Choroba mladých – Tetánia

31

Novodobá choroba – tetánia postihuje najmä mladých ľudí od 20 do 30 rokov. Nie je životu nebezpečná, ale zato veľmi nepríjemná. Častými príznakmi sú totiž bolestivé svalové kŕče, triašky a nevoľnosť. Tetánia je najčastejšie zapríčinená nedostatkom vápnika, magnézia alebo vitamínu D. V súčasnosti ju však lekári spájajú aj s neuspokojivým psychickým stavom človeka. Môže sa objaviť aj pri dlhodobom strese a v emocionálne vypätých obdobiach.

Príznaky tetánie

Jedným z najčastejších príznakov tetánie sú svalové kŕče alebo triaška. Opakujúce sa kŕče vznikajú pri nekontrovateľnom zmraštení svalov. Tetánia môže postihnúť každý sval na tele, napríklad na tvári, prstoch alebo lýtkach. Svalové kŕče, ktoré zapríčiňuje tetánia môžu byť dlhodobé a veľmi bolestivé. Kŕče sú spôsobené nízkou úrovňou ionizovaného vápnika v tele. A ak obsahuje telo vysoký obsah sodíka, začne vysielať signály do svalov, ktoré zvyšujú dráždivosť nervov a spôsobujú svalové kŕče. Hyperventilácia, ktorá je častou príčinou tetánie spôsobuje tiež tŕpnutie pier a jazyka. Ťažšími príznakmi tetánie sú nezreteľná reč, nevoľnosť,  stavy bezvedomia, vracanie, silné bolesti hlavy, zmeny nálad a správania.

Tetánia ako dôsledok hypokalcémie a hypomagneziémy

Častou príčinou vzniku tetánie je veľmi nízka hladina vápnika v tele. Odborne sa nízky obsah vápnika v tele nazýva hypokalcémia. Existuje množstvo príčin vzniku hypokalcémie. Medzi najzávažnejšie príčiny patria ťažké hnačky a ochorenia obličiek. Hypokalcémiu môžu zapríčiniť aj problémy so štítnou žľazou alebo pankreasom. Podvýživa, nedostatok vitamínu D, tehotenstvo, dojčenie, ale aj niektoré lieky sú ďalšími príčinami hypokalcémie, ktorá vedie k tetánií. Ak chceme, aby naše telo vstrebalo prijatý vápnik zo stravy, potrebujeme aj dostatok vitamínu D. Preto je potrebné, aby sa ľudia, ktorí majú nedostatok vitamínu D zdržiavali na dennom svetle a prijímali vitamín D zo slnečného žiarenia. Príčinou tetánie však môže byť aj hypomagneziéma. Tá sa vyskytuje často u alkoholikov, môže však zasiahnuť aj človeka, ktorý nepije. Nedostatočná absorpcia magnézia do organizmu sa vyskytuje u pacientov s migrénami, ochoreniami obličiek či čriev.

Tetánia vyvolaná hyperventiláciou

Nízku úroveň ionizovaného vápnika v tele zapríčiňuje aj hyperventilácia. K nej dochádza pri zrýchlení a prehĺbení dýchania, kedy sa do krvi dostáva menej oxidu uhličitého. Telo reaguje na zníženú hladinu oxidu ako na znamenie, že musí zúžiť krvné cievy a tým znížiť aj prietok krvi do mozgu. Znižuje sa úroveň ionizovaného vápnika, čím sa zvyšuje riziko svalovej dráždivosti. Hyperventilácia je často spájaná so stresom a emočne vypätými situáciami. Ak patríte k psychicky labilnejším ľuďom a často trpíte na hysterické záchvaty, mali by ste navštíviť odborného psychológa. Vaša tetánia môže byť totiž zapríčinená práve psychickými problémami.

