Tajomstvo čínskych bylín

1

Slovensko je krajina, kde sa najmä počas jari a leta v prírode roztrhne vrece s liečivými bylinami. Patríme ku krajín, ktoré svoje bylinné bohatstvo využívajú naplno a vieme naše liečivé bylinky využívať. Ešte dlhšiu tradíciu bylinného liečiteľstva majú však Čínania. V súčasnosti sa prostredníctvom stále sa rozvíjajúcich zahraničných trhov čínske bylinky dostávajú aj k nám na Slovensko. Ktoré z nich sú najznámejšie a na čo všetko ich môžeme využiť?

Aj keď je dnešný trh presýtený rôznymi druhmi chemických liečiv, ľudia naďalej nezabúdajú aj na alternatívne formy liečenia. Čínske ľudové liečiteľstvo je známe už od starovekých čínskych období. Najprv sa bylinky používali ako prísady a koreniny do jedál, no po čase Číňania zistili, že niektoré rastlinky blahodarne pôsobia na organizmuszdravie človeka. Aj keď neexistuje žiadne oficiálne lekárske stanovisko, že čínske bylinky sú liečivé, my ich sile veríme. Už len preto, že väčšina z nich sa využíva pri výrobe liečiv, ktoré sú aj dnes na farmaceutickom trhu.

Zelený čaj

O zelenom čaji sa toho popísalo už naozaj veľa. Ale ak hovoríme o čínskych liečivých bylinách, nemôžeme  ho opomenúť. Obsahuje polyfenoly, ktoré pôsobia na organizmus ako antioxidant. Jeho najvýznamnejší účinok môžeme sledovať pri detoxikácií organizmu. Zelený čaj uvoľňuje z tela toxíny a čistí ho. Na druhej strane má silné povzbudivé účinky, takže ho môžete využívať ako zdravú náhradu rôznych kofeínových nápojov. Niektoré štúdie tvrdia, že zelený čaj ovplyvňuje aj fyzické starnutie organizmu a pri jeho pravidelnom pití Váš organizmus aj myseľ omladnú.

Ženšen

Ženšen je u nás za posledných pár rokov veľmi známy a patrí k najviac využívaným čínskych bylinkám. V čínskej medicíne sa využíva najmä na podporu fyzickej, ale aj psychickej výkonnosti. Jeho účinky boli potvrdené najmä pri liečbe impotencie u mužov, pretože zvyšuje libido a telesnú bdelosť. Je vhodný aj ako podpora pri učení, pretože zlepšuje pamäť a udržuje organizmus čulý. Preto sa jeho účinky využívajú aj pri výrobe liečiv pre starších ľudí, ktorý môže začať vo vysokom veku trpieť demenciou. Psychiatri ho odporúčajú ako upokojujúci prostriedok pri depresiách. Nemal by sa však miešať s antidepresívami! Kozmetickému priemyslu zase učarovali jeho omladzujúce vlastnosti.

Huba Reishi

Hubu Reishi môžete tiež poznať ako ganodermu lucidum. Jej účinky sú dnes veľmi populárne nielen na východe, ale aj na západe. Najmä v USA sa stala huba reishi obľúbenou prísadou rôznych imunitných liečiv. Červená alebo čierna huba reishi obsahuje veľké množstvo antioxidantov a tým zabezpečuje lepšiu obranyschopnosť organizmu. Priaznivo tiež pôsobí na tvorbu bielych krviniek. Hovorí sa jej aj huba mladosti, podľa Číňanov predlžuje život človeka. Okrem toho tlmí zápaly, alergie, znižuje úroveň cukru v krvi a upravuje krvný tlak. Zabraňuje aj vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Ginko biloba

Strom s obrovskými listami, ginko biloba, patrí k prvým, ktoré začali Číňania využívať na liečbu chorôb. Látky ginko sú užitočné najmä pri respiračných ochoreniach. Priaznivo účinkuje najmä pri ochoreniach pľúc, pri rôznych druhoch kašľa či pri astme. Využíva sa aj pri liečbe rôznych alergií a zápaloch dýchacích ciest. Prípravky z ginka môžete nájsť už takmer v každej lekárni. Vhodný je najmä pre starších ľudí, pretože zlepšuje funkciu mozgupamäť. Ginko má priaznivé účinky aj na prekrvovanie končatín, preto ho využívajú ľudia, ktorí trpia na studené ruky a nohy. Prekrvovanie súvisí aj s prípravkami na mužskú erekciu.

Sladké drievko

Koreň sladkého drievka u nás známy aj ako sladovka hladkoplodá sa v čínskej medicíne používa najmä pre svoje detoxikačnéprotizápalové vlastnosti. Vlastnosti sladkého drievka našli svoje uplatnenie najmä pri tráviacich problémoch ako je zápcha, nadúvanie či vredy. Rovnako dobre pomáha aj pri močových problémoch a chorobách pečene. Často býva aj súčasťou zmies proti kašľuprechladnutiu. Starším ľuďom môže byť nápomocný pri liečbe artritídy. V kuchyni ho môžete využiť aj ako prírodné sladidlo. Sladké drievko nie je vhodné pre ľudí, ktorí sa liečia na cukrovku.

Share.

About Author

Lívia Boorová sa narodila v roku 1986 v Trenčíne, v znamení panny. V rokoch 2002 až 2006 navštevovala Obchodnú akadémiu Milana Hodžu v Trenčíne. V roku 2011 získala akademický titul Magister na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave, v odbore masmediálna komunikácia. V súčasnosti pracuje ako šéfredaktorka lokálneho periodika - Staroturianskeho spravodajcu, ako redaktorka pre TV Sen a pre magazín Vitalne.sk. Medzi jej záľuby patria písanie, čítanie, spoznávanie nových ľudí, zábava, šport, kozmetika, či cestovanie. Žije v Starej Turej.