Všetko pre zdravé a krásne nohy

1

Hovorí sa, že ak chcete mať predstavu o hygienických návykoch človeka, stačí ak sa pozriete na jeho nohy. Dá sa povedať, že zdravotný stav nôh hrá veľmi dôležitú úlohu pri posudzovaní celkovej osobnosti človeka. Je teda zrejmé, že ľudia chcú mať zdravé a krásne nohy. Ak však chcete mať naozaj ukážkové nohy, musíte im venovať aj náležitú starostlivosť.

Pre vaše nohy aj najdôležitejšie pravidelné umývanie. Niektorým ľuďom sa nohy potia viac ako iné časti tela. Zabudnúť nesmiete ani na pravidelnú hydratáciu. Tak ako pokožka na ostatných častiach Vášho tela, aj tá na nohách potrebuje pravidelné natieranie krémom či mliekom. Počas dňa sa snažte nosiť čo najpohodlnejšie topánky, najlepšie bez opätkov. Topánky by mali byť pohodlné, nemali by Vás nikde otláčať a mali by mať vetranie, ktoré zabezpečí nohám prísun vzduchu. Doma buďte vždy bosí, nohy musia byť čo najviac na vzduchu. Ďalej Vám radíme, nikdy si neobúvajte obuv niekoho druhého. Zabudnite na veselé farebné ponožky z polyesteru a jemu podobných umelých vlákien. Vyzbrojte sa bavlnenými ponožkami a nezabudnite ich meniť každý deň.

Tipy pre zdravé a krásne nohy

Po každom umývaní si nohy ešte premyte studenou vodou. Poriadne sa Vám prekrvia a budú vyzerať mladšie a krajšie. Nezabudnite osušiťnatrieť krémom. Na päty môžete použiť aj viac krému, pretože ide o najsuchšie miesto chodidiel. Do oblasti medzi prsty krém nenanášajte. Nohy nesmú ostávať mokré, ani medzi prstami, môže Vám hroziť vznik rôznych nepríjemných plesní. Pri kúpe obuvi sa snažte navštíviť obchod až v neskorších hodinách. Počas dňa Vám totiž nohy opuchnú, a tak budete mať zaistené, že Vás nebudú otláčať, aj keď ich budete mať obuté dlhšiu dobu. Ak nosíte v lete sandále, nezabudnite si opaľovacím krémom natrieť miesta, kde Vám topánka nohu nezakrýva. Nepríjemný zápach môžete odstrániť prostredníctvom rôznych práškov alebo sprejov, ktoré zabraňujú nadmernému poteniu. Ak však na svojich nohách pozorujete vážne zmeny, ranky či rôzne druhy plesní, vždy navštívte lekára. Ostatné nepríjemnosti môžete odstrániť prostredníctvom zaručených prírodných receptov na krásne a zdravé nohy.

Vodné kúpele pre nohy

Nohám prospievajú rôzne druhy vodných kúpeľov. Jeden z osvedčených receptov na relaxáciu a krásu Vašich nôh je zmes dvoch šálok olivového oleja, jednej šálky citrónovej šťavy, štvrť lyžičky škorice, štvrť lyžičky mlieka. Túto zmes nalejte do vaničky s vodou a namočte nohy na pätnásť minút. Nohy potom umyte mydlom, osušte a starostlivo natrite krémom. Na odstránenie zápachu je vhodný citrónový kúpeľ. Zmiešajte rovnaké množstvo citrónovej šťavy s rovnakým dielom vody a nohy namočte na niekoľko minút. Okrem odstránenia zápachu, zostanú Vaše chodidlá jemnévyhladené.

Prírodné krémy pre nohy

V pohodlí domova si môžete vyrobiť aj vlastný krém na nohy. Stačí ak v malej miske zmiešate po jednej lyžici olivového oleja, mandľového oleja a olejapšeničných klíčkov. Pridáte dvanásť kvapiek eukalyptového oleja a premiešate. Krém môžete presunúť do uzatvárateľnej nádoby a skladovať na chladnom a suchom mieste. Natierajte raz za deň na čisté a suché nohy. Okrem krémov sú vhodné aj prírodné oleje. Doprajte si každý večer masáž nôh prírodných sezamovým či horčicovým olejom v zime a počas leta chladivým kokosovým olejom. Suchejdrsnej pokožke pomôžete zmesou troch lyžíc medu a jednej lyžičky sezamového oleja. Zmes aplikujte na postihnuté miesta, nechajte pôsobiť a opláchnite.

Prírodný píling pre chodidlá

Ak sú Vaše chodidlá suché a vy cítite, že potrebujú pomoc k odstráneniu odumretých kožných buniek, pripravte si v pohodlí domova jahodový píling. Stačí ak zmiešate 8 mäkkých jahôd s dvoma lyžicami olivového oleja s jednou lyžičkou morskej soli a pol lyžičkou jemne nasekaných mandlí. Zmes vymiešajte do pasty a natrite ňou chodidlá. Masírujte pár minút, opláchnite, poriadne osušte a nakrémujte krémom. Nohy budú ako znovuzrodené. Ak sú Vaše chodidlá náchylné na mykózu, čiže rôzne plesne, môžete sa tiež obrátiť na prírodné liečivá. Proti plesniam na nohách pôsobí výborne napríklad tea tree olej, ktorý má prirodzené antimykotické vlastnosti. Stačí ak tea tree olej natriete trikrát do týždňa na postihnuté miesta. Proti mykóze chodidiel môžete bojovať aj prostredníctvom stravy. Stačí ak do jedál pridáte jeden alebo dva strúčiky cesnaku, ktorý má tiež výborné antimykotické vlastnosti.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.