Diagnostikovanie tetánie

Trousseauov príznak, Zdroj: http://doctorsgates.blogspot.com
Trousseauov príznak, Zdroj: http://doctorsgates.blogspot.com

 

Na diagnostikovanie tetánie sa používa takzvaný Chvostekov príznak alebo Chvostekova skúška. Lekár poklepkaním neurologickým kladivkom alebo aj prstom po tvári v priestore medzi ústnym kútikom a zygomatickým oblúkom vyvolá pohyb časti pery alebo celých úst, čela či brady.  Druhou možnosťou je skúška Trousseaovho príznaku, ktorá je oveľa účinnejšia, pretože organizmus je na ňu citlivejší. Je potrebné obopnúť pažu manžetou, napríklad prostredníctvom manžety z tlakomeru a natlakovať ju na 3 minúty. Ak pacientovi neprítomnosť prietoku krvi vyvolá kŕč svalov v dlani či predlaktí, je hypokalcemický. Krč v dlani sa nazýva kŕč pôrodníckej ruky, pretože tvar prstov pripomína ruku pôrodníka, keď rodí na svet dieťa. Pri podozrení na hyperventiláciu sa používa hyperventilačný test. Pacient sa snaží myslieť na niečo stresujúce, snaží sa zvýšiť frekvenciu dychov na 20 až 30 po dobu piatich minút. Do tejto doby by sa u chorého na tetániu mali objaviť zášklby svalov.

Ako tetánii predchádzať a čo robiť ak už ju máme?

Pri chorobách ako je táto je najdôležitejšia prevencia. Ak sa nechcete s tetániou stretnúť, musí si udržiavať zdravý životný štýl. Potrebné je mať dostatok živín, čiže jesť stravu bohatú na minerályvitamíny. Pite dostatok vody a čerstvých ovocných a zeleninových štiav. Pestujte si pozitívne myslenie a snažte sa vyhýbať stresu. Najlepšie je venovať sa zaujímavým koníčkom, chodiť na čerstvý vzduch a nezabúdajte aj na pravidelný pohyb. Ľudom, ktorí už tetániu majú by sme odporučili navštevovať rôzne relaxačné kurzy, jogu alebo meditácie, dopriať si dostatok odpočinku a zdravého spánku a do jedálnička nasadiť živiny, ktoré telu pri tetánii chýbajú. Vápnik Vám dodajú mliečne výrobky, listová zelenina, ryby, čokoláda, mak, strukoviny či orechy. Vitamín D získate zo slnka, ale aj z vaječných žĺtkov či rybacieho tuku. Magnézium sa nachádza v plnozrnných obilovinách, celozrnných výrobkoch, rôznych olejnatých semienkach, kakau, vajíčkach, marhuliach či v mandliach.

Tetánia je choroba, ktorá tak ako prišla, môže aj odísť. Práve preto sa jej hovorí choroba mladých ľudí. Objavuje sa vo veku od 20 do 30 rokov, no po čase sa väčšinou zmenou životosprávy sama zase stratí. Ak sa však nesleduje a nelieči, môžu byť svalové kŕčky, nevoľnosti a tŕpnutia končatín a tváre pre Váš život veľmi nepríjemné.

Zdieľať.

O autorovi

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.

 • Rs General01

  Dobry den, rad by som vedel ako by sa mal liecit tento syndrom? Pisete, ze ked sa syndrom nesleduje a nelieci, moze byt pre zivot cloveka velmi neprijemny, preto automaticky ma napada otazka, ako sa tento syndrom lieci. V akej studii bolo zistene, ze je to choroba mladych ludi, a po zmene zivotospravy sa vacsinou syndrom strati? Dakujem za odpoved.

  • liviab

   Dobrý deň,
   syndromu sa hovorí choroba mladých, pretože najviac postihuje jedincov okolo 30tky. Je tomu tak najmä preto, že v tomto veku je človek najviac pracovne vyťažený a nedáva si na svoju životosprávu taký veľký pozor. Na ochorenie určite existujú lieky, ale v tomto smere by som určite na Vašom mieste navštívila odborníka – neurológa, ktorý Vám túto diagnózu môže vyvrátiť alebo potvrdiť. A liečba by nasledovala podľa jeho inštrukcií. Nie u každého sú symptómy rovnaké a ochorenie nemusí mať rovnaký vývoj, respektíve nemusí natoľko narúšať jeho život.

  • liviab

   Informáciu, že: „Častěji jsou postiženy ženy než muži, vždy však jde o mladé jedince nejčastěji mezi 20–30 lety věku.“ som získala z príspevku MUDr. Zbyňka Mlčocha.

