Zdravé a krásne pery

0

Podobne ako pokožka na ostatných častiach tela, ani tá na perách nedokáže vyprodukovať dostatok prírodných olejov na ochranu proti nízkej vlhkosti a studeným vetrom. Vzhľadom k zmenám počasia alebo životnému štýlu, ktorým žijeme, môžu byť ovplyvnené aj pery. Počas takýchto zmien môžu popraskať, zosušiť sa či ošúpať. Ako si však zachovať pery stále zdravé a krásne?

Prečo sa naše pery poškodzujú?

Dôvodov, ktoré spôsobujú vysušovanie pier je mnoho. K popraskaniu a vysušeniu pier môže dôjsť pri zníženej úrovni vlhkosti v pokožke na peráchokolo pier. Dermálna vrstva povrchu pier je dehydrovaná a pery sú tak náchylnejšie k praskaniu a šúpaniu. Existujú však aj iné dôvody nepekných pier. Veľa ľudí ma tendenciu si počas nervozity pery oblizovať. Vtedy však pery tiež trpia, praskajú a vysušujú sa. Dôvodom suchosti pier môže byť aj alergická reakcia na určitú potravinu či bylinku. Pri alergiách sa často k suchosti pridáva aj začervenanie v okolí pier. Popraskané pery sa môžu objaviť aj ako dôsledok dlhodobejšieho pobytu na slnku. Tu sa však dá pomôcť používaním balzamomUV filtrom. Naopak zimné obdobie môže taktiež popraskať Vaše pery, hlavne keď je vonku chladný vzduch. Na pery však zle pôsobia aj chemické kozmetické prípravky, rôzne druhy infekcií, lieky, časté používanie mydiel, nedostatok vitamínu A, B a C či fajčenie.

Kedy je potrebné zasiahnuť?

Z času na čas sa každý z nás stretne so suchými perami. Ak však suchosť neustupuje ani po pravidelnom použití balzamu na pery, poprípade sa pridáva strata vlhkostiústach, krvácanie či bolesti, niečo nie je v poriadku. Dôležité je si pery neoblizovať. Myslíme si, že olizovanie pery hydratuje, ale opak je pravdou. Môže to zhoršiť ich stav. Okrem kvalitného balzamu si môžete pomôcť prostredníctvom domácich receptov na poškodenú pokožku pier. Okrem balzamu je vhodná aj kozmetická vazelína. Lekársky balzam by ste mali použiť v prípade alergie alebo oparu, ktorý je zapríčinený vírusom herpesu. Alergiu Vám môže zapríčiniť aj zubná pasta či ústna voda, preto je potrebné po alergickej reakcii navštíviť lekára a tieto prípravky vymeniť.

Prvá pomoc pri popraskaných perách

Dôležitá je prevencia. Snažte sa používať balzamy, ktoré neobsahujú rôzne chemické látky a farbivá. Balzam by nemal byť ochutený, aby Vás nenútil sladkú vrstvu oblizovať. Ak už pery popraskajú, snažte sa ich v pravidelných intervaloch natierať kvalitným balzamom. Počas zimy si pery chráňte šatkou alebo šálom proti chladu. Popraskané pery môžu byť zapríčinené aj suchomdomácnosti. Zvýšte vlhkosť zvlhčovačom alebo vyvešaním mokrých uterákov na radiátoroch. Môžete však vyskúšať aj množstvo domácich prostriedkov na liečbu suchých pier.

Prírodné prostriedky na popraskané pery

Ak sú Vaše pery pravidelne vysušené, musíte začať s liečbou zvnútra. Dôležitý je zvýšený príjem tekutín, najmä vodynesladených nápojov. Voda zvnútra hydratuje aj Vaše pery. Pomôcť Vám môže aj zeleninový hydratačný zázrakuhorka. Stačí si pár plátkov položiť na pár minút na pery. Rovnako dobre ako uhorka Vám poslúži Aloe vera alebo gél vyrobený z tejto bylinky. Ak potrebujete odstrániť nepekné šupinky na perách, môžete použiť soľný kúpeľ, ktorý nanesiete na zubnú kefku a pery premasírujete. Ako píling môžete použiť aj roztlačené jahody. Po pílingu vždy pery natrite hrubou vrstvou balzamu. Nezabudnite pri líčení pier, vždy použiť podklad pod rúž či lesk. Balzam pod rúžom zabráni vysúšaniu, podráždeniu a nedovolí chemickým látkam v rúži dostať sa priamo k perám. Väčšie množstvo rúžu či lesku môže zablokovať póry na perách. Nezabudnite však ani na stravu. Okrem zvýšeného pitného režimu je dôležité konzumovať potraviny bohaté na vitamín A, ako napríklad mrkvu, paradajky, strukoviny, zelenú listovú zeleninu a celozrnné výrobky. Vhodné je tiež doplniť vitamín Bželezo.

Vyrobte si domácu masku

Popraskané pery môžete zachrániť aj prostredníctvom kvalitnej domácej masky. Vytvorte si zmes zo smotany, šťavy z limetiekmedu. Pery zostanú hydratované a ožijú. V kozmetickom priemysle sa často ako prostriedok na hydratáciu používa kakaové maslo. Samostatne ho môžete použiť aj vy na svoje pery. Do Vašej prírodnej masky môžete použiť aj med. Je vyživný a zabraňuje vysúšaniu pier. Vlhkosť Vám navráti aj glycerín či olejpšeničných klíčkov. Ak do masky zamiešate kašu z papáje, udržíte ich príjemne mäkké a vláčne. Na pery výborne pôsobí aj zmes okvetných lístkov ružemlieka. Ruže tiež udržujú prirodzenú ružovosť pier.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.