastnosti. Rovnako vhodné sú aj pomaranče, hrozno, figy či datle.

Domáca liečba šedého zákalu

Pri liečbe šedého zákalu existujú aj určité obmedzenia. V prvom rade by ste mali prestať piť silné čajekávu, zabudnúť na alkoholcigarety. Okrem toho by sa z Vášho stravovania mala vytratiť ryža, rafinované obilniny, pečivo, zemiaky, nakladané omáčky či iné nezdravé potraviny. Niektorí liečitelia odporúčajú kvapkať do očí pár kvapiek vody zmiešanej s medom. Jeden z najlepších prostriedkov proti šedému zákalu je aníz. Postihnutý človek by mal dvakrát denne zjesť asi 6 gramov anízu. Pre oči je dobré aj domáce mandľové mlieko. Nechajte mandle cez noc v mlieku, ráno pridajte prášok zo santalového dreva a použite na očné viečka. Táto maska znižuje začervenanie očí. Nezabúdajte tiež na pravidelný spánok a ochranu očí pred slnečným žiarením. Niektorým pacientom pomohla napríklad aj akupresúra, reflexológia či chiropraxia. Rovnako nápomocná môže byť aj joga alebo klasické jemné tlačenie dlaňami na oči aspoň štyrikrát denne. Stlačte jemne oči na dobu 20 až 30 sekúnd. Je to jednoduchý spôsob ako sa vyvarovať šedému zákalu.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.