 • Masielko27

  som tetanik a mam nejake vyhrady ku clanku:
  1. jedina ucina metoda zistovania tetanie je test EMG, ostatne je odhadom a usudkom lekara….
  2. mam informacie z viacerych zdrojov, ze tetania v cloveku je a len sa moze a nemusi hned prejavit- je znacne mnozstvo ludi, co im diagnostikuju tetaniu a nijake priznaky pritom zatial nemali a prejavila sa po rokoch…..
  3. liecba tetanie je otazna…kedze existuje aj akutny nedostatok mineralov, ten sa da napravit, ale tetania je chronicke ochorenie, tetnici si doplnaju mineraly v maxi davkach kludne roky…….skutocne nasadene lieky su antidepresiva, antiepileptika, antipsychotika, ktore vsak nemaju v letaku ziadnu zmienku o liecbe, ide skor o zabavenie pozornosti od vnimania vlastneho tela……vsetky lieky ktore sa nasadzuju typu betablokatory ale aj vyssie spomenute len potlacuju prejavy priznakov…..otazka pre kazdeho tetanika na zamyslenie, ci je ochotny brat tie lieky s vedlajsimi ucinkami(synteticke, toto zdrava strava nie je :)) cely zivot alebo sa s tym nauci zit…..
  4. tetania postihuje aj aktivnych ludi, co maju roznorode zaluby, pestru stravu, pohyb…..clovek sa tym moze upokojovat, ventilovat stres, nabudit pohodu, ale nelieci to 🙂 

  • liviab

   Ďakujeme za Váš názor a nové poznatky!

  • Jana Adamusova

   Zdravím Vás! :-)))
   TETANII jsem úspěšně ze svého života NAVŽDY ODSTRANILA a tyto informace si prostě nemohu nechat pro sebe!!! :-)))
   Tak pokud máte zájem zašlu Vám svůj příběh, jak se mně to povedlo, protože TAJEMSTVÍ ZDRAVÍ je v našich STŘEVECH a já našla toho pravého doktora „HOUSE“!!!!!
   Těším se na odpověď a mějte se hezky slunečně! :-)))
   Jana Adamusovájana.adamusova@tiscali.cz

   • Andrea

    Dobrý den chcela by som Vas poprosit ako ste sa zbavili tetanie? Dakujem pekny den Aja

 • Laco

  Tento článok musel opísať nejaký trulo z informačného letáku o tetanii z 90tych rokov 20teho storočia…

  • liviab

   Informačný leták z 90tych rokov sme k dispozícií nemali, ale ďakujeme za Váš názor.

 • Smajlik017

  aj ja mám tetániu už pár mesiacov a berem antidepresiva kvapky na ukludnenie magnesium aj ta mi to nepomáha zachvaty mám stale skoro dennen ale už viem čo sa deje smojim telom a snažim sa  byt kludná dychat do sačika už nechodim na pohotovost ako na začiatku tam s tým aj tak nič nespravia, aj ja som počula že je to chronike niekedy máte lepšie obdobie niekedy horšie…takže je to nahovno diagnoza…

  • Jana Adamusová

   Zdravím Vás! :-)))TETANII jsem úspěšně ze svého života NAVŽDY ODSTRANILA a tyto informace si prostě nemohu nechat pro sebe!!! :-)))Tak pokud máte zájem zašlu Vám svůj příběh, jak se mně to povedlo, protože TAJEMSTVÍ ZDRAVÍ je v našich STŘEVECH a já našla toho pravého doktora „HOUSE“!!!!!Těším se na odpověď a mějte se hezky slunečně! :-)))Jana Adamusovájana.adamusova@tiscali.cz

  • Daniela

   kup si knihu 5 tibetanov a zacni to cvicit , mozno pomoze

 • Surinova A

  Práve včera mi neurologička diagnostikovala tetaniu, je pravda,že ju u mna spôsobilo totálne vyčerpanir organizmu a hlavne prepracovaniosť, tiež som bola u psychiatra, bo stavy depresie, nervozity, predpísal antidepresíva, liek na spanie po ktorom som dva dni nespala, tkže ho ani neberiem, nie je to vôbec príjemné, ale asi sa s tým naiučím žiť, no podotýkam, že mám 51 rokov takže asi to nieje len choroba nmladých

