Popôrodná depresia môže zaskočiť ktorúkoľvek ženu

1

Narodenie dieťaťa sa považuje za najšťastnejšiu udalosť v živote oboch rodičov. Pre matku však po narodení nastáva krušné obdobie, ktoré môže ovplyvniť jej psychiku. Matku môžu prepadnúť zvláštne pocity smútku a melanchólie a ak sa tento stav nemení, môže to mať vplyv na jej fungovanie v normálnom živote. V súčasnosti totiž takmer 15% rodičiek zažíva popôrodnú depresiu.

Diagnostika popôrodnej depresie

Narodenie dieťaťa, zmena v každodennom živote, ale aj kolísanie hormónov môžu byť pre matku fyzicky aj psychicky vyčerpávajúce. Ak matku chytajú depresívne stavy a neteší sa z dieťatka, často sa za to cíti byť vinná. A to si žiadna mamička nezaslúži. Na druhej strane sa môže popôrodná depresia vyvinúť do takého stavu, že matka môže v extrémnom citovom vypätí zraniť seba alebo dieťa. Preto je potrebné hneď po prvých príznakoch depresívnych stavov, ako sú úzkosť, smútok, melanchólia, nepokoj, poruchy spánku, únava, bolesti hlavy, nezáujem o sex,  pocity viny, znížené sebavedomie, negatívne myšlienky voči dieťaťu a blízkym, navštíviť psychológa alebo svojho praktického lekára. Tieto stavy by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať.

Prečo sa depresia objavuje

Popôrodná depresia sa môže objaviť z rôznych dôvodov. Niekedy je to zhoda viacerých faktorov, ktoré sa spoja a ovplyvnia psychiku matky. Pôrod je pre ženu veľmi stresujúca záležitosť a zmena v živote matky v podobe dieťaťa a zodpovednosti za jeho život, môže vyvolať zmiešané pocity. Najčastejšou príčinou popôrodných depresií sú hormonálne zmeny, ktoré dokážu narobiť v organizme ženy paseku. Môže to však súvisieť aj s celkovým životným štýlom matky. Ak nemá stabilné rodinné zázemie, podporu otca dieťaťa, žije v stresujúcom manželstve alebo nemá dostatok materiálnych prostriedkov na výchovu dieťaťa, môže sa to odraziť aj na jej psychickom stave. Častou príčinou je aj rodinná anamnéza. Depresie patria k typickým dedičným ochoreniam. Na vzniku depresie sa môže podieľať aj ťažký pôrod alebo strach o zdravie dieťaťa, ak trpí vrodenými ochoreniami. Matky často podceňujú aj také banálne dôvody ako je náhla zmena v domácnosti, nové povinnosti, rola matky či nedostatok spánku a vyčerpanie. Je potrebné, aby mala matka pocit, že celú výchovu dieťaťa zvládne.

Liečba môže byť rôznorodá

Popôrodná depresia si vždy vyžaduje zásah odborníka. Iba skúsený lekár či psychológ Vám môže určiť diagnózu. Liečba zahŕňa v podstate rovnaké kroky ako pri liečbe klasickej depresie. Vo väčšine prípadov je pacientke nasadená liečba antidepresívami. Tie by ste však nemali užívať, ak kojíte. Pomôcť Vám môže aj terapia, ktorú Vám môže odporučiť práve psychológ alebo psychiater. Pri stretnutiach s psychológom sa môžete odosobniť od svojich problémov, zbaviť sa negatívnych myšlienok a porozprávať sa o svojich pocitoch s odborníkom. Vhodné sú aj podporné skupiny pre matky, ktoré ponúkajú nielen psychiatrické a psychologické kliniky, ale aj rôzne materské centrá. Tu sa matky stretávajú a rozprávajú o každodenných materských povinnostiach a problémoch. V prostredí ostatných matiek sa Vaša rola matka stane pre Vás prirodzenejšou.

Ako sa popôrodnej depresii vyvarovať

Mladé matky si často navalia na plecia viac, ako je únosné. Ak ste na dieťa sama, nebojte sa požiadať o pomoc Vašu matku, babičku či niekoho iného z rodiny. Spánok a odpočinok Vám môže priniesť späť stratenú rovnováhu a aj dieťa sa bude cítiť lepšie v rukách odpočinutej matky. Ženy z blízkej rodiny Vám pomôžu naučiť sa všetky základné úkony, ktoré dieťa potrebuje a vy sa budete v blízkosti skúsenej osoby cítiť lepšie. Zmeny, ktoré sa dejú v ženskom tele počas tehotenstva môžu zmeniť celú osobnosť ženy. Preto je potrebné, aby sa jej rodina venovala a znášala niektoré zmeny jej nálad. Podpora rodiny a priateľov je pre ženu dôležitá rovnako ako každá iná forma terapie. Pre mamičky, ktoré nekoja môžu byť vhodné aj terapie spojené s jogou či akupunktúrou. Pohyb je rovnako potrebný aj počas tehotenstva a po pôrode.

Bylinky a homeopatia

Žiaľ, ak žena kojí, nie je veľmi vhodné, aby užívala antidepresíva. V takýchto prípadoch môžete siahnuť po prírodných formách liečby. Pri popôrodnej depresií sa veľmi dobre osvedčuje napríklad homeopatická liečba. Je však potrebné, aby ste navštívili odborníka homeopata, ktorý Vám dá lieky, ktoré sú vhodné v závislosti od Vašich príznakov a Vašej osobnosti. Na liečenie nielen popôrodných depresií sa už stáročia využíva ľubovník bodkovaný. Táto rastlinka zlepšuje stav pacientov, ktorí trpia na rôzne druhy depresií a nemá žiadne vedľajšie účinky. Ľubovník obsahuje látky, ktoré nepriamo ovplyvňujú vyplavovanie melatonínu. A ten má priaznivý účinok na Vašu náladu. Na depresiu môže pomôcť aj valeriána lekárska, medovka, majoránka či koreň angeliky lekárskej. Do jedálneho lístka si nasaďte množstvo zeleninyovocia, ktoré obsahujú vitamíny a tiež ovsené vločkyotruby.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.