Slovenské červené zlato – cvikla

1

Cvikla patrí medzi najvšestrannejšie využiteľnú zeleninu. Okrem toho, že je veľmi prospešná pre krvný systém, má pre organizmus aj mnoho iných zdravotných výhod. Cvikla neobsahuje takmer žiaden tuk, má minimum kalórií a je vynikajúcim zdrojom vlákniny. Obsahuje tiež betanín a betakarotén, ktoré sú silnými prírodnými antioxidantmi. Preto by nemala chýbať na Vašom stole nielen počas zimných mesiacov, ale počas celého roka.

Prečo je cvikla taká zdravá?

Charakteristická farba koreňa cvikly je tmavo fialová až červená farba, ktorá pochádza z betanínových pigmentov. Okrem koreňa cvikly je veľmi zdravá aj listová časť, ktorú je možné použiť na prípravu chutných šalátov. Cvikla je veľmi bohatá na vlákninu. Okrem nej má aj veľký obsah železa, draslíka, vitamínu Ckyseliny listovej. Toto zloženie je vhodné najmä pre tehotné ženy. V menšom, ale nie zanedbateľnom množstve tu môžeme nájsť aj vitamín A, B, vápnik, fosfor a horčík. Patrí k najvšestrannejšie využiteľnej zelenine.

Cvikla uzdravuje

V priebehu niekoľkých rokov priniesli rôzne lekárske štúdie hneď niekoľko prevratných dôkazov o liečivých účinkoch cvikly. Dnes sa využíva na liečbu vysokého krvného tlaku a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Červená repa má veľmi vysoký obsah cukru, ale zároveň má veľmi nízke glykemické zaťaženie. Americké štúdie dokonca ukázali, že potkanom, ktoré mali zvýšený prísun repy sa začala znižovať hladina cholesterolu. Často sa tiež dáva pacientom, ktorým je potrebné znížiť horúčku. Jej liečivé účinky napomáhajú aj správnemu tráveniu. Patrí medzi výborné prírodné liečivá proti zápche. Európski lekári využívajú cviklu aj ako prírodný  prostriedok, ktorý napomáha pri liečbe rakoviny. Je tomu tak vďaka vysokému obsahu antioxidantu betanínu. Okrem potlačenia rastu nádorov, môže v niektorých prípadoch aj znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny.

Pravda o liečbe chudokrvnosti

O červenej repe dlhé roky kolovala mylná predstava, že lieči chudokrvnosť. Môže napomôcť k tvorbe krvi, ale iba čiastočne. Obsah železa v repe totiž nie je taký vysoký, aký by bol potrebný na úplnú liečbu anémie. Keď však trpíte na anémiu, mali by ste do stravy zaradiť aj repu. Síce Vás nevylieči, ale k liečbe môže aspoň malým kúskom dopomôcť. Ďalšia výhoda konzumácie cvikly pochádza z jej účinku na zdravú funkciu pečene. Zabraňuje usádzaniu škodlivých toxínov. Pigment betanín v repe sa okrem prevencie rakoviny podieľa aj na prevencii proti vzniku srdcových ochorení.

Upokojuje aj myseľ

Cvikla tiež napomáha pacientom, ktorí sa liečia na depresiu, demenciu či Alzheimerovu chorobu. Preto je vhodné zvýšiť jej príjem najmä vo vyššom veku. Väčšie množstvá bóru v cvikle priamo súvisia s výrobou ľudských pohlavných hormónov. Už v starom Ríme sa cvikla práve preto využívala ako afrodiziakum. V kozmetike sa tiež využívajú jej blahodarné účinky. Jej účinky sú rokmi preverené v pleťovej aj vlasovej kozmetike. Dokáže veľmi dobre hydratovať. Okrem koreňa sú využiteľné aj listy. Tie využívali starí mnísi v minulosti aj ako obväzy na rany.

Pomáha v tehotenstve

Ženy vyhľadávajú cviklu v rámci rôznych redukčných diét. Je tomu tak pre nízky obsah tuku, minimum kalórií a množstvo vlákniny, ktorá naštartuje trávenie. Cvikla však nie je len vhodným doplnkom v stravovaní pri chudnutí. Veľmi dobre pôsobí aj na tehotné ženy. Vitamín B a kyslina listová podporujú rast tkaniva a pomáhajú tak dieťatku, správne sa vyvíjať. Cvikla tiež podporuje správny vývoj chrbtice dieťaťa. Pri vyšších množstvách príjmu repy alebo jej šťavy je však treba si dávať pozor. Nie je totiž vhodná pre všetkých. Konzumáciu cvikly by mali obmedziť pacienti, ktorí trpia na obličkové kamene.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.