  • Daniela

   presne tak to je, tetania je skor psychicka -prepracovanost, nervozita, stres, nevyspatost,nie prave prijemna atmosfera v rodine, tazoby na pleciach ako uvery, hypoteky……
   je to prepracovanost organizmu z psychickej stranky,ked organizmus dava vysoke obratky na ukor svojho zdravia, co sa najprv prejavi vo psychickej a neskor aj vo fyz podobe… Kedze mate uz po 50tke, asi ste aj v obdobi menopauzy, cize vtedy je to aj taka vyssia zataz pre zensky organizmus….. treba to prekonat napriklad tym, ze sa odreagujete od prace, venujete aj cas sama sebe, vychadzka do prirody, sauna,….ale hlavne nezacnite s antidepresivami, lebo potom o par rokov budete mat doma celu vzorku antidepresiv…. dajte si radsej caj z materinej dusky alebo pamajoranu…

 • hypochonder

  Piatok mi neurologička giagnostikovala tetaniu.Po 10 rokoch vyšetrení od výmyslu sveta som konečne našiel neurologičku ktorá mi spravila EMG.Problém je v tom že lekári skôr hovoria o syndróme než o chorobe a aj tak k tomu pristupujú.Mne povedala že si mám všetko naštudovať na internete.Prvou príčinou je zlá životospráva a stres.Na to lieky nejestvujú,Samozrejme dostal som oblbovaky a o 3 mesiace kontrola.Tak uvidim…

  • Jana Adamusova

   Zdravím Vás! :-)))TETANII jsem úspěšně ze svého života NAVŽDY ODSTRANILA a tyto informace si prostě nemohu nechat pro sebe!!! :-)))Tak pokud máte zájem zašlu Vám svůj příběh, jak se mně to povedlo, protože TAJEMSTVÍ ZDRAVÍ je v našich STŘEVECH a já našla toho pravého doktora „HOUSE“!!!!!Těším se na odpověď a mějte se hezky slunečně! :-)))Jana Adamusová
   jana.adamusova@tiscali.cz

   • skavja

    dobrý deň, a aký je ten zázračný liek na tetaniu? ja mám problémy už vyše dvoch rokov.

  • Daniela

   Na to lieky neexistuje, dolezita je zivotosprava a vnutorna rovnovaha…… Oblbovaky? hehe iba biznis pre farmaceuticke spolocnosti… Ked si budes verit a chciet,zmenis zivotospravu, vyriesis psychicke zalezitosti,zacnes sa venovat napr joge alebo cviceniu 5tibetanov….tak to prekonas bez oblbovakov,na ktorych nasledky by si potreboval zase nejake nove oblbovaky a takto dookola

 • Lububu

  aj ja mam tetaniu prvy rok..mam obdobia ked o nej neviem, a obdobia ked ma kosi kazdy den…co mozem odporucat, su pravidelne relaxacne dychove cvicenia pocas dna, uvolnit a ono to ustupi..Nadychnut sa do brucha, chvilu drzat dych a pomaly vydychovat.. Mne to pomaha, uvolni ma to..ked nastupuje zachvat.  Skuste..

  • Daniela

   5 tibetanov, alebo joga,

 • KenBlock_43

  ahojte, dnes rano som vstala s totalne strpnutou lavou castou tvare, ale len tou lavou, inac vsetko v pohode, ziadne bolesti ani krce, len pocit ako by mi niekto pichol injekciu na umrtvenie tvare, uz sa mi to raz stalo, ale preslo to, tak som tomu nevenovala velku pozornost, no  dnes to trva cely den a ja neviem co stym. Ani neviem ci to moze byt tetania, kedze vsade sa pise, ze sa to spaja skor s krcmi a tie ja nemam, nemam pocit unavy a ani nezvraciam, len to trpnutie. Vie mi niekto pomoct?

  • džandí

   strpnutie lavej casti tvare moze byt priznak SM (sclerosis multiplex), bacha na to! Niekedy to prejde v priebehu par dni same od seba – ako pises :/ Mam kamosku, ktorej to preslo az po dvoch mesiacoch… nasli jej 3 loziska v chrbtici – SM ako vysita. V mladsich rokoch dost humplovala svoje telo ako mnohi mladi ludia (caste zurky, alkohol,…), zabrat jej dalo aj tehotenstvo a porod, v sucasnosti je stabilizovana – nie liekmi. Pokial viem, konzultovala tie nemedicinske riesenia cez bioporadnu… o.i. presla na vyrazne zdravsiu stravu (ale nie extrem) a nasla svoju cestu.

