Tipy ako udržať naše vlasy zdravé

4

Vlasy sú korunou našej krásy. Nie vždy sme spokojní s ich kvalitou či dĺžkou. Tí, čo majú rovné vlasy, väčšinou túžia po kučeravých, kučeraví ľudia zase túžia po rovných vlasoch. Dnes už existuje množstvo procedúr, ktoré Vám vzhľad Vašich vlasov upravia podľa Vašich predstáv. Ale väčšinou sa to odrazí na ich zdraví. Ako však udržať naše vlasy zdravé aj bez drahých kozmetických prípravkov a procedúr?

Nájdite si správny šampón

Základom krásy našich vlasov je ich pravidelné umývanie. Možno však netušíte, že väčšina šampónov, ktoré kúpite v drogériách, obsahuje čistiace prostriedky, ktoré z Vašej pokožky odstraňujú prírodné oleje. Vlasy potom zostávajú neprirodzene suché. Mnohé súčasné šampóny obsahujú silikóny, ktoré vlasy na jednej strane uhladzujúspevňujú, ale je to iba dočasné. Po dlhšej dobe používania silikónových šampónov, vlasy oťažejú a neprirodzene splývajú. Silikóny v šampónoch objavíte v kolónke zloženie s koncovkou –cone, napríklad dimethicone či methicone. Mali by ste ich preto prestriedavať s prírodnými šampónmi alebo s klasickými výrobkami ako je brezový či žihľavový šampón. Nie každý však prírodné šampóny znáša dobre, množstvo ľudí má po nich silno vysušené vlasy či alergickú reakciu. Vtedy je dobré prestriedavať ich so šampónmi so silikónom. Prírodné šampóny však nie sú očistené iba od silikónov, ale aj od iných toxických chemikálií, ktoré vlasy v končenom dôsledku poškodzujú.

Opatrne so stylingovými prípravkami

Čo sa týka stylingových prípravkov, naše mamy poznali maximálne farbu na vlasy a lak na vlasy. Dnes sa však trh so stylingovými prípravkami rozbehol naplno. Zohnať sa dá všetko od tužidiel, cez vosky, gély, suché šampóny, vyrovnávače či prípravky na kučeravé vlasy. Tieto prípravky Vám pomôžu urobiť z Vašich vlasov na jeden večer presne to, po čom ste túžili, ale do budúcna vlasy neskutočne zaťažia a poškodia. Vyvarujte sa farieb, ktoré obsahujú amoniakperoxid vodíka. Ak patríte k tmavším tipov, použite napríklad henu, ak k svetlým tipom, odvary z harmančeku. Ak už si farbíte vlasy a používate rôzne stylingové prípravky, dajte im aspoň raz do mesiaca pokoj, umyte ich prírodným šampónom, nechajte voľne vysušiť a aspoň pár dní si vlasy neumývajte.

Čo by prípravky nemali obsahovať?

Okrem spomínaných silikónov, obsahujú šampóny rôzne látky, ktoré vlasom škodia. Dôkladne si preto vždy čítajte zloženia šampónov. Vyhýbajte sa najmä farbivám, síranom, syntetickým vôňam a farbám, ftalátom, silikónom, minerálnym olejom a parabénom. V zložení šampónov vyhľadávajte látky ako bambucké maslo, jojobový olej, marhule, zelený čaj, aloe vera, tea tree, rozmarín, žihľavu, šalviu, nechtík, zázvor, vitamíny B, C a E, draslík, zinok a fosfor. Tieto sú pre vlasy zdravé.

Pomôžte vlasom aj zmenou stravovania

Čo sa týka pokožky a vlasov, to čo jeme, sa vždy odráža na našom vzhľade. Vaša koruna krásy potrebuje pre zdravý rast dostatok zeleninyovocia, antioxidantov, zdravých bielkovín a kvalitných cukrov. Do stravy zaraďte strukoviny, orechy, vajcia, mrkvu a celozrnné potraviny. Vlasom škodí veľké množstvo cukrov, kávy, cigariet a alkoholu. Dôležité je dodržiavať pitný režim. Dehydratácia organizmu sa odrazí aj vo vlasoch. Ak sa Vaše vlasy mastia, môže to zapríčiniť aj nedostatok vitamínov zo skupiny B. Naopak, neprirodzene suché vlasy sú často spôsobené nedostatkom esenciálnych mastných kyselín. Niektorým ľuďom rastú veľmi pomaly vlasy a strácajú svoju prirodzenú farbu. Vtedy je potrebné pridať do stravy viac železa, aminokyselínvitamínu C.

Využívajte to, čo máte doma

O domácich vlasových maskách sme už na vitalne.sk písali. Ale pre zopakovanie Vám môžeme napísať aspoň pár základných ingrediencií, z ktorých si pripravíte výbornú vlasovú masku. Do vlasov môžete vmasírovať zmes z avokáda, olivového oleja, banánu, medu, mlieka, bieleho jogurtu, citróna, piva či ovsených vločiek. V lekárničke správnej gazdinky by nemal chýbať ani všeliek – tea tree olej. Ak z neho pár kvapiek pridáte do prírodného šampónu, uvidíme, že sa rýchlo zbavíte nielen lupín, ale napomôžete aj regenerácií vlasovej pokožky. Ak patríte k tým lepšie vybavením, do masiek môžete pridať aj jojobový či rozmarínový olejček.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.