Liečivé jarné kvietky – podbeľ a púpava

0

Spolu s príchodom jari nám začínajú kvitnúť aj prvé jarné liečivé bylinky. Takmer na celom území Slovenska rastú dve žlté liečivé bylinky – podbeľ a púpava. Obe sa vyskytujú v hojných množstvách a obe Vám môžu pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch. Stačí ich len pozbierať, nasušiť a prečítať si v našom článku, na čo všetko ich môžete využiť.

Podbeľ lekársky

Malé žlté kvietky podbeľa môžete zbadať zavčasu na jar takmer vo všetkých oblastiach Slovenska. Naše staré mamy mu v minulosti vymýšľali rôzne názvy, zachovali sa napríklad ľudové názvy konské kopyto, matkino líčko, podbiel, podbelie či podkovka. Angličania ho prezývajú aj býčia nôžka. Najčastejšie ho nájdete rásť na lúkach, poliach, pri cestách, rastie vo vlhkom, ale aj suchom prostredí. Podbeľ je obľúbený u včiel, je výrazne medonosný. Okrem Slovenska sa vyskytuje takmer v celej Európe, Ázii, Severnej a Južnej Amerike.

Liečivé účinky podbeľu

Z podbeľu je možné využiť ako prírodný liek takmer všetko. Zdraviu prospešné sú kvety, listy aj koreň rastlinky. Podbeľ obsahuje sliz, horké glykosidytriesloviny, ktoré zabezpečujú bylinke protizápalové účinky. Koreň podbeľa obsahuje aj alkaloidy, ktoré majú nepriaznivý vplyv na pečeň. Preto by ste odvary z koreňa nemali užívať dlhodobo. Čaj z kvetov tejto bylinky má najväčšie zdravotné prínosy pri liečbe kašľa. Už samotný latinský názov rastlinky, Tussilago, znamená „rozptyľovač kašľa“. Už naše staré mamy zbierali podbeľ, aby im nasušený v zimných mesiacoch pomáhal z rôznymi respiračnými ochoreniami. Podbeľ môžete použiť aj pri ochoreniach ako sú astma, bronchitída, čierny kašeľ, zápal priedušiek či laryngitída. Ďalšie využitie našiel v kozmetickom priemysle. Kvety obsahujú liečivé látky, ktoré poskytujú úľavu od kožných problémov. Kvetové obklady Vám pomôžu pri liečbe ekzémov, vredov či zápalov kože.

Púpava lekárska

Mnohí z náš považujú púpavu za burinu, ktorá rastie takmer všade a je vhodná akurát tak na vitie vencov. Veľmi sa však mýlite. Púpava aj keď rastie takmer na každej lúke, poli, popri cestách, ale aj v mestách pred činžiakmi, je v mnohých smeroch liečivá. Kvitne rovnako ako podbeľ, počas jari v aprílimáji. Z rastlinky sa využívajú kvety, listy aj koreň. Staré babičky poznajú púpavu aj pod ľudovými názvami pumpava, pampuliška, mlieč či leví zubec. Púpava je bohatá na vitamíny B, C a D, na železovápnik a obsahuje vysoké množstvo inulínu, čo je užitočné pre diabetikov. Kvety sú výborným zdrojom lecitíánu a živín, ktoré zachovávajú funkcie mozgu a spomaľujú starnutie mozgu. Obsahuje tiež triesloviny, živicu, kyselinu kremičitú, luteolín či sliz.

Liečivé účinky púpavy

Látky, ktoré obsahuje púpava sa už stáročia využívajú na liečbu rôznych ochorení. Jej najväčší prínos vidia bylinkári najmä pri liečbe pečeňových ochorení. Vitamín C a luteolín chránia pečeň pred starnutím a zabezpečujú jej plnú funkciu, iné látky zase zabraňujú krvácaniu v pečeni a udržujú správny tok žlče. Púpava je bohatá na vápnik, čo zabezpečuje správny rast a pevnosť kostí. Bylinkári využívajú púpavu aj pri liečbe cukrovky. Šťava zo stoniek stimuluje produkciu inzulínu z pankreasu, a tým pomáha udržiavať nízku hladinu krvného cukru. S cukrovkou je spojená aj diuretická vlastnosť púpavy. Prostredníctvom častého močenia sa z tela dostáva prebytočný cukor a zabraňuje sa aj vzniku obličkových kameňov. Púpava tiež čistí močové cesty od toxínov. Dezinfekčné vlastnosti púpavy sú zase využiteľné pri zabraňovaní vzniku mikroorganizmov v močovom systéme. Púpavové čaje môžu byť nápomocné aj pri liečbe žltačky. Ak trpíte na vysoký tlak, aj púpava Vám môže pomôcť k jeho zníženiu. Prostredníctvom častého močenia, sa Váš tlak aj cholesterol zníži. Veľmi dobre pôsobí púpava aj na tráviaci systém človeka.
Púpava pomáha aj pleti

Púpavová šťava alebo púpavové mlieko, ktoré vyteká z jej stoniek je účinná pri liečbe rôznych kožných ochorení, ktoré sú spôsobené plesňovými alebo mikrobiologickými infekciami. Mlieko z púpavy je veľmi účinné napríklad pri liečbe pásového oparu či ekzému. Vždy sa však vyvarujte kontaktu mlieka s očami! Púpava sa využíva v kozmetickom priemysle na liečbu akné. S touto kožnou nepríjemnosťou sa stretávajú najmä mladí ľudia počas dospievania. Púpava dokáže upokojiť nadbytočnú tvorbu hormónov, ktoré spôsobujú vznik akné. Táto čarovná bylinka tiež zvyšuje potenie človeka a rozširuje póry, čo má za následok rýchlejšie odstraňovanie toxínov z tela. A ešte posledná pozitívna vec o púpave. Milé dámy, pomáha aj pri chudnutí. Diuretická vlastnosť púpavy zabezpečuje časté močenie, čo znamená, že čím viac močíme, tým viac vodytuku sa z tela stratí. Niektoré štúdie uvádzajú aj pozitívny vplyv púpavy na liečbu rakoviny.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.