 • Marcela Krajčíková

  Aj mne po 6 rokoch behania po dr., som išla sama od seba neurologičke-prvý krát,nikto ma tam neposlal predtým…neskutočne vela vyšetrení som absolvovala…a nikto mi nič nikdy nezistil..a stale sa mi vracali stavy,keď som bola uplne mimo a čakala kedy mi to prejde…zima,triašky,teploty okolo 35,3 C,mravčenie okolo ust a ťažký jazyk,hlavne žalúdok a celkovo unavená,a najviac ma desilo keď mi začali nohy ,,skákať,,silne svalové sťahy na nohách-potom som mala aj dva tri dni ťažké nohy ako svalovicu-nechutné…a ešte vkuse som zývala celý deň-nedalo sa to ovládať-až ma sánka z toho bolí…takže takto-hroznééé,a nikto mi nikdy nevedel pomoct,dr.ma posielala väčšinou gastroenerologovi-hadice do žalúdka aj 7 krat za 6 rokov,a neg….a idem neurologičke a ona mi určí diagnozu-tetánia…niekedy som to mávala 3-4 krat do roka 2-3 dni,a teraz to mávam aj pár krát do mesiaca…CHCEM SA TOHO ZBAVIŤTTT…a začalo mi to všetko pri druhom tehotenstve…čo to vyvolaloo???,a kedy sa toho zbavím…nechcem jesť oblbováky,mam dve deti,a je to hrozné sa pred nimi pretvarovať a premáhať…prvý krat som si dnes dala lexaurin…ale som sa rozpísala…pekný deň

  • Jana Adamusova

   Našla jsem doktora „HOUSE“ a jeho super metodu analýzu prvků z vlasů a byla bych moc ráda, kdyby i Vám a dalším nemocným se vrátily úsměvy na Vaše tváře!   :-))) 
   A protože si přejeme hlavně hodně, hodně ZDRAVÍ a máme ve svém okolí mnoho nemocných – v rodině, dětí, přátel a známých – posílám Vám ty informace v podobě odkazu se stručnými informacemi, jakým způsobem je možné si zdraví chránit. Mám to vyzkoušeno na vlastní kůži (tedy vlasech) a opravdu to skvěle funguje! :-))) Naše organismy mají totiž neuvěřitelné regenerační schopnosti! :-))) Jsem již 1 rok a 1/4 bez potíží, tak si to fantasticky užívám, pracuji, podnikám, bavím se atd. atd. atd. je to fakt bomba, tak pokud máte ve svém okolí nemocné, tak jim pošlete také dárek v podobě těchto informací. TAJEMSTVÍ ZDRAVÍ je v našich STŘEVECH a také správném ZAMĚŘENÍ! :-))) 

   Nejsem sice doktorka, i když už mně tak někteří lidé z legrace říkají, ale nikdo nepotřebuje lékařský titul k tomu, aby pochopil a zjistil, jak fungují živé organismy. Bojuji s živly i doma, matka je na silných návykových lécích, které jí samozřejmě ničí zdraví a moje sestra doktorka bez atestace ji v tom podporuje, sama totiž pracuje ve Státním ústavu kontroly léčiv, bohužel ji to živí a má strach, že by přišla o práci. Je to vše podivně propojeno s dlouhodobě nefungující ekonomikou. 

   2 roky jsem hledala pomoc ve zdravotnictví, ale musela jsem si pomoci sama svým rozumem, vlastními pocity, informacemi ze ZŠ a NAKONEC mně pomohla MATKA PŘÍRODA a skvělý pan doktor „House“!!! Nikdy nebudeme roboti, ani stroje, chemie, STRES a špatný životní styl nás totiž ničí na každém kroku. Naštěstí vždy existují záchranné mechanismy a v oblasti zdraví je to nejen správná výživa, je potřeba vyživit buňky, protože lidé nemají čas si hlídat své stravování a v našich potravinách, které jsou nám předkládány a s velkou chutí je konzumujeme, je chemických přísad velké množství. V minulosti jsme naučili naše děti říkat na jídlo fuj a většina potravin bohužel fuj v dnešní době je. 

