Keď nás kvári horúčka

0

Zvýšenie telesnej teploty je prirodzený spôsob, akým telo bojuje s chorobou a infekciou. Žiaľ, zvýšená teplota či horúčka zasiahne raz za čas každého z nás. Niekoho častejšie, niekoho menej často. Najmä u detí je zvýšenie teploty veľmi znepokojujúce, pretože detská psychika je počas akejkoľvek choroby podráždená a deti sa veľmi ťažko upokojujú. Preto je dôležité teplotu čo najskôr znížiť a pacientovi tak uľaviť od prípadných bolestí a podráždenia.

Prvé príznaky horúčky

Zvýšenie teploty nastáva vtedy, keď náš imunitný systém bojuje s vírusmibaktériami, ktoré by mohli poškodiť náš organizmus. Prvými príznakmi je zimnica, únava, neprirodzene lesklé oči, návaly tepla a zimy, bolesť svalov. Normálna telesná teplota je 37 ºC, čo je asi 98,6 stupňov Fahrenheita. Za neprirodzene zvýšenú teplotu sa považuje teplota vyššia ako 38 ºC, teda viac ako 100,4 stupňov Fahrenheita. Obvykle je nižšia v ranných hodinách a vyššia k večeru. Ak vystúpi teplota na 40 ºC, je potrebné navštíviť ihneď lekára. Merania teploty sa už dnes robia väčšinou prostredníctvom digitálnych teplomerov, ktoré sú rýchle a presné. U malých detí je najlepšie merať teplotu cez konečník. Po použití teplomeru, či už ústneho, rektálneho či klasického, ktorý sa dáva pod pažu či na čelo, by ste mali teplomer vždy očistiť v studenej vode s mydlom alebo utrieť chirurgickým alkoholom či dezinfekčným prípravkom.

Čo spôsobuje horúčku?

Tak ako sme povedali na začiatku, najčastejšie je horúčka spôsobená infekciou alebo ochorením. Náš imunitný systém pri prekonávaní vírusov či baktérií vytvára teplo, ktoré zvyšuje aj našu telesnú teplotu. Vírusom a baktériám sa darí v chladnejšom prostredí a imunitný systém im zvyšovaním teploty nedáva možnosť na prežitie. Práve preto sa čoraz častejšie objavuje názor, že umelé znižovanie horúčky oslabuje náš imunitný systém. Vysoké horúčky však môžu byť v konečnom dôsledku pre organizmus nepriaznivé. Najmä u malých detí. Horúčka môže byť príznakom mnohých infekčných, ale aj neinfekčných ochorení ako napríklad chrípka, angína,  pneumónia, mononukleóza, ale stretneme sa s ňou aj pri úpale či raste detských zúbkov.

Ako horúčku znížime?

Čo sa týka klasickej konvenčnej liečby horúčky, na trhu existuje množstvo voľnopredajných liečiv, ktoré dokážu znížiť Vašu horúčku. U malých detí však buďte s liekmi opatrní a vždy sa radšej poraďte s lekárom. Medzi najznámejšie „znižovače“ teploty patrí paralen, ibuprofen či aspirín. Každý liek môže mať však vedľajšie účinky a obsahuje aj chemické látky, ktoré telo nepotrebuje, no prejdú cezeň. Doma však môžete vyskúšať pár trikov, ktoré využívali už naše staré mamy a fungujú stále. Najdôležitejšie pri vysokých horúčkach je dostatok tekutín. Snažte sa naliať do pacienta veľa teplého čaju a tekutín s elektrolytmi. Najmä u detí je pri horúčke riziko dehydratácie organizmu. Pomôcť môžu aj studené zábaly či rýchla studená sprcha. Pri horúčkach je tiež dôležitý spánok. Dieťa je počas vysokých teplôt veľmi unavené a na boj proti vírusom potrebuje odpočinok a spánok.

Domáce recepty na horúčku

Ak sa Vaša teplota neprimerane zvýši, väčšinou Vám nechutí ani jesť. Vyhnite sa pevnej strave a skúste ju nahradiť tekutou stravou, kašamipolievkami. Vhodný je napríklad kurací či zeleninový vývar alebo krupicová kaša. Ak máte zvýšenú teplotu, mali by ste sa vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú železozinok. Železo spôsobuje v tele počas boja proti infekcii zbytočné napätie a zinok sa zase počas horúčky nedokáže absorbovať do Vášho organizmu. Na liečbu horúčky môžete využiť aj bylinnú alebo homeopatickú liečbu. Tento druh liečby je vhodný najmä pre deti, ktorých organizmus lieky zaťažujú najviac. Pri malých pacientoch môžete bylinnú liečbu začať iba po odobrení lekárov. Nie každá bylinka je vhodná pre detského pacienta. Ak však lekár dovolí, môžete využiť liečivú silu lipy alebo bazy čiernej. Obe sú výborným liekom proti celkovému prechladnutiuznižujú horúčku. Poslúžiť Vám môže aj čaj z mäty priepornej, ktorý taktiež znižuje horúčku a pomáha tiež pri pľúcnychžalúdočných ochoreniach. Mätový čaj ale nie je vhodný pre malé deti. Proti chrípke a vysokej horúčke sa osvedčila aj propolisová tinktúra, ktorú väčšinou vyrábajú skúsení včelári. Stačí 30 kvapiek tinkúry, prehltnúť trikrát denne. Rovnako Vám môžu poslúžiť aj kvapky z echinacey, ktoré liečia prechladnutie a počiatočné chrípkové stavy.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.