Poznáte svoj pankreas?

1

Pankreas, známy aj ako slinivka brušná je dôležitý orgán, ktorý je súčasťou tráviaceho a endokrinného systému organizmu človeka. Nachádza sa v hornej časti brucha a susedí s žalúdkom, pečeňou, slezinou a tenkým črevom. Ak nefunguje správne, môže spôsobiť celý rad závažných ochorení. Preto Vám dáme pár tipov a rád ako udržať pankreas zdravý a bezproblémový.

Prečo je pankreas pre telo potrebný?
Pankreas plní v organizme dve dôležité funkcie. Produkuje tráviace šťavy a enzýmy, ktoré pomáhajú tráviť tuky a bielkoviny. Slinivka štiepi aj cukry a všetku potravu premieňa na dôležité živiny. To môže zabezpečiť vďaka svojej produkcii tráviacich enzýmov trypsínu, amylázy a lipázy a tiež vďaka hydrogénuhličitanu sodnému, ktorý pomáha neutralizovať kyseliny v potravinách. Druhá funkcia pankreasu je endokrinná. Slinivka totiž produkuje hormón inzulín, ktorý kontroluje hladinu krvného cukru. Ak pankreas neprodukuje dostatok inzulínu, môže to viesť k cukrovke.

Príznaky problémov s pankreasom
Problémy s pankreasom môžu naznačovať aj vznik iných závažných ochorení. Preto je vždy potrebné diagnostikovanie pankreasových ochorení lekárom – odborníkom. Najčastejšie sa však začnú vyskytovať bolesti v hornej časti brucha, bolesti v chrbtici, ale aj zožltnutie kože a očí. Poruchy pankreasu sa začnú odzrkadľovať aj na tráviacom systéme. Môžete začať pociťovať nevoľnosť, nechuť do jedla, na dennom poriadku môže byť nadúvanie či hnačky.

Najčastejšie ochorenia pankreasu
Len správnou diagnózou lekára – špecialistu môžete zistiť, aké ochorenie trápi Váš pankreas. Najčastejšie sa vyskytuje choroba zvaná akútna pankreatitída, ktorá sa vyznačuje náhlymi zápalmi slinivky brušnej, ktoré sú spôsobené enzýmami, ktoré neopúšťajú pankreas. Najčastejšími príčinami akútnej pankreatitídy sú rôzne druhy infekcií, nadmerné požívanie alkoholu, požívanie drog, žlčové kamene, fyzické poškodenie pankreasu alebo rakovina. Druhou najčastejšou diagnózou pankreasu je chronická pankreatitída. Väčšinou vzniká pri opakovaných zápaloch slinivky brušnej. Ak zápaly pretrvávajú, ničia postupne niektoré časti pankreasu a znižujú jeho schopnosť normálneho fungovania. Častým príznakom je mastná, páchnuca stolica a tráviace problémy. Chronickej pankreatitíde sa hovorí aj choroba alkoholikov. Ďalšie ochorenia, ktoré napádajú pankreas sú rakovina, teda nádory na pankrease a cukrovka.

Dôležité je správne stravovanie
Liečba porúch pankreasu závisí často na príčinách ochorenia. Vždy je potrebná lekárska starostlivosť. S liečbou však môžete začať už doma. Zabudnite na alkohol a cigarety. Zdravá strava je pre pankreas veľmi potrebná. Ak máte nábeh na jedno z ochorení slinivky, mali by ste vylúčiť zo stravy sladkosti, sušienky, koláče, cestoviny a pečivo. Obmedziť by ste mali aj mäso a mäsové výrobky, najlepšie je konzumovať jedlo s nízkym obsahom tuku. Do jedálnička naopak zaraďte ryby, potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, kešu orechy, strukoviny, zeleninu a ovocie. Pre pankreas je vhodné jedlo za surova. Vyhnite sa teda rôznym polotovarom a praženým a pečeným jedlám. Pankreas najlepšie spracuje surové nespracované potraviny.

Využite bylinné prípravky
Ak je Váš pankreas už postihnutý ochorením, žiaľ budete potrebovať aj lieky od svojho lekára. Môžete ich však kombinovať s prírodnou liečbou, ktorá je bez škodlivých vedľajších účinkov a navodí Vám duševnú pohodu a celkové zdravie. Jednou z najhodnejších byliniek pre Váš pankreas je ginkgo biloba. Táto bylinka má priaznivý vplyv na zdravé telesné tkanivá, orgány a krvný obeh. Slinivke brušnej často pomáhajú čaje z vňate jastrabiny lekárskej. Táto bylinka udržuje hladinu inzulínu v normále, čím je prospešná najmä pri cukrovke. Hladinu inzulínu priaznivo ovplyvňujú aj čučoriedky. V ajúrvédskej indickej medicíne sa proti cukrovke využíva lianovitá rastlina Gymnema sylvestre.

Tipy pre zdravý pankreas
Pri poruchách pankreasu sa často využívajú aj iné prírodné formy liečenia. Najčastejšie sa využíva homeopatická liečba alebo akupunktúra. Pomôcť Vám však môžu aj masáže alebo detoxikačné kúry. Prostredníctvom detoxikačnej kúry odstránite z tela škodlivé toxíny, nezdravé cukry, tabak či alkohol. Dôležitá je aj fyzická aktivita, ktorá napomáha čisteniu organizmu, prináša rovnováhu a zmierňuje stres. Pre ľudí s poruchami pankreasu je vhodná jóga, tai chi, meditácia, prechádzky, rybolov, jazda na koni, golf, tanec či plávanie v nechlórovanej vode. Pred cvičením by ste nemali jesť a nepresilovať sa.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.