   Na níže uvedeném odkazu jsou stručné info o analýze prvků z vlasů, která je v současné době nejvhodnější metodou, jakým způsobem zjistit, které prvky v lidském organismu chybí, protože v krvi funguje regulační mechanizmus (HOMEOSTÁZA) a pro nás lidi jsou laboratorní výsledky krve o hodnotách jednotlivých prvků, ale hlavně o jejich vzájemných poměrech (tak jak to funguje v přírodě), velmi pozdní informací o stavu našeho organismu, protože v případě nedostatku nebo přebytku již nastávají chronické změny v podobě různých onemocnění a lékaři běžně říkají, ale krev máte v pořádku, nic se neděje, jen to budeme hlídat. Pochopila jsem, že to ve své profesi lékaři nemají lehké, protože jejich způsob práce je řízen farmaceutickým průmyslem a jejich Hippokratova přísaha tak přestává mít ten pravý význam lidskosti. Nemůžeme přece léčit příznaky chorob, je nutné zjistit a léčit příčinu. 

   Je to vše velmi jednoduché, jen je potřeba si na sebe udělat čas, vyzkoušela jsem analýzu prvků z vlasů včetně doporučení od skvělého gastroenterologa MUDr. Jaroslava Orlíka na vlastní kůži a také včetně pití vodičky a moje prý nevyléčitelná choroba – tetanie – je pryč!!!, navždy jsem ji ze svého života odstranila!!!!!!! :-)))) Bolely mne všechny svaly a klouby, projížděla mnou neustále elektrika, protože jsem měla ve tkáních nedostatek hořčíku (magnezium), po dlouhodobém náročném období (práce, zkoušky, rodina apod.) jsem vyčerpala své zdroje. Vnímala jsem se už jako auto, které má nesprávné palivo, a proto se mu zadřel motor. Byly to opravdu velmi nesnesitelné bolesti, myslela jsem, že ochrnu, a všichni hovořili o invalidním důchodu. Všichni mně říkali, že ať neblázním, ale já jsem chtěla být zdravá, za každou cenu jsem se chtěla vyléčit a hledala jsem tu správnou cestu, což jsem považovala za vhodné a normální. Nechtěla jsem se s nemocí vůbec smířit a vyrovnat, jak mne všichni v okolí včetně lékařů přesvědčovali a ono se mně povedlo se uzdravit ! :-))) A proto toto doporučuji dále, tyto informace si totiž nemohu nechávat jen pro sebe, kolik lidí jsem potkávala v nemocnicích, slyším o nich v televizi, píšou o nich v novinách a časopisech, máme nemocné lidi ve svém příbuzenstvu, nemocné děti, přátele a známé, jsem vlastně povinna toto dále rozšiřovat, protože to tak skvěle funguje!!!! Po dlouhých měsících plných bolestí a přežívání jsem opět šťastná a přímo nadšená nejen tímto skvělým experimentálním objevem!!!!!! :-))) Naše organismy mají totiž neuvěřitelné regenerující schopnosti! Jen je nutné zaměření!!! 

   Vyzkoušela jsem mnoho různých terapií – léčitelé, akupunktura, kryoterapie, samozřejmě různých bolestivých vyšetření – lumbální punkci, kolonoskopii a pod. a také jsem vyzkoušela i URINOTERAPII, tzn. že jsem 2 dny pila svou vlastní moč, 1. den byla velmi slaná – mnoho uzenin ve stravě apod., 2. den jsem jedla jen zeleninu, tak byla moč bez pachu a příchuti, jako voda, ještě jsem ji vychladila, tak to bylo přijatelné, ale hned v zápětí jsem pochopila, že pokud to magnézium v mém organismu nebylo, tak mně tato metoda vyléčit NEMŮŽÉÉÉÉÉÉÉ!!!!!!!!! :-)))))))) 

   Tou analýzou vlasů se ještě zjistilo, že mám nedostatek železa, protože jsem každý měsíc hodně při menstruaci krvácela, gynekoložka mně jen říkala, že tak krvácí každá 2. žena a mně se ta krev vejcovody dostávala do břicha a měla jsem srostlé orgány v břiše, tzv. zabetonované!!!! Proto jsem měla i nutkavé nucení na močení, při pohledu do močového měchýře samozřejmě nebylo nic vidět a já byla opět simulant! :-))) Tato nemoc se nazývá endometrióza, a je hodně bolestivá, protože v každém srůstu probíhá taktéž menstruační cyklus a já v době menstruace byla ještě více paralyzovaná. A teď jsem si vysledovala, že pokud nejím sladké, tak ani tolik nekrvácím!!! :-))) 

   http://www.tajemstvivlasu.cz/analyza-prvku-ve-vlasech/ 

   Lékárny dostaly zřejmě takový název proto, že by se lidé již při procházení kolem měli leknout, že se tam v těch krabičkách prodávají nežádoucí účinky a my pacienti jsme jen bezbranní pokusní králíci. 

   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/117225-virapen-farmacie-je-byznys-jako-kazdy-jiny/ 

   http://www.zlocz 

   Tak se prosím na to podívejte, posílám ještě další info o základu života na Zemi (voda – H2O) od jednoho již nežijícího lékaře, tak si prosím udělejte názor. 

   http://tachyon-ostrava.webnode.cz/news/o-vode-jinak-nez-jsme-zvykli/ 

   Další konkrétnější informace Vám podá ten pravý pan doktor „HOUSE“ :-))) protože má s tím dlouholeté zkušenosti, a jako gastroenterolog dobře ví, v které době dne se všechny živiny nejlépe vstřebávají. Knihu o analýze prvků z vlasů Vám mohu i zapůjčit. 

   Poprvé jsem si nechala analýzu vlasů provést levnější formou – neúplná varianta, bez odborného doporučení a s výsledky jsem chodila k lékařům, kteří se na mne dívali, že jsem spadla z višně, neuměli s tímto pracovat, nikdo je neučil vyživovat organismy, jen podávat léky!!!!! Tak jsem si analýzu vlasů nechala provést přes pana doktora Orlíka včetně určení mého metabolismu a dalších odborných doporučení a mé uzdravení je super výsledek! :-))) A na tomto příkladu se taktéž potvrdilo pořekadlo, že když dva dělají totéž, není to totéž!!!!! Investice do zdraví byla, je a bude stále ta nejlepší investice! 

   Je třeba zkrotit své chuťové buňky, vrátit se zpět k základům života: pít převážně vodu, pouze ona tekla kdysi v pravěkých řekách, jíst minimum cukrů, které se skrývají i v každém upraveném jídle, nejíst jídlo z upravených polotovarů a ještě je důležité dýchat čistý vzduch!!! V každé oblasti života jsou vždy důležité kvalitní vstupy, aby mohly být také kvalitní výstupy!!! :-))) Já tímto režimem i hezky zhubla, už mám i pochvalné pohledy i osobní uznání, jdu příkladem ostatním, sledují mne co jím a také začínají pít vodu. Dokonce i můj nynější praktický lékař mne před nedávnem na preventivní z&aacu;
   te;vo 
   dní prohlídce chválil, byl ze mne mile překvapen a udiven, protože před 1 rokem a 1/4 mně chtěl vypisovat důchod, ale já jsem chtěla být zdravá. Věděl, že jsem si nechala provést analýzu prvků z vlasů a stále suplementuji. Sám totiž razí tento přístup, je to na něm i vidět, kdybych k němu chodila dříve, nemusela jsem se 2 roky, vlastně déle, trápit. Ale můj 1. pan doktor v mé neschopence na mne neměl čas, protože se zabýval svým vlastním psychofarmaceutickým byznysem a 2. paní doktorka mne trápila jen akupunkturou, tím se také žádný hořčík do tkání nepřivede. 

   Lékaři mně předepisovali různé druhy antidepresiv, antirevmatik a syntetické (uměle vyrobený) Magnesium Lactici, který se mně nevstřebával a ještě ve špatném dávkování i dobách užívání (3x 2 tbl.) a MUDr. Orlík se mnou udělal test, kdy jsem to Magnesium Lactici vzala najednou dle obsahu Mg a správné doby vstřebávání, a bylo mně z toho strašně špatně, moje potíže se zvýraznily a byla jsem z toho 2 dny ospalá a apatická. Synteticky vyrobené vitamíny se v našich organismech špatně vstřebávají, protože jsou navíc blokovány chemicky upravenou stravou a léky. 

   Budu ráda, když mne pak napíšete svůj názor, ať se Vám daří a mějte se hezky slunečně! :-))) 

   A do nového roku 2013 Vám přeji hodně ZDRAVÍ, štěstí, lásky, rodinné pohody, pracovních úspěchů, splnění všech přání a ať Vás nikdy neopustí Váš anděl strážný! :-))) 

   S největší úctou a pokorou k životu 

   Jana Adamusová 
   jana.adamusova@tiscali.cz

   P.S.: A ještě pluji na vlnách hesel pozitivní evoluce, byla jsem totiž na setkání s miliardářem Karlem Janečkem, který nás všechny chce probudit z té apatie a skepse, chce odstranit úpadek morálních hodnot, je to velmi důležité pro další správný vývoj naší společnosti, tak pokud se pro to také rozhodnete, je možné všechny ty propagační materiály získat na dalších pozitivních místech, je skvělé se pozitivně nakazit :-))) 

   http://www.vlnyevoluce.cz 

   http://www.pozitivnievoluce.czVíce zde: http://jaatetanie.webnode.cz/kniha-navstev/Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz

   • Bapsi

    tolko textu… a ja som vobec nepochopila, ako si sa zbavila tetanie. Cize, ako?

  • Zuzana Korbelova

   Aho Marcelka, mám tri deti a tetániu som dostala, keď mal Michal/tetí potomok/ 9 mesiacov. I keď príznaky som mala už pár mesiacov pred tým/závrate, pri predýchaní sa krútenie hlavy zhoršovalo/. Podotýkam, že deti sa nám narodili v priebehu troch rokov. Na pokraji vyčerpania som sa vybrala k lekárovi, počas cesty v aute som dostala ukážkový záchvat – pôrodnícka ruka, stŕpnutý jazyk, nohy k hrudi.. Potom sa príznaky prejavovali podobne ako u teba/zima, zívanie, kŕče, tŕpnutie rúk, nôh, búšenie srdca, nedokázala som dýchať, ani komunikovať, príjmať stravu..liečba – oblbováky, magnézium, vrecúško na dýchanie…príčinu nik neriešil,..je pravda, že ich môže byť veľa/ja osobne mám problém so štítnou žľazou, stredne ťažkú anémiu, bol tam aj nedostatok spánku a vyčerpanie, spúšťač môže byť aj tragická udalosť v rodine/priatelia, strava, vírus, preháňanie a vracanie .. oblbováky nejem, travlo dlho, kým som sa pozviechala, asi pol roka, občas sa to vráti, vtedy veľa spím, oddychujem, pijem minerálky – Magnéziu, vynechám kávu…Ak by si sa cehla niečo opýtať, napíš,  pri tejto chorobe je veľa otáznikov..pekný deň…

   • Daniela

    mozno je to aj dedicne a najvacsi spustac je stres….

  • Daniela

   pri tehotenstve adojceni su zeny na to najviac nachylne lebo stracaju vapnik horcik fosfor
   treba uzivat magne B6

 • valentinus

  mne to zistili na vojne mavam časte migreny už od detstva, krče už nemavam ,mam problemi so štitnou žlazou ,mam stres vpraci  každy den.Malo spim unava ,unava unava ale aj tak fungujem každe rano vstavam o 5.00 MAGNEZIUM a fungujem 8 až10 hod .Nepijem nefajčim žiadna kava da sa to zvladnuť mam vela koničkov tak nemam čas myslieť na choroby. Su ludia čo su na tom horšie .raz sme hore raz sme dole.tak sa snažme držať čo najdlhšie hore!

 • Lenka Ďurčeková

  zo zvedavosti som si vyhladala o tejto chorobe-spominala sa v jednom prispevku,a to cumim…lebo zistujem ze asi aj ja som tetanicka…migreny,busenie srdca,trpnutie…..tusim sa dam vysetrit.a rozbor z vlasov tiez urcite.

 • maja:)

  ahojte, ja mam ten isty problem, mam dcerku 2,5 roka, a doteraz som ju dojčila, mala som 5.11. 2014 autonehodu a odvtedy sa to vsetko este zacalo, zacali mi brniet ruky a nohy, po chrbte mravencenie az do hlavy,. Chodila som na guajacuran infuzky, avsak som skolabovala pretože ten znizuje tlak. Nemozem ani magne B6 znizuje tlak. Už mi aj volali RZP, a som z toho hotova. Vcera som mala hyperventilaciu, nedokazala som dychat…ako by sa mi kyslik nedostaval do hrude+ tlak+ trpnutie noh a ruk… uz druhy tyzden príznaky ukazuju na tetaniu, co mi aj lekar napisal , tetan. syn. alebo nadstavba?? nechapem… clovek ma pocit ze umiera a lekari to ani neriešia….:( pomozte